E merkure, 21.04.2021, 11:54 AM (GMT+1)

Kryeshkrim » Zejneli

Xhelal Zejneli: Teatër asurd beketian

Në zgjedhjet e 11 dhjetorit të vitit 2016, BDI-ja doli humbëse. Prej 19 deputetëve që i kishte më parë, tani mori vetëm dhjetë.Duhet konstatuar se:- pjesëmarrja në votim në njësinë zgjedhore 6, ishte jo më shumë se 50%;- oponentët e BDI-së – Lëvizja Besa ...

Xhelal Zejneli: Kosova përballë destruksionit serb

Uashingtoni dhe Berlini duhet të kërkojnë nga Beogradi:- ta shlyejë Kosovën nga kushtetuta e Serbisë;- të mos veprojë në skenën ndërkombëtare për parandalimin e njohjes së Kosovës nga vendet të cilët akoma nuk e kanë njohur...

Xhelal Zejneli: Marrëveshja e Ohrit dhe banalizimi i saj

Maqedonia është në mosmarrëveshje me Greqinë, me Serbinë dhe me Bullgarinë. Athina nuk ia njeh emrin, Beogradi s’e pranon autoqefalinë e Kishës Ortodokse Maqedonase, ndërsa Sofja nuk e njeh ekzistimin e popullit maqedonas...

Xhelal Zejneli: Garashanini dhe politika serbe

Naçertania (Projekt) ishte program i politikës së jashtme dhe kombëtare të Serbisë, që e hartoi nga fundi i vitit 1844 ministri i Punëve të Brendshme Ilija Garashanini (1812-1874) për princin Aleksandër Karagjorgjeviq (1842-1858). Për herë të parë u botua i plotë në vitin 1906...

Xhelal Zejneli: Skena politike shqiptare në Maqedoni

Partitë politike lindin në rrethana të caktuara. Këto rrethana mund të jenë:- momentet historike në të cilat bëhen kthesa të mëdha;- krizat politik edhe krizat ekonomiko-sociale.Në periudhën e pluralizmit politik, në hapësirën politike shqiptare në ...

Xhelal Zejneli: Vrasja e dy çekëve - akt i turpshëm

Dy qytetarët e Çekisë, Ana Kosinova dhe Mikael Svato e kishin adhuruar Shqipërinë. Ata kishin lexuar për Shqipërinë, për natyrën e bukur të saj, për peizazhet, për qiellin e blertë, për florën dhe faunën dhe për brigjet e Adriatikut e të Jonit. Ata kishin lexuar edhe për shqiptarët  dhe ...

Xhelal Zejneli: Viktimat e monizmit

Dëshmi tronditëse për dhunën ndaj shqiptarëve të boshtit të krimit Shkup-Beograd-Titograd, në periudhën e viteve 1981-1990. Inteligjencia shqiptare në Maqedoni u akuzua për nacionalizëm, irredentizëm dhe separatizëm. U akuzua se punon kundër vëllazërim-bashkimit, kundër rendit kushtetues...

Xhelal Zejneli: Lidhja e Prizrenit - burim frymëzimi

Shqiptarët kanë dy periudha të rëndësishme në historinë e tyre kombëtare:- Epokën e Gjergj Kastriotit, në shekullin XV, dhe- Periudhën e Rilindjes Kombëtare, në shekullin XIX.Një prej ngjarjeve më të rëndësishme të Periudhës së Rilindjes Kombëtare ...

Xhelal Zejneli: Shqipëria zhvillohet me të shpejtë

Shqipëria është atdheu i shenjtë dhe i shtrenjtë i çdo shqiptari në botë. Hienat e Ballkanit: Serbia, Greqia, Mali i Zi dhe Bullgaria shën-stefaniste, të ndihmuara nga Rusia cariste dhe bolshevike, e plagosën rëndë. Ajo sot është e copëtuar në gjashtë pjesë: Shqipëria e cunguar, Kosova, Kosova ...

Xhelal Zejneli: Gűnter Grass në dritën e amshimit

Gynter Gras (Gűnter Wilhelm Grass, 1927-2015) lindi në Danzig, d.m.th. Gdanjsk, Poloni më 16 tetor 1927 dhe vdiq në Lűbeck më 13 prill 2015. Është romancier, dramaturg dhe poet kashub-gjerman. Studioi skulpturën. Ishte edhe piktor dhe dizajnues grafik. Deri në bashkimin e Gjermanisë ...

Xhelal Zejneli: Konica - enciklopedia që ecën

Faik Konica (1875-1942) është shkrimtar, kritik letrar, publicist dhe eseist, njëherazi një ndër personalitetet më në zë të kulturës e të letërsisë shqiptare. Lindi në qytetin e vogël Konicë në malet e Pindit...

Xhelal Zejneli: Noli - ky vigan liberator

Fan Noli (1882-1965) ose Theofan Stilian Noli, ishte udhëheqës i spikatur i bashkësisë shqiptaro-amerikane dhe figurë e shquar poliedrike e letërsisë, e kulturës, e jetës fetare dhe e politikës shqiptare. Lindi në fshatin Qytezë ...

Xhelal Zejneli: Eksodi kosovar

Nga Kosova shpërngulen dy kategori njerëzish:- njerëz të shtresës së ulët të shoqërisë, të cilët janë të papunë, e që luftojnë për ekzistencë dhe mbijetesë;- njerëz të shtresës së mesme - të rrënuar të shoqërisë, të cilët, në një ...

Xhelal Zejneli: Tragjedia e poetit

Lajmi për vdekjen aksidentale të djalit 19-vjeçar të poetit të shquar Visar Zhitit – Atjonit, preku zemrat e shqiptarëve në të gjitha hapësirat arbërore.Jetëshkrimi i këtij liriku të madh s’ka se si të mos e renditë atë në qerthullin e “mauvais poètes”. Në këto çaste të rënda për poetin kur janë duke...

Xhelal Zejneli: Jeronim de Rada (1814-1903)

Jeronim de Rada (1814-1903) është shkrimtari më i mirënjohur i letërsisë arbëreshe. Ai është edhe figura më e shënuar e lëvzijes kombëtare shqiptare në Italinë e shekullit XIX. Është bir i një prifti ortodoks në Maq...

Xhelal Zejneli: Nga qielli zbret flamuri

Ndeshja futbollistike ndërmjet kombëtares shqiptare dhe kombëtares së Serbisë tregoi qartë se midis dy popujve të Ballkanit – shqiptarëve dhe serbëve, mbizotëron një armiqësi historike. Kjo armiqësi është e vjetër dhe daton që nga kriza e dytë lindore e vitit 1877, kur fillon dëbimi masiv...

Xhelal Zejneli: Politika e destabilizimit

Thelbi i politikës së VMRO-së është: Maqedonia është shtet kombëtar i maqedonasve, shqiptarët ndërkaq, nuk janë veçse minoritet, me të drejta qytetare të caktuara.  Ajo pandeh se çdo e drejtë politike që do t’u njihej shqiptarëve, pashmangshëm shpie në federalizmin e vendit...

Xhelal Zejneli: Serbia dhe politika e saj destruktive

Më 22 mars 2014 në orën 18-19, RTS transmetoi një emision ku flitej për “serbët” e Fierit. Në një klasë të improvizuar ishin tubuar rreth 20 fëmijë “serbë” të Fierit dhe mbanin orë të mësimit të gjuhës serbe dhe të shkrimit serb, me alfabetin cirilik. Në ballë të klasës ndodheshin të varura në mur tri ...

Xhelal Zejneli: Anakronia e një politike populiste

Sipas disa analistëve sllavo-maqedonas, për ta mundur LSDM-ja oponentin e saj VMRO-në, duheshka të dalë para elektoratit sllavo-maqedonas me projekte konkrete. Këto pikëpamje janë kuazi analiza. Si të tilla janë të paqëndrueshme. Opozita sllavo-maqedonase, d.m.th. LSDM-ja...

Xhelal Zejneli: Irracionalizmi i një politike destruktive

Prej vitit 2006 e këndej, qeveria e VMRO-së është duke ndjekur ndaj shqiptarëve politikë represive dhe opresion. Qëllimi i kësaj politike irracionale është disiplinimi  dhe pacifizmi i shqiptarëve. Lufta e 2001-shit, ndër qarqet nacionaliste sllave, krijoi kompleks inferioriteti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora