E diele, 18.04.2021, 11:01 PM (GMT+1)

Kulturë » Mërkuri

Timo Mërkuri: Poeti që vjen edhe duke ikur

1-…edhe poeti iku. Si qindra mijra të tjerë. Ndoshta edhe më keq se ata që ikën me anie apo ata që kapërcyen klonet me gjëmba. Sepse poeti iku me skaf, duke shtuar kështu rrezikshmërinë e ikjes. Ne që jetojmë në brigjet e detit, e dimë mire, se ikja e një skafi nga bregu ...

4 Poezi nga Timo Mërkuri

Është një emër në varrezat e qytetit timku kalojmë kokëulur.Jo vetëm nga dhimbja.Këtu heshtin burrat.Hesht era. Veç deti përbrilëkundet si një vajtore në vajin e mortite me zhaurrimën e dallgëve si një rënkim që del nga shpirtipërmënd emrin e njeriut,që haroi vetveten për të mbrojtur jetimët ...

Timo Mërkuri: Kojrillat…dëshmojnë krimin

1-Titulli i këtij romani, natyrshëm të kujton poezinë e bukur të Frederik Shilerit “Kojrillat e Ibikut”. Ose më saktë, mua mu kujtua kjo poezi, ndaj qysh në momentin që e mora librin në dorë, të printuar, në vënd të një“mirëseardhjeje” të zakonëshme, e përshëndeta me vargjet e poezisë së Shilerit;- Të ngjatjetoj tufëz e lirë/ për mua je ogur i mirë…

Timo Mërkuri: Një kartolinë për Drita Lushin

Duke lundruar në internetin e shqetësuar nga teoria e të ashtuquajturës përmbysje e botës, sipas kalendarit Maja, u afrova në brigjet e portalit “Zemra Shqiptare”të datës 20.12.2012, ku në limanin Kulturor të saj, më priste një cikël poetik i Drita Lushit. Një cikël plot dashuri për njeriun, për jetën. Një cikël plot dritë e ngrohtësi. Si për ti thënë lexuesit, “detar” të  ...

Timo Mërkuri: Nuk do të gjesh një Atdhe tjetër

Atë ditë që në Tiranë mbritën eshtrat e ish mbretit, vdekur mote të shkuara, nuk e di se ku, atë ditë, tek unë në Sarandë, mbriti shpirti i shkrimtarit Faruk Myrtaj, që jeton në mërgim. Nuk e ndoqa dot fatin e eshtrave të të vdekurit, se në duar më përpëlitej shpirti i të gjallit. Një shpirt i plandosur e i palosur në dyqint e ca faqe të librit “Atdhe’ tjetër”, që më ...

Timo Mërkuri: Kur ikën një mik

Qysh në orët e para të mëngjezit, Agim Mato më dha lajmin e hidhur , mësuar në fb, të ikjes së Daniel Gazullit!Nuk e di pse, por e besova menjëherë këtë . Jo aqë nga toni serioz me të cilin mu tha, por nuk di pse, vetë qënia ime e përthithi këtë lajm dhe u vu në alarm nga helmi i tij, duke dëshmuar kështu vërtetësinë .Unë do jem shumë i lumtur sikur të jem gabuar, sikur lajmi të jetë i rremë dhe do ju ftoja dhe juve në këtë ...

Timo Mërkuri: Poeti që merr…fundo

Pak e dinë se jeta e Agim Matos ka kaluar mes privimeve sociale dhe shoqërore, duke u detyruar të kryejë punë nga më të rëndomtat, për vet karakterin klasor të sistemit që lamë pas. Arrestimi dhe dënimi politik i të jatit, i solli si pasojë heqjen e të drejtës së botimit. Ndonëse ai pohon me sinqeritet se…”nuk guxova të bëhem disident…

Timo Mërkuri: Tek guri që ndez sevdanë

Kur para disa kohësh botova shkrimin “Në Himarë, ku dhe Zoti vjen i ftuar”theksova faktin se poezitë e Kristo Çipës , nuk të shijojnë kur i lexon. As i ulur në tavolinë të punës dhe as i shtrirë në divan. Sepse këto… vetëm mund të këndohen nga një grup iso-polifonik., nuk e dija se Kristo Çipa po pregatiste një libër të ri. Këtë e mora vesh atë ditë, kur bashkë me poetët Agim Mato dhe Andrea Zarballa i shkuam për ngushëllim në shtëpinë e tij në Himarë, për ikjen e të jatit...

Timo Mërkuri: Pulëbardha e Jonit

E pata mik në rininë time. Ai erdhi nga Janicati i Theollogos, i ri dhe i bukur. I pafajshëm si një pulëbardhë. Atë kohë, djalë 17 vjeçar, ndonëse puntor në ish Ndërmarjen e Ndërtimit Sarandë, për mua, të gjithë ata që mereshin me art e letërsi ishin njerëzit më të mirë të qytetit dhe domosdo ishin dhe miqtë e mi. Kështu u miqësova dhe me Spiro Llajon e porsaardhur në Sarandë. Bisedat e vrullëshme si mosha, debatet plot passion si ëndrat, ndarjet mbrëmjeve ...

Timo Mërkuri: Unë do ta shikoj fundin e detit…

1-Pata lexuar me kureshtje historinë e poetit grek Janis Ricos, që i internuar në ishullin Makronizos, groposi në një shishe poezitë e tij, të shkruara në atë ishull të shkretë. Ishin disa dhjetra poezi, që po ti binin në dorë juntës ushtarake të kolonelëve, ato fije letre ku qenë shkruar do shndroheshin në litar rreth qafës së poetit. Heshtja e shpëtoi poetin dhe poezitë e panë dritën ...

Timo Mërkuri: Deti në ekzil

Kur në muajin maj botova shkrimin ”Sa pak det paska në poezinë shqipe”, e ndjeva se sa kisha prekur një problem, shtrimi dhe qartësimi i të cilit kërkonte lexime e studime të mëtejëshme. Dhe jo vetëm nga unë. Sikur ta ndjente brengën time, po ato ditë, miku im, poeti Agim Mato, më ...

Timo Mërkuri: Të flasësh për “Artin Jonian”…

Në kohën kur ne, një grup relativisht i vogël krijuesisht sarandiotë nisëm të shkruanim e të flisnim me njeri tjetrin për “Artin Jonian”, nuk e dinim se diku larg, ishte një mik i yni që po na dëgjonte me vëmëndje. Edhe sikur dikush të na e thoshte këtë gjë, ne përsëri nuk do ta besonim, sepse ne nuk...

Poezi nga Timo Mërkuri

Një dallgë u thye mbi shkëmbinj,por ti s’u çfaqe mes stërkalash.S’më mbeti gjë. Veç emri yt në zemërsi margaritari brenda një guacke...

3 Poezi nga Timo Mërkuri

U nisa. E vendlindja ime,duke tundur shaminë e bardhë të mjegullësmë thotë udhë e mbarë.Po pse u nxi shamia e bardhë e reve mbi kodrat e qytetit?Cili orakull foli?Çfarë gjëme paratha?...

Timo Mërkuri: Sa pak det paska në poezinë shqipe…

Kur gjatë një bisede të zakonëshme në shëtitoren buzë detit, në qytetin e Sarandës, një miku im poet, përkthyes dhe studiues i folklorit më shfaqi konstatimin se poezia shqipe dhe folklori shqiptar “kanë shumë pak det brenda tyre”, ndryshe nga poezia dhe folklori grek, qipriot apo italian, unë befas ndala hapin dhe pas disa çastesh meditimi, i trishtuar hodha shikimin mbi valët e Jonin, matanë bordurave të bulevardit. S’di pse i pashë me dhimshuri ato valë, gati t’i përkëdhjelja kreshtat e tyre, si flokë fëmijësh të ...

Timo Mërkuri: Pragmbrëmje lundrimi në Otranto

Ecim duke u lëkundur mbi kuvertësi kortezhi rrugës për në varrezë.Kjo erë që fryn me ulërimëmos është klithmë njerëzish që kërkojnë ndihmë.Dhe dallgët që hidhen mbi kiç e mbi bashngjajnë me duar të zgjatura fëmijësh e grash...

4 Poezi nga Timo Mërkuri

Sa herë që vjen prilli, o, po sa herë që vjen prilliNë lagjen time, pranvera struket e trëmbur në rrugica. Zogjtë heshtin,. Ne ndalim hapin. Trëndafilat ulin kokën...

5 Poezi nga Timo Mërkuri

Kjo zhaurimë e valës mbi ranishte, kjo zhaurimë e ëmbël e valës mbi ranishte, o, kjo zhaurimë e valës, ju betohem është ninulla e fundit e nënës sime që e këndoi për mua...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora