E shtune, 26.11.2022, 07:10 PM (GMT)

Kulturë » Mërkuri

Poezi nga Timo Mërkuri

E varfër sofra jonë, një fetë bukë lyer me dritë hëne dhe rreth saj një trumbë fëmijësh që çukisin përralla. Shkojnë shpejt të flenë të përqafojnë babanë emigrant...

Poezi nga Timo Mërkuri

Mbrëmë pashë një ëndër të bukur shumë Vetë Zotin pashë që foli shqip -Të bëhet dritë- tha hijerëndë E dorën zgjati mbi vendin tim...

Poezi nga Timo Mërkuri

I prenë bungovilet barbarisht. E prej tyre fluturuan kujtimet e fëmijërisë si harabela të trëmbur. O po unë gjithmon kam patur nevojë për pak fëmini që ma jepte lulimi i gjithvitshëm i bungovileve...

Poezi nga Timo Mërkuri

E hidhur kjo e shtunë, shumë e hidhur dhe e trishtuar ishte gjer në dhimbje kur i ulur në prag të vetmisë i lodhur nga pritja...

Timo Mërkuri: Gjenerali i këngës labe

Këtë gradë ja ka dekretuar…populli. Nuk dihet data e këtij dekreti, se për numër, firmë e vulë, vetkuptohet që s’ka. Dhe as që i intereson njëriu kjo…mungesë. Ai është gjeneral...

Timo Mërkuri: Defteri i pestë

Disa gra e vajza dolën te dera dhe zgjatën kokat të vështronin nga rruga,ku vërtet po vinte një njeri me kalin të mbajtur për dore e me vaj në buzë. Fjalët e vajit nuk dëgjoheshin...

Timo Mërkuri: Si e ka emrin Ministri?

Në një nga këto ditë, ndërsa po notoja nëpër detin e internetit, vetëtimthi më shkuan sytë te një shkrim, që diçka thoshte për një ministër turk, i cili paska bërë një vizitë në...

Timo Mërkuri: Fyelli i Tanës

Ndërsa po punoja për librin tim ‘’…iso more djema’’ botim i Milosao 2005 u ndala në bisedë me 85 vjeçarin Andrea Çipa në Pilur, i cili më dha nga një variant...

Timo Mërkuri: Një monument për …monumentet

E kuptoj një farë hutimi të lexuesit qysh te nëntitulli i këtij shkrimi, ku, jo vetëm që qëndrojnë pranë e pranë cilësori “bukur” me foljen “qanë”, por ca më tepër ky cilësor...

Timo Mërkuri: Edhe unë…Zura një mike suljote

Më kujtohet që isha fëmijë kur e mësova dhe e këndova për herë të parë këtë këngë.Isha fëmijë dhe kapardisesha që ç’ke me të.-Kimani zilinë.Edhe unë ..Zura një mike suliote...

Timo Mërkuri: Unë vallen nuk e lë

Pas botimit të shkrimit “Madheria e saj – Kënga” një miku im B C, në mbështetje të asaj që shkruaja më tregoi një histori për gjyshen e tij të cilën po jua tregoj juve...

Timo Mërkuri: Edhe njëherë për iso-n

Gjatë një interviste televizive në lidhje me librin tim ‘’Shënjtëria e isos’’, gazetari , duke më pyetur për ison dhe për shtrirjen e saj në trevat e vendit tonë, më pyet në se...

Cikël poetik nga Timo Mërkuri

Sot nuk u vra njeri e megjithatë kjo ditë qe e trishtuar. S’ia ktheva përshëndetjen yllit të mbrëmjes dhe as trëndafilit s’i fola...

Timo Mërkuri: Hajdutët e Pilurit

Po e them që në krye dhe nuk pranoj asnjë lloj diskutimi.Mereni vesh njëherë e mirë të tërë;-Ne Pilurjotët nuk vjedhim.Morpo hiç fare s’kemi dorë..A.a..a a, është tjetër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora