E premte, 24.01.2020, 12:36 PM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Poezi të qëndisura nën dritë hëne

Është ngazëllyese të lexosh librat e një poeti, kur më parë ke dëgjuar tingullin e zërit të tij aq melodioz që kanë hovur si dallgë anembanë Atdheut, por veçanërisht në Jug nga dhe e ka origjinën poeti.  Muzikaliteti dhe poezia e tij janë dy sinonime që s'mund të kuptohen ...

Poezi nga Kozeta Zylo

Sa herë vdes e ngjallesh prapë,Ti e ëmbla dashuri,Çuditërisht ti helm kurrë s’ke,Veç me afsh më ndjell në gji! Herë me ndroje, herë pa ndroje,Rrëshqet mëndafshit në kaltërsi ...

Kozeta Zylo: Hapja e shkollave shqipe në Diasporë

Jemi në vitin e 101 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, vit që na vë në mendime të thella.  Janë shumë gjëra kardinale të parealizuara që së bashku me gëzimin e 101 vjetorit jeton brenda saj dhe dhimbja!...  E dhimbjet zakonisht janë më të fuqishme ...

Kozeta Zylo: Poezi e pjekur me Diell Kosove

Sot mund të marrësh dhe të japësh dhurata të ndryshme nga miq dhe shokë, por një dhuratë që ka librin brenda ka dhe pjalmin shpirtëror.  Pastaj është në shijen e lexuesit apo të kritikës se si e përzgjedh ...

Kozeta Zylo: Bisedë me shkrimtarin Hasan Qyqalla

Poeti i mirënjohur Hasan Qyqalla është autori i disa vëllimeve poetike, si "Dua të vdes shqip", "Robi i lirisë", "Prekja e ëndrrës", "Arkeologji e shpirtit", "Meshari modern", bashkautor me z. N. Lulaj "Trinomi i lirisë", ndërsa kohët e fundit ka botuar antologjinë "Një shekull drite", me poezi ...

Kozeta Zylo: Festohet 5 vjetori i Pavarësisë

Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë me të drejtën legjitime u mblodhën të gëzuar për të festuar 5 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Ishte një e dielë e bukur, një ditë pushimi ku njerëzit grupe grupe përqafoheshin dhe ...

Kozeta Zylo: Se ç'ka një kod...

Mbi shikimin tonë të parë,Hëna blu nxirrte mallin,ndërsa ti me ëndrra djali,më prekje flokët që mbi sup vareshin... Janë gjurmë dashurie,në gjithë stinët ngricë a zjarr,përmbi thinjat e argjendta,shkoj e vijë si një pulëbardhë...

Kozeta Zylo: Ngacmimi dhe etika e të shkruarit

Duke pasur fatin të merrem me edukimin e brezave si në Shqipëri dhe këtu në Amerike desha që me këtë shkrim të ndajë shqetësimin që ka preokupuar sot mbarë shoqërinë amerikane dhe botërore për sjelljet dhe aktet e dhunshme (byllying) që kryhen midis adoleshentëve dhe njerëzve të rritur...

Kozeta Zylo: Mirëardhsh Ali Pashë Tepelena

Deklaratën e kreut të ekzekutivit të shtetit shqiptar z.Sali Berisha në mbledhjen e komitetit ndërshtetëror për 100 Vjetorin e Pavarësisë se do të sjellë së shpejti kokën e Ali Pashë Tepelenës, Bonapartin e Ballkanit, nga shteti turk e mirëprita.Berisha pohoi se Aliu është një strateg dhe i tha botës se ky komb është i ...

Kozeta Zylo: Pritet me madhështi 100 vjetori

Dita e shumëpritur për të festuar 100 vjetorin e Pavarësisë erdhi me plot frymëzim dhe dashuri nga nxënësit, prindërit dhe mësuesit e Shkollës Shqipe në Staten Island dhe Brooklyn. Të festosh 100 Vjetorin e Pavarësisë është një privilegj për të gjithë shqiptarët, është nder, respekt, por dhe detyrë për ata Burra të Kombit që derdhën gjak dhe që na dhanë Pavarësinë ...

Kozeta Zylo: Kronike dhe interviste

Kronike e Alba Life TV per mbremjen e 100 Vjetorit te Pavaresise organizuar nga Albanian Culture TV.TV Kultura Shqiptare me drejtor z.Adem Belliu festoi 15 vjetorin e themelimit te saj dhe 100 Vjetorin e Pavaresise ne Bronx, Nju Jork. TV Alba Life do te transmetoje nje kronike me te zgjeruar ne kanalin 35 Nju Jork, rreth aktivitetit qe u zhvillua nga TV Kultura Shqiptare...

Kozeta Zylo: Vargje në mote që deshifrojnë hieroglifet e heshtjes së akullt

Mes dallgësh lundra ime/ Ndeshet, lufton/ Mes dallgësh drejt bregdetit/ Përpara shkon…Marrë nga poezia “Kjo lundra ime” Elbasan, 1945 Janë vargje që janë shkëputur nga poezia “Lundra ime”vargje që ngrehin dallgë detesh dhe behen urë për të ecur përpara. Autori me peshën e viteve mbi supe lëmon mallin, prek dhimbjen e largët që s’mund të shërohet kurrë.Plagët i bëri vargje me palcë frymëzimi që do të përkunden si foshnjë e  ...

Kozeta Zylo: Vetëm Doktor Gjilpëra...

E bukur sonte Hëna mbi natën hipokrite,Shkëlqimin e saj derdhi mbi sytë e frikësuar,Në pemët e zverdhura një kukuvajkë si hije,Do të ndjellë të keqen, paçka se është harruar...Një tingull i fortë Lirie më del nga forcë e shpirtit,Dhe heq dhjamin e turpit nga gojët me pagesë,E shprishur mendje e tyre, në llum të çon përherë,Si Iagot e Shekspirit palaço dhe të pabesë...

Kozeta Zylo: Vazhdon përkrahja e Grevistëve para OKB

Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci mblodhi përsëri përkrahës në tubim në mbështetje të Grevistëve të Urisë, ish të përndjekurve politikë që hynë në ditën e 30 të ngjujimit të tyre.Tubimi u drejtua nga z.Grid Rroji, kandidat për titullin Doktor në shkencat politike dhe Kryetar i Forumit.Z.Rroji ia dha fjalën z.Viktor Martini ish i përndjekur politik ku i ati dhe katër vëllëzërit e tij kaluan në burgjet komuniste dhe kampet e internimit...

Kozeta Zylo: solidarizim për ish të përndjekurit para OKB

Në datën 13 tetor, 2012 Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci organizoi manifestim solidariteti në mbështetje të Grevës së Urisë të Ish të përndjekurve politikë nën diktaturë para OKB-s. Ish të përndjekurit politikë kanë 22 ditë të ngujuar për të kërkuar të drejtat e tyre të mohuara në postdiktaturë, ku dy prej tyre zotërinjtë Ndreca dhe Bejko i vunë flakën vehtes në shenjë proteste...

Kozeta Zylo: Bisedë me Prof. Asoc. Republika Çulli

Prof. Asoc. Republika Zeka Çulli është një ndër gratë e shquara intelektuale shqiptare. Prof. Çulli është me origjinë nga Arrëz e Madhe e Tepelenës. Me punën e saj këmbëngulëse dhe inteligjente ka arritur që të jetë profesore e Letërsisë në Universitetin “Eqrem Çabej” ne Gjirokastër. Edhe pse ka qenë një rrugë jo e lehtë për të fituar titullin e lartë Profesore në botën akademike, profesoresha ja arriti me zotësi dhe dinjitet për t’u ngjitur në mediume, për të dhënë leksione në audiotoret universitare ku ka fituar ...

Kozeta Zylo: Me ABC-n kam vënë kurorën

Të ndjej shtator në palcë të librit,Për ABC-n se ç’më rrëmben,Qindra poezi ju mësova nxënësve,Dhe në gjunjë rashë për Mëmëdhenë.Trishtuar ika acarit të Shkurtit,Lotin e ngrirë lashë mbi tryezë,Ndërsa me nxënësit dhimbshëm u ndava,Kur 97-ta hapte varrezë...

Kozeta Zylo: Në Nju Jork 100 Vjetori i Pavarësisë pritet me mësimin e Gjuhës Shqipe

Bruklini i priti krahëhapur nxënësit e Shkollave Shqipe në prag të 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Në qytetin historik të Brooklynit të njohur me një nga shtatë mrekullitë moderne të botës me Urën e famshme të Brooklynit, në shkollën pulike amerikane u zhvillua ceremonia e hapjes së shkollave Shqipe të Staten Island dhe Brooklynit. Nxënësit shqiptarë të Amerikës ndrinin nga gëzimi ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese