E merkure, 12.08.2020, 05:24 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Bisedë me shkrimtaren ish të internuar znj. Bajame Hoxha - Çeliku

Shkrimtarja Bajame Hoxha së bashku me familjen e saj u internua tërë jetën në Saver të Lushnjës. Znj.Hoxha punoi në këtë periudhë në punëra te rënda duke pasur mbi supe barrën e persekutimit dhe te mohimit të çdo të drejte elementare. Ajo sot jeton me bashkëshortin dhe tre femijët e saj në Bruklsel, e cila nga dënimi i rënde 31 vjeçar dhe nga pasojat e mëvonshme ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë nga Nju Jorku, Pano Taçi

E ndjej nga larg, 9 male kaptuar me oqeanin në mes, që kafe “Europa” do të heshti gjatë nga mungesa e të qeshurës tënde të shkujdesur, kishje të qeshur poeti. Sa larg janë të tjerët nga e qeshura tënde, Poet! Edhe pse brenda kishje mijëra dhimbje, persëri në çdo ind të tyre çelnin sythe mirësie. Për gjysmë shekulli të kishin kyçur fjalën brenda në kafaz, brenda ...

Keze Kozeta Zylo: Udhëtonit ju Hyjnesha…

Udhëtonit ju Hyjnesha, udhëve të Atdheut,E bashkë me ju zogjtë shtegtarë,Me diellin e syve, botën kishit ndezur,Sa dhe Hëna verbohej e fshihej mbi Himarë... Vetëtimthi u përpitë nga humnerat kuçedra,Dhe si krahë pulëbardhash ngritë nëpër re...Ndërsa Qafa e Vishës u thinj e tëra,Dhe Vlorën me kuje e mblodhët atje...

Kozeta Zylo: Kryevatrani zemërzjarrtë, tepelenasi Shefqet Kamber Bënça

Shpirti i shqiptarit është i mbushur me dhimbje, dhimbje që cuditërisht riciklohen dekadë pas dekade apo dhe më shpesh. E këto dhimbje kur shtresëzohen një ditë gjeneratat mundohen t’i kurojne qoftë dhe përkohësisht pasi përjetësisht frigohem ta pohoj se i shërojnë!...Me shumë shqiptarë edhe pse nuk njihemi fizikisht rrjeti social f/b na ka lidhur me shpirtrat e trazuar nga plaga e ndarjes me të ikurit e shekullit të...

Keze Kozeta Zylo: Lamtumirë poetit të Kosovës!

Sot nën një qiell të vranët dhe me vesë të butëz shiu duke u kthyer nga puna para se të hapja portën e shtëpisë mora postën time. Ndërmjet letrave gjeta një zarf të ardhur nga Mëmëdheu ynë i dashur, nga Komuna e Rahovecit, Republika e Kosovës. Kishte ardhur si një pëllumb paqeje duke fluturuar mbi Atllantik libri me poezi nën titullin “Përballje” me autor z.Adem Berisha, botuar nga shtëpia botuese shtypshkronja “Berati” Prizren. Të parin zarf që hapa ishte pikërisht kjo dhuratë e bukur me...

Keze Kozeta Zylo: Aktivisti i shquar z. Mark Gjonaj shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut

Mes një entuziazmi dhe atmosfere të shkëlqyer edhe pse shiu binte me shtëma u prit në skenë shqiptari i mirënjohur dhe biznesmeni i suksesshëm z.Mark Gjonaj.Diaspora shqiptare kishte kohë që po punonte për ta mbështetur dhe inkurajuar z.Gjonaj, i cili shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut ditën e Dielë, më 22 Prill, 2012.Fjalimi i z.Gjonaj u ndërpre disa herë nga pjesëmarrësit e shumtë, i cili ...

Keze Kozeta Zylo: Të mjaltat kujtime

I mëndafshtë ky muzg me qirinj ndezur, Ti brenda dhomës, si yll i ndritur, Ndaj shpirti digjet kaq shumë papritur, Të vetmin që s’frenoj dhe Hënën e pabindur!...

Keze Kozeta Zylo: Jam kalorësi i erës...

Të lindësh nën këngët e bukura të thëllëzave dhe bilbilave dhe të të kundërmohet shtëpia me aromën e trëndelinës së malit, padyshim është një privilegj për poetët...

Keze Kozeta Zylo: Gjithë trojet kanë Vlorë

Brenda ninëzes së syrit, më shfaqet Vlora kuq e zi, Plaku Ismail Qemali, më hap flamurin me magji, Më bekon me fjalë Perëndie, më ndez dritën mu në sy, Ah kjo dritëz Pavarësie...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora