E shtune, 08.08.2020, 07:36 AM (GMT+1)

Editorial » Zejneli

Xhelal Zejneli: Liri të kërkuam ndër shekuj

Kosova dhe vise të tjera shqiptare, me ndihmën e Rusisë, u pushtuan nga Serbia në vitin 1912. Gjatë tërë qindvjeçarit XX, në forma të ndryshme, shqiptarët luftuan për liri.Simbol i qëndresë shqiptare ishte Adem Demaçi. Në prag të...

Xhelal Zejneli: Maqedonia - nyje e Gordit

Në lashtësi, në gadishullin që më vonë u quajt ballkanik, jeton disa popuj. Midis tyre ilirët, helenët, dakët, maqedonasit, trakët etj. Bij të ilirëve janë shqiptarët. Grekët e sotëm thonë se janë pasardhës të grekëve të vjetër, por këtë nuk e dëshmojnë me ...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe aftësia shtetformuese

Serbia vazhdon të ndjekë ndaj Kosovës luftë speciale. Në krye të kësaj lufte speciale qëndron kryetari i Serbisë – A. Vuçiqi. Deklaratat luftënxitëse lidhur me Kosovën, të ministrit serb të Punëve të Jashtme – I. Daçiqit, janë shumë më irracionale se qëndrimet e ...

Xhelal Zejneli: George Orwell- profeti më i madh i XX

XHORXH ORUELI (George Orwell, 1903-1950) lindi në Motihari të Bengalit. Vdiq në Londër. Emri i vërtetë i tij është Erik Artur Bler (Eric Arthur Blair). Është prozator anglez. Nga India, ku babanë e kishte nëpunës britanik, shkoi si bursist për shkollim në Angli. Pasi...

Xhelal Zejneli: Çështja shqiptare në Maqedoni

Platforma politike e hartuar nga BDI-ja, nga Rilindja me Besë (Lëvizja Besa) dhe nga Aleanca për Shqiptarët (LR-PDSH-ja) dëshmon se çështja shqiptare në Maqedoni, që nga viti 1991 deri më sot, nuk është zgjidhur.Platforma politike e tre subjekteve ...

Xhelal Zejneli: Ndalimi i Haradinajt - akt me pasoja

Ndalimi i Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze, i kryer në bazë të urdhërarrestit të Interpolit, është një akt i paarsyeshëm. Arrestimi i ish-kryeministrit të Kosovës ka dimension politik dhe pasoja politike. Lideri i AAK-së, z. Haradinaj, i njohur për qëndrimet...

Xhelal Zejneli: Teatër asurd beketian

Në zgjedhjet e 11 dhjetorit të vitit 2016, BDI-ja doli humbëse. Prej 19 deputetëve që i kishte më parë, tani mori vetëm dhjetë.Duhet konstatuar se:- pjesëmarrja në votim në njësinë zgjedhore 6, ishte jo më shumë se 50%;- oponentët e BDI-së – Lëvizja Besa ...

Xhelal Zejneli: Kosova përballë destruksionit serb

Uashingtoni dhe Berlini duhet të kërkojnë nga Beogradi:- ta shlyejë Kosovën nga kushtetuta e Serbisë;- të mos veprojë në skenën ndërkombëtare për parandalimin e njohjes së Kosovës nga vendet të cilët akoma nuk e kanë njohur...

Xhelal Zejneli: Marrëveshja e Ohrit dhe banalizimi i saj

Maqedonia është në mosmarrëveshje me Greqinë, me Serbinë dhe me Bullgarinë. Athina nuk ia njeh emrin, Beogradi s’e pranon autoqefalinë e Kishës Ortodokse Maqedonase, ndërsa Sofja nuk e njeh ekzistimin e popullit maqedonas...

Xhelal Zejneli: Garashanini dhe politika serbe

Naçertania (Projekt) ishte program i politikës së jashtme dhe kombëtare të Serbisë, që e hartoi nga fundi i vitit 1844 ministri i Punëve të Brendshme Ilija Garashanini (1812-1874) për princin Aleksandër Karagjorgjeviq (1842-1858). Për herë të parë u botua i plotë në vitin 1906...

Xhelal Zejneli: Skena politike shqiptare në Maqedoni

Partitë politike lindin në rrethana të caktuara. Këto rrethana mund të jenë:- momentet historike në të cilat bëhen kthesa të mëdha;- krizat politik edhe krizat ekonomiko-sociale.Në periudhën e pluralizmit politik, në hapësirën politike shqiptare në ...

Xhelal Zejneli: Vrasja e dy çekëve - akt i turpshëm

Dy qytetarët e Çekisë, Ana Kosinova dhe Mikael Svato e kishin adhuruar Shqipërinë. Ata kishin lexuar për Shqipërinë, për natyrën e bukur të saj, për peizazhet, për qiellin e blertë, për florën dhe faunën dhe për brigjet e Adriatikut e të Jonit. Ata kishin lexuar edhe për shqiptarët  dhe ...

Xhelal Zejneli: Viktimat e monizmit

Dëshmi tronditëse për dhunën ndaj shqiptarëve të boshtit të krimit Shkup-Beograd-Titograd, në periudhën e viteve 1981-1990. Inteligjencia shqiptare në Maqedoni u akuzua për nacionalizëm, irredentizëm dhe separatizëm. U akuzua se punon kundër vëllazërim-bashkimit, kundër rendit kushtetues...

Xhelal Zejneli: Lidhja e Prizrenit - burim frymëzimi

Shqiptarët kanë dy periudha të rëndësishme në historinë e tyre kombëtare:- Epokën e Gjergj Kastriotit, në shekullin XV, dhe- Periudhën e Rilindjes Kombëtare, në shekullin XIX.Një prej ngjarjeve më të rëndësishme të Periudhës së Rilindjes Kombëtare ...

Xhelal Zejneli: Shqipëria zhvillohet me të shpejtë

Shqipëria është atdheu i shenjtë dhe i shtrenjtë i çdo shqiptari në botë. Hienat e Ballkanit: Serbia, Greqia, Mali i Zi dhe Bullgaria shën-stefaniste, të ndihmuara nga Rusia cariste dhe bolshevike, e plagosën rëndë. Ajo sot është e copëtuar në gjashtë pjesë: Shqipëria e cunguar, Kosova, Kosova ...

Xhelal Zejneli: Gűnter Grass në dritën e amshimit

Gynter Gras (Gűnter Wilhelm Grass, 1927-2015) lindi në Danzig, d.m.th. Gdanjsk, Poloni më 16 tetor 1927 dhe vdiq në Lűbeck më 13 prill 2015. Është romancier, dramaturg dhe poet kashub-gjerman. Studioi skulpturën. Ishte edhe piktor dhe dizajnues grafik. Deri në bashkimin e Gjermanisë ...

Xhelal Zejneli: Konica - enciklopedia që ecën

Faik Konica (1875-1942) është shkrimtar, kritik letrar, publicist dhe eseist, njëherazi një ndër personalitetet më në zë të kulturës e të letërsisë shqiptare. Lindi në qytetin e vogël Konicë në malet e Pindit...

Xhelal Zejneli: Noli - ky vigan liberator

Fan Noli (1882-1965) ose Theofan Stilian Noli, ishte udhëheqës i spikatur i bashkësisë shqiptaro-amerikane dhe figurë e shquar poliedrike e letërsisë, e kulturës, e jetës fetare dhe e politikës shqiptare. Lindi në fshatin Qytezë ...

Xhelal Zejneli: Eksodi kosovar

Nga Kosova shpërngulen dy kategori njerëzish:- njerëz të shtresës së ulët të shoqërisë, të cilët janë të papunë, e që luftojnë për ekzistencë dhe mbijetesë;- njerëz të shtresës së mesme - të rrënuar të shoqërisë, të cilët, në një ...

Xhelal Zejneli: Tragjedia e poetit

Lajmi për vdekjen aksidentale të djalit 19-vjeçar të poetit të shquar Visar Zhitit – Atjonit, preku zemrat e shqiptarëve në të gjitha hapësirat arbërore.Jetëshkrimi i këtij liriku të madh s’ka se si të mos e renditë atë në qerthullin e “mauvais poètes”. Në këto çaste të rënda për poetin kur janë duke...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora