E shtune, 28.05.2022, 02:52 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Kastriot Dervishi: Ministri i parë britanik në Shqipëri

Ky vit është përvjetorit të 100 të vendosjes së marrëdhënieve të Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe. Në vitet 1922-1936 legata e këtij shteti ishte e vendosur në Durrës. Pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike, në vitin 1996 u emërua ambasadori i parë britanik në Tiranë, Andrew P. Tesoriere...

Kastriot Dervishi: Dokumenti i njohjes së Shqipërisë nga SHBA

Sekretari i shtetit, Charles Evans Hughes (1862-1948) më 25.7.1922, la këtë porosi për të komisionerin në Shqipëri, Maxwell Blake:“Në datën 28 korrik mund t'i dorëzoni ministrit të Jashtëm të Shqipërisë (Pandeli Evangjeli-shënim) një njoftim me...

Kastriot Dervishi: Korrupsion me eshtra, para dhe rroba

Më 10.12.1958 u nënshkrua në Tiranë midis drejtorit të Drejtorisë së Ekonomisë Komunale, Koço Titka dhe kryetarit të delegacionit të qeverisë italiane gjeneralit në rezervë Domenico Bandini, protokolli në lidhje me “tërheqjen e eshtrave të ushtarakëve italianë të rënë në Shqipëri”, me afat 2 vjet, i cili vinte pas...

Kastriot Dervishi: 'Punë e organizuar në Spaç'

Më 26.8.1978 Xhelal Koprenckës dhe Veiz Cecit, që vuanin dënimin në Repartin nr.303 Spaç, u dërguan dy letra sekretarëve të Komitetit Qendror të PPSH-së, Rita Marko dhe Hysni Kapo. Përmbajtja e tyre u gjykua si e rrezikshme nga PPSH-ja. Në Spaç u evidentuan me këtë rast tre grupe...

Kastriot Dervishi: Vrasja e Avni Rustemit

Rreth orës 17.00 të datës 20 prill 1924 Avni Rustemi me disa miq të tij, po shkonte për të takuar në shtëpi ministrin e Arsimit, Fahri Rashit (Gjilani). Kur arrijnë në Varrezat e Pashës (aty ku është busti i tij sot) në çastin që takohet me Hoxha Kadriun, qëllohet me një plumb të vetëm nga...

Kastriot Dervishi: Gjykata Speciale e Sigurimit

Në vitet 1949-1955, në Shqipëri ka ekzistuar edhe një gjykatë e posaçme e Ministrisë së Punëve të Brendshme, e cila gjykonte fajet e punonjësve të saj dhe bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit. Për funksionimin e saj dolën dy dekretligje në vitet 1949 dhe 1953, ndërsa me dekretligjin e vitin 1955, gjykata u shkri ...

Kastriot Dervishi: 30 vjet nga heqja e yllit të kuq komunist

Ligji nr.7558, datë 7.4.1992 “Për flamurin, stemën, kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë dhe himnin kombëtar”, përbëhej nga 7 nene. Në të u vendos heqja e yllit të kuq komunist nga flamuri dhe kapela ushtarake. Me këtë ligj u përcaktuan edhe kryeqyteti dhe himni kombëtar...

Kastriot Dervishi: Si u vra Pal Mëlyshi

Pal Mëlyshi u vra më 12.4.1950 nga forcat e ndjekjes në kushtet e mosrakordimit midis strukturave shtetërore, duke qenë pjesëtar i “bandës” në Preng Ded Gjin Keqit (shkruhet edhe në formën Preng Dod Gjinkeqi). Pas vrasjes, kufoma e Palit u vendos një arkivor të veshur me gazetën “Zëri i Popullit...

Kastriot Dervishi: Vdiq në burg në moshën 86-vjeçare

Rexhep Mehmet Çelaj (1900-1986), lindur në Vuthaj, por banues në Çeren të Tropojë, vuajti 19 vjet, 8 muaj, 24 ditë burgim gjatë regjimit komunist. Ai ishte arratisur, por u kthye nga jugosllavët në vitin 1966. U arrestua në moshën 66-vjeçare dhe u dënua për “tradhti ndaj atdheut” me 25 vjet...

Kastriot Dervishi: Shoferi Enver Hoxha dhe viti fashist i tij

Karabinierët e stacionit të Tiranës, Myrteza Bektashi dhe një italian, proceduan më 7.8.1941, ora 16.00 të quajturin Enver Hoxha, bir i Halilit dhe i Gjylos, vjeç 33, nga Gjirokastra, banues në rrugën “Ciano”, me zeje tregtar sendesh ushqimesh, pasi e zunë duke drejtuar automobilin pa leje qarkullimi...

Kastriot Dervishi: Një regjim kundër shqiptarëve

Në vitin 1969 u arratisën nga Shqipëria gjithsej 21 persona, 11 në Greqi dhe 10 në Jugosllavi. Interesant është fakti se të 10 personat e arratisur në Jugosllavi u rikthyen nga autoritetit jugosllave në Shqipëri. Tipik është këtë vit rasti i familjes Capa (7 persona, ndër të cilët fëmijë të moshave ...

Kastriot Dervishi: 'Të izolohet për një kohë të gjatë se duhet riedukuar'

Në vitin 1975 ish bashkëshortja e një italiani (riatdhesuar në vitin 1947), nënë e katër fëmijëve, në bazë të neneve 64 (tradhtia ndaj atdheut) dhe 73/1 (agjitacioni e propaganda) të Kodit Penal dënohej me 20 vjet heqje lirie, konfiskimin e pasurisë dhe shpenzimet gjyqësore 26 lekë. Arsyeja e vetme...

Kastriot Dervishi: Bashkimi Shqiptar dhe 7 persona të ekzekutuar

Më 4.3.1946 u pushkatuan: Atë Daniel Dajani, Atë Giovani Fausti, Atë Gjon Shllaku, xhakoni Mark Çuni, Qerim Sadiku, Gjelosh Lulash Bajraktari. U dënua me vdekje edhe Frano Pjetër Mirakaj, por ky u mbajt peng dhe u pushkatua me vonesë më 3.7.1946...

Harta e madhe e vuajtjeve të një vendi të vogël

Me të marrë drejtimin e Shqipërisë, komunistët filluan të grumbullojnë familjet e “armiqve” në kampe të ngjashme me ato naziste dhe të krijojnë në qytetet kryesore zona me “gjak të pastër” komunist. Nga viti 1945 deri më 1953, kampet e përqendrimit kanë qenë të rrethuara me tela me...

Kastriot Dervishi: Kërkohet ndihmë në informacion

Emrat e mëposhtëm kanë vdekur në Kampin e Tepelenës në vitet 1949-1950 (data është përbri emrit). Kërkohet informacion në lidhje me moshën (për evidentimin e fëmijëve kjo) dhe origjinën e personave të mëposhtëm kush ka dijeni...

Kastriot Dervishi: Rrjeti sekret

Tërheqjes në bashkëpunim të rrjetit sekret informativ të Sigurimit të Shtetit bëhej mbi baza:1-Patriotike. D.m.th. personat me qëndrim të mirë politik, të lidhur me PPSH-në dhe pushtetin. Në këtë kategori rekrutoheshin rezidentët dhe strehuesit. Por po ashtu tërhiqeshin informatorët...

Kastriot Dervishi: Të humbësh tre fëmijët në internim

Familja e Ramë Habilit u internua në Kampin e Beratit kur nisën internimet e para në vitin 1945. Bashkëshortes së Ramës, zj.Vathe (në qendër të fotos), i vdiqën në internim tre fëmijë; në Berat vajza Nexhmije (3 vjeç) dhe në Tepelenë dy fëmijët e tjerë: Mukadesi (djathtas në foto) më...

Kastriot Dervishi: 'Kosovën dhe shqiptarët ua kemi falur Serbisë'

Më 16.7.1921, Këshilli Kombëtar (parlamenti) i Shqipërisë diskutoi mbi përgjigjen që do u dërgohej parlamentit jugosllav mbi masakrat kundër shqiptarëve të Kosovës. Diskutuan deputetët Luigj Gurakuqi, Hasan Prishtina, Hoxha Kadri, Ali Këlcyra, Rexhep Mitrovica, Haxhi Jusuf Banka, Leonidha Koja, Irfan Ohri, Mustafa Kruja, At Gjergj Fishta...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora