E hene, 21.10.2019, 06:49 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Teatri Kombëtar Shqiptar dhe Opera Kombëtare Hollandeze

Kjo statuje bronzi per violinistin ndodhet ne shtepine e operas dhe baletit kombetar te Amsterdamit ne Hollande në hollin e teatrit muzikor. Statuja e bronzit e quajtur "Fiddler (ose Violinisti)" është një shprehje e bashkësisë ku komuniteti ka qenë i përqendruar në këtë rreth para Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët duhej të bënin mjaft ...

Kozeta Zylo: Nga mitra mëmësie

Brengat dhe trishtimet e mbysin një grua,Si grimcëza rëre i qorrojnë sytë,Nga qerpikët e lagur i bien lotët si krua,Dhe aksidentalisht një botë mund të mbyt. Ajo ka bërë pakt të jetojë në Paqe,Dhe pse flakët mundohen ta përpijnë,Portën e shpresës e mbjellë bahçe më bahçe,Dhe bëhet roje e ndonjë pabesie në kthinë...

Kozeta Zylo: Larg duart nga Ramush Haradinaj se na e shpifët!

Kryeministri i Kosovës i shtetit më të ri në botë ka dhënë dorëheqjen.Ai do të paraqitet në gjyqin e Hagës.  Ai iu drejtua popullit të Kosovës ndër të tjera me këto fjalë se:  “Nderi Kryeministrit dhe Shtetit duhet të ruhet dhe unë nuk e poshtëroj asnjëherë. Në Hagë si Ramush Haradinaj ...

Kozeta Zylo: Musine Kokalari - Zëri i Lirisë

Titulli “Zëri I Lirisë” do të quhej gazeta e botuar nën kujdesin e shkrimtares së parë grua shqiptare Musine Kokalari.  Musine Kokalari kjo dallandyshe e Lirisë, një grua e bukur dhe plot finesë që sfidonte vdekjen e zezë me diellin e shpirtit dhe të penës së saj vjen...

Zylo: Homazh për shkrimtarin Novruz Shehu

Jeta është e mbushur me plot të papritura që mbart natyrshëm gëzimin dhe hidhërimin brenda saj…  Dhe vjen një dite si kjo sot, kur përballesh me një lajm shumë të hidhur që ta kanë servirur në tryezën e ekranit të përbashkët përreth globit si kupë helmi me ...

Kozeta Zylo: Requiem Për Prof. Jozefita Markun

Kur dëgjova për ikjen e papritur nga kjo botë të prof.Jozefita Markut u shokova, qava ashtu siç do të bënte çdo qenie njerëzore në gjithë rruzullin.  Por kur e njeh nga afër dhe ndjek gjithë punën e saj akademike shkencore ...

Kozeta Zylo: Bisedë me zonjën Limone Gjoni

Unë kam lindur në një familje me tradita atdhedashëse , e cila edukimin e kishte prioritet në familje, duke e vlerësuar e çmuar shumë si një gjë të shenjtë në vazhdimësinë e jetës.  Gjëja e parë që na  mësonin prindërit ne fëmijëve  ishte të nderonim vendin ku...

Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Mimoza Leskaj

Ishin vite të vështira!  Familja ime përfaqësohet nga të dy mbiemrat..-Lesko nga babai ,dhe Shaska nga mamaja, pra vetë mbiemrat flasin shumë!  Mbas shumë dëbimeve  nga  vende të ndryshme, ku  edhe mbiemrin nga Lesko ja shkruaj në Leskaj, babai...

Kozeta Zylo: Bisedë me regjisorin Vladimir Kasa

Kam dëshirë ta filloj bisedën me ju për publikun artadashës me fëmijërinë tuaj, cilat janë kujtimet gjatë kësaj periudhe dhe çfarë vendi kanë zënd në memorjen tuaj?  Janë realizuar ëndrrat e fëmijërisë suaj dhe a kanë qenë ato ëndrra katalizator për t’u lidhur me botën e artit...

Kozeta Zylo: Bisedë me Dr. Mariela Mitre

Dr. Mariela Mitre ka lindur në Korçë në vitin 1988, dhe është rritur në Durrës. Ka vazhduar dy vitet e fundit të gjimnazit në Amerikë, dhe më tej studimet universitare për Inxhinieri Kimike në universitetin “The Cooper Union”, ku falë rezultateve të larta arrin të pranohet ...

Kozeta Zylo: Kopshti i gurtë i Hebrenjve në Manhattan

Në Muzeumin e trashëgimisë së Hebrenjve ne Manhattan, jo vetëm që befasohesh nga mënyra se si e ruajnë trashëgiminëe tyre, nga reklamimi botëror që i bëjnë, por befasohesh dhe nga magjia e artit. Për minuta të tëra nga dritarja me xhama qëndrova e magjepsur me ...

Zylo: Rama në Muzeumin e trashëgimisë së Hebrenjve

Qindra shqiptarë të diasporës amerikane morën pjesë në aktivitetin e organizuar në mjediset e Muzeumit të trashëgimisë së Hebrenjve në Manhattan.  Ftesa e ardhur nga Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut, shqiptari i parë që është zgjedhur në këto nivele kaq të larta në ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese