E hene, 20.09.2021, 07:00 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Kastriot Dervishi: Indoktrinimi i fëmijëve me përralla çlirimesh

Kjo që shihni në foto është një pamje nga ceremonia e sotme me rastin e 18 shtatorit, “çlirimit” të Gjirokastrës. Zhvillohet nga autoritetet me pjesëmarrje fëmijësh, në ish Burgun nr.17, në kala, burg që funksionoi në vitet 1944-1953. Fëmijët qeshin e këndojnë në ato qeli ku kanë vuajtur e vdekur qindra të dënuar...

Kastriot Dervishi: 'Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët'

Ish prefekti Veli Vasjari (1887-1944), ish nënprefekt në kohën e kongresit të Lushnjës dhe ish drejtor i përgjithshëm i Policisë nuk bënte pjesë në formacione politike. Ai kish qenë prefekti i fundit i Korçës dhe ishte larguar më 8 prill 1939. Kur u kthye në vitin u gjend i vrarë më 12.5.1944 në rrugën midis Grabovicës...

Kastriot Dervishi: Shoku i Sami Dangëllisë, hyri në burg 22 vjeç, doli 67

Haxhi Xhemal Mekolli (1923-1987), nga Arza u dënua 2 herë dhe vuajti 35 vjet, 1 muaj, 11 ditë burgim në vitet 1945-1959 dhe 1959-1980. E vetmja kohë e “lirë” e tij ishte në korrik-tetor 1959, por edhe kjo si internuar. Në të dy herët, u dënua së bashku me Sami Dangëllinë. Edhe nga internimi për arratisje, u nis bashkë me të...

Kastriot Dervishi: U burgos 16 vjeç, doli nga burgu 47 vjeç

Unë nuk besoj se Mandela, që e marrin shembull të kohëgjatësisë së vuajtjes së dënimit, do dilte gjallë nga kampet dhe burgjet e regjimit komunist në Shqipëri. Ne kemi heronjtë tanë dhe nuk kemi nevojë për shembuj ndërkombëtarë. Prej kohësh kam evidentuar deri tani 1 mijë të dënuar që kanë vuajtur 15-38 vjet privim lirie. Njëri ndër ta është edhe Kujtim Rustem Aliaj...

Kastriot Dervishi: Burgosur në Jugosllavi, internuar në Seman

Ishte burgosur në Jugosllavi, por e mbanin të internuar në Seman. Ishte martuar edhe në Fier, por nuk e linin të jetonte si çift. Gruaja "qëndronte te shokët". Ky ishte trajtimi kriminal që regjimi i E.H. u bënte shqiptarëve të Kosovës. I prekuri detyrohet të shkruajë sekretarit të parë...

Bilal Xhaferi: Diktatori Enver Hoxha rron me gjakun e njerezve te pafajshem

Ne daten 20 gusht 1969 Bilal Xhaferri shkoi ne fshatin Ninat dhe pas 2 ditesh ne date 23 gusht diten e shtune 1969 u largua jashte deshires se tij nga atdheu. U largua me rastin e festes  se Hoxhes,  nje feste e madhe qe behej dikur ne vendin qe sot quhet Livadhia. Ai u largua drejt kufirit nga shtepia e motres se tij Antika...

Kastriot Dervishi: Injoranti që shkroi 'Katovicën'

Një injorant (në kuptimin e plotë të fjalës), duke mos u bazuar askund, por vetëm në imagjinatë, shkroi keq një tekst që do shpërndahej në mënyrën më të pabesueshme si lënda e një teorie konspiracioni me emrin “Katovica”, gjoja e folur në tetor 1989 nga Ramiz Alia. “Strateg” i madh d.m.th. Alia...

Kastriot Dervishi: Komunizmi ishte më kriminali

Meqë 23 gushti është dita botërore e kujtesës së viktimave të regjimeve totalitare, ia vlen të përmendim disa shifra në lidhje me Shqipërinë, për të thënë se dëmi komunist nuk mund të krahasohet me asnjë dëm tjetër:-Në vitet 1939-1940 nuk është dënuar me vdekje...

Ergys Mertiri: Gjallesë idiote!

Dokumenti i meposhtem tregon se nje punonjes kooperative ne rrethin e Dibres gjate vitit 1974 merrte mesatarisht 7.6 leke te reja per dite pune. Ne disa raste kjo shume shkonte edhe ne 4.3 leke. Te ardhurat vjetore ne kooperative gjate kesaj periudhe shkonin mesatarisht ne 1900 leke...

Kastriot Dervishi: Kleriku i fundit i vdekur në burg në Lindjen komuniste

Dom Pjetër Gruda (Gjeloshi) (1922-1989), meshtar nga viti 1946, u dënua dy herë për arsye politike nga regjimi komunist, duke vuajtur dënimet në vitet 1946-1951 dhe 1979-1989. Herën e dytë u dënua me 20 vjet burgim. Vdiq më 13.1.1989 në Repartin nr.305 Përparim Sarandë duke qenë i paralizuar. Megjithëse ishte 67 vjeç...

Kastriot Dervishi: Të vrarë para derës së shtëpisë e të futur në karroce akulloreje

Në vitin 1992, një komision trepalësh, me përfaqësues nga Ministria e Rendit Publik, Ministria e Drejtësisë dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, filloi të grumbullojë dëshmi për rastet e personave të vrarë dhe internuar, për rastet kur mungonin dokumentet arkivore. Në atë kohë, kishte shumë njerëz gjallë të cilët mund të dëshmonin...

Kastriot Dervishi: Autorët e një krimi

Më 6.4.1924 qytetarët amerikanë financieri R.K.Coleman, 65 vjeç nga Kalifornia dhe G.B.De Long, 49 vjeç nga Nju-Jorku, rrugës për në Shkodër u vranë në Mamurras në një pritë. Shoferi i tyre Lluka Rashkoviç, u plagos por shpëtoi (u ekzekutua më 26.2.1951, me 21 persona të tjerë për incidentin e dinamitit në legatën sovjetike...

Kastriot Dervishi: Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

Ali Adem Kalenaj, lindur në Plavë në vitin 1934, kish ardhur në Shqipëri në vitin 1958 me babain e tij 70 vjeçar. Menjëherë e internuan në Seman. Në një letër që i dërgon Enver Hoxhës më 23.3.1960 kërkonte të largohej nga internimi dhe t’i jepej shtetësia shqiptare. Opinioni i datës 2.6.1960 i MPB-së për të...

Kastriot Dervishi: Pylli, zjarri dhe tesera e partisë

Kur partia shpiku heronjtë e llojit lejfenist, u mori emrat disa njerëzve të panjohur, të cilëve vdekja u mori jetën në rrethana aksidentale apo fati të keq. Sigurisht ata nuk mund të ishin përgjegjës për mënyrën e keqpërdorimit të emrin të tyre nga regjimi. Në çdo fushë partia caktoi heroin përkatës i cili duhej të mobilizonte...

Kastriot Dervishi: Havzi Nela për diktatorin - “Kryepadron me zagarë”

Më 26.4.1967 Havzi Nela u arratis në Jugosllavi së bashku me bashkëshorten. U kthye nga jugosllavët dhe u arrestua më 26.4.1967. Gjykata Popullore e Shkodrës me vendimin nr.25, datë 22.5.1967, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 15 vjet burgim e me konfiskimin e pasurisë. U dërgua fillimisht për të vuajtur dënimin në Repartin...

Kastriot Dervishi: Burgosur nga serbi, internuar nga Enveri

Shqiptari i Kosovës, Haki Hoxha, i internuar në Seman, i dërgon më 8.3.1960 një letër Enver Hoxhës. Më 22.5.1959 kish kaluar kufirin me vëllain dhe shqiptarë të tjerë. Çuditej se pas një qëndrimi në Shijak kishte 8 muaj që gjendej në kampin e Semanit. E kishin ndarë edhe me vëllain. Duke kujtuar se...

Kastriot Dervishi: Të uritur nga regjimi i tollonit

Në vitin 1991, regjimi i brekëgrisurve, i themeluar në frymën melladino-dushaniste më 24 maj 1944, pas eksperimenteve të vazhdueshme të dështuara nëpërmjet një diktature kriminale të pashembullt, nuk mund ta shtynte më dhe e la Shqipërinë një tokë të djegur e të pashpresë. Pasi kishin depozituar llogari të shumta...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora