E shtune, 28.05.2022, 08:07 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri

Me urdhrin e datës 24.12.1976 Reparti nr.318 u vendos në Kosovë të Elbasanit. Synimi i zhvendosjes nga Qyteti Stalin ishte aktivizimi i rreth 400 grave të dënuara në punë bujqësore, por edhe punë të tjera brenda repartit. Në nëntor 1978 këtu gjendeshin 426 gra, prej të cilave 60 të dënuara për arsye politike. Në vitin 1980...

Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966

Në rrugën që më vonë do të njihej si “5 maji”, Ibrahim Biçakçiu ndërtoi një fabrikë cigaresh së cilës i vuri emrin “Flora”. Projekti i tij ambicioz i cili synonte zhvillimin e industrisë së cigareve duke shfrytëzuar duhanin vendas, u ndal me ardhjen e komunistëve në pushtet dhe me burgosjen e pronarit të saj. Godina e fabrikës...

Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm

Me urdhrin e datës 21.1.1966 u krijua Reparti nr.318 Qyteti Stalin (sot Kuçovë), si vend për përqendrimin dhe vuajtjen e dënimit të grave. Një javë më vonë mbërritën nga Punëtoria Qendrore e Artizanatit në Tiranë fillimisht 80 gra, duke shkuar në pak javë në 120 të dënuara. Qëllimi i formimit të repartit ishte...

Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën...

Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

Njerëzit e ditur që ishin pasuri e patjetërsueshme intelektuale e vendit, të cilët i dhanë ekonomisë miliona dollarë fitime, regjimi komunist i vrau. Kjo sepse dështimet e veta ekonomike, regjimi ua faturonte atyre q nuk kishin asnjë faj. Sot mbushen 45 vjet nga pushkatimi i inxhinierëve të naftës. Pas dy procesesh hetimore...

Kastriot Dervishi: Ekspozimi

Pasi shokët e forcave të ndjekjes mbaruan punë me kundërshtarët politikë, sollën popullin (edhe fëmijë) të shihte të vrarët e shpërndarë në lëndinë. Foto e vitit 1947 në Shijak...

Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht

Ja si na njoftonte dje, në faqen e saj, Ministria e Drejtësisë së shoqes Etilda Gjonaj për Ditën Ndërkombëtare të Dreqësisë...Vini re tonin e qetë, të sigurtë dhe krenar të shoqes Gjonaj, e cila i drejtohet me "shok" njeriut më të nxirë, ish oficerit  të Sigurimit Odise Porodini...

Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit

Ekzekutimi i Prek Calit dhe personave të tjerë, ndër të cilët më i njohuri është Dom Ndre Zadeja, është kryer më 25.3.1945 nga forcat e Brigadës së 2-të të Mbrojtjes së Popullit. Emrat dalin nga një korrespondencë e Shefqet Peçit (komandant i Korparmatës së 3-të) dhe Enver Hoxhës...

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun!

Ndër dy-tre drejtorët e institucioneve që iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së ISKK, ka qenë dhe drejtori i kësaj agjensie, z. Dorian Tola, një shembull i rrallë korrektese e transparence. Ai në shkresën e mëposhtme pohon se ka dy persona në DSIK që kanë qenë pjesë e Sigurimit dhe ata janë: Agron Cani dhe Mark Ndreca...

Romeo Gurakuqi: Ish-Presidenti (Bujar Nishani), gënjeshtar djallëzor

Sapo jam njoftuar nga Autoriteti për Informim mbi Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), se dy kartelat në shifra të paraqitura nga ai individi që për fat të keq ka qenë President i vendit, nuk kanë të bëjnë as më mua, as me familjen time.E gjithë mjegulla e hedhur në opinionin publik kundër personit...

Agron Tufa: Mbi triumfin e kompleksit edipal të pushtetit të rilindjes

“Kompleksi i Edipit” (gjerm. Ödipuskomplex) – është një nocion gjerësisht i njohur, i futur në Psikoanalizë nga Zigmund Frojdi, dhe shenjon tërheqjen patologjike seksuale të pavetëdijshme apo të vetëdijshme ndaj njërit prej prindërve të gjinisë tjetër si dhe ndjenjat ambivalente (të dyzuara) ndaj prindit të...

Agron Tufa: Spiuni i mirë Nasho Jorgaqi

Dobiçët që ka lënë trashëgimi diktatura komuniste dhe Sigurimi preken thellë kur ua nxjerr në publik lakuriq spiunët e saj. Ata sulen në lukuni që ta mbrojnë, ta justifikojnë vëllazërinë e tyre prej veglash të diktaturës. Ata anatemojnë dhe quajnë “tradhëtar”, “mosmirënjohës” (mirënjohës për çfarë?) këdo që u çjerr maskën ...

Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjthë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ta mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin...

Kastriot Dervishi: Shoku Enver Hoxha ka porositur

“Duhet të luftojmë me mish e me shpirt tendencat shoviniste të atyre shqiptarëve që kërkojnë të ngjallin mërinë e vjetër kundër popujve të Jugosllavisë. Kjo është vija e anglo-amerikanëve, të cilët trashëguan politikën e fashizmit dhe synojnë të shkëpusin popullin tonë nga mikja e saj Jugosllavia...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora