E merkure, 12.08.2020, 05:07 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Migjeni dhe Dr. Lazër Radi

Sa pak e dinë që me Migjenin, me këtë emër të madh, Dr.Lazer Radi ka jetuar një verë së bashku në Pukë. E lexoj dhe e rilexoj librin me kujtime dhe shënime të autorit Radi rreth...

Keze Kozeta Zylo: Si lëndina me luleshqerre

Dhuratat gjithmonë janë të bukura, ato i mban si gjë të çmuar në vende tepër të veçanta. Eshtë e çuditshme se si disa dhurata të vinë si prej qielli, edhe pse ata që t'i kanë...

Keze Kozeta Zylo: Çamëria dje dhe sot

Në një nga universitetet e mirënjohura në Amerikë, New York University, u përkujtua 67 vjetori i viktimave të popullsise së pafajshme çame shkaktuar nga genocidi grek...

Keze Kozeta Zylo: Babait tim

Drithërohem e tëra kur të shkruaj baba, Larguar nga prehëri yt qysh fëmijë, E zhytur thellë në humnerën e mallit, Lus Zotin që një ditë aty të vijë...

Keze Kozeta Zylo: Ai ringjallet poetikisht

Ike, ike larg poet, lart në qiell, atje pranë shtëpisë së Atit. Edhe pse s’të kam takuar kurrë, kam ndjerë se kishja biseduar prej kohësh, ngase këtë privilegj e kanë vetëm poetët...

Këze Kozeta Zylo: Të hesht...!

Ca gjethe të verdha luleve iu këputa, Nëpër degë të gjelbra mbjellë më parë, Saksitë në dritare donin të pushtonin, Dhe vjeshtë të sillnin në të bukurin Maj…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora