E diele, 31.05.2020, 04:30 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: U ngrit drejt qiellit një Zanë Perëndie

Një lajm i trishtë më pushtoi shpirtin në këtë fund dhjetori në New York.  Dhimbshëm e lexova statusin e Poetit të shquar të Kombit z.Agim Shehut për ndarjen nga kjo botë të gruas së tij gojëmjaltës dhe fisnikes Zana. Një shqiptare dritëdhënëse dhe një emigrante më pak…

Kozeta Zylo: Lamtumirë mësuesi veteran i Dibrës z. Zyhdi Daci

Në Staten Island në Nju Jork është ndarë nga jeta veterani i arsimit shqiptar në Dibër z.Zyhdi Daci.  Zoti Zyhdi Daci në moshën 79 vjeçare humbi jetën nga nje aksident automobilistik në një lagje të Nju Jorkut, Staten Island ku dhe ai banonte duke lënë në pikëllim bashkëshorten e tij fisnike znj.Lutfije dhe...

Kozeta Zylo: Luftëtari i Nju Jorkut që mundi Coronavirusin kinez

Z. Imer Laçaj, Ju jeni në ditën e tretë që keni mundur plotësisht Corona Virusin Kinez, ku ju vuajtët me dhimbje i shtrirë në shtrat nga pasojat e tij.  Mund të na i përshkruani këto ditë të vështira?Faleminderit znj. Kozeta! Unë fitova mbi këtë përbindësh të rrezikshëm që nuk njeh moshë dhe është i pamëshireshem ndaj ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Prof. Lume Juka!

Eshtë ndarë nga jeta Prof. Lume Musa Juka një intelektuale e devotshme e Diasporës, bashkëpunëtore e ngushtë e Nënë Terezës.Si homazh po risjellë intervistën e realizuar me këtë zonjë të nderuar sa të kulturuar po aq dhe paqësore dhe shpirtërore...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Rikard Ljarja!

Çdo kohë dhe sistem ka figurat e ndritura të tij, figura që përzgjidhen përjetëisht vetëm nga populli.  Brezi im është rritur me artin dhe intpretimin e pashoq ne kinematografi të Rikard Larjes.Unë me miket e mia studente aq artdashëse mezi prisnim të shikonim filmat që kishin për aktor Rikard Larjen...

Kozeta Zylo: Dr. Show!

Dr.Mehmet Oz një nga doktorët e famshëm në Amerikë, jo vetëm për reputacionin e tij si mjek zemre, por ajo që e ngriti dhe e njohu në gjithë botën ishte show i tij i quajtur:“The Dr.Oz Show”.Eksperti i zemrës dhe i shëndetit ngjalli një debat të madh në mediat...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Luis Sepúlveda Calfucura!

Sot humbi betejen me Coronavirusin kinez, Covid 19 shkrimtari dhe gazetari i shquar kilian Luis Sepúlveda Calfucura (4 tetor 1949 - 16 prill 2020)Shkrimtari kilian Calfucura ishte një kundërshtar i rrepte  i regjimit diktatorial të Augusto Pinochet -it, ai u burgos dhe u torturua nga diktatura ushtarake gjatë viteve 1970...

Kozeta Zylo: Gjyshja që iku lart me zërin e ëmbël të mbesës

Vetmia përpirëse e detyruar sjellë një mori kujtimesh ose telefonata herë-herë të pazakonta që mund të mos i presësh kurrë në trurin tënd si i koduar me Covidin 19-të aq të mallkuar në gjithë botën.  Në këtë vetmi shkrimtari ka penën dhe librin si mikun më të afërt.Duke rufitur kafenë e mëngjesit që çuditërisht më pëlqen...

Kozeta Zylo: Bisedë me Dr. Evelina Sulaj Skënderi nga fronti i Luftës në Itali

Trageti i Barit me trupat e bashkatdhetarëve tanë që humbën jetën në këtë pandemi është një tragjedi më vehte që i shtohet dhimbjes për gjithë viktimat e kësaj katastrofe. Thuhet se vetëm në Bresha, qyteti simbol i katastrofës së Italisë së Veriut, kanë humbur jetën 300 shqiptarë. Sot nuk ka të dhëna të sakta...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Rexhë Xhakli!

Me hidhërim të thellë e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të patriotit dhe atdhetarit të flaktëRexhë Xhakli.  Ne ishim kreanar si Diasporë të kishim në gjirin tonë një burrë zemërmadh dhe një atdhetar që i rahu zemra  fort për Kombin deri sa iku...

Kozeta Zylo: Vdekjet në kohën e Covid 19

Vetmia është vdekje, vuajtje pa fund,Të dyja bëjnë dashuri jo si “çiftet” natën e parë,Është një dashuri horror për filmat në Hollivud,I sëmuri i radhës jep shpirt me vetminë pranë…

Kozeta Zylo: Infermierja shtatzanë flet nga Fronti i Luftës në Huston

Bisedë me znj. Armida Bahja Hoxha, Huston - Znj.Hoxha është në javën e fundit të muajit të nëntë dhe vazhdon t’ju shërbejë me përkushtim pacientëve me Coronavirus dhe Covid 19. Po, mund të thuash se jemi dy persona të cilët u shërbejmë pacientëve, unë dhe foshnja ime e palindur. Ai mua më jep ...

Kozeta Zylo: Flet Albana Martinaj nga fronti i Luftës në Bronx, New York

Siç po e shikoni nga lajmet për ditë stafi mjekësor po infektohet e disa prej tyre kanë vdekur nga ky virus i tmerrshëm. Por ajo që unë kam frikë është momenti kur ka më shumë pacientë seç kemi ne mjete  dhe ilace, e pastaj do vijë puna kush do vihet në respirator e kush jo. Ajo nuk është aspak zgjedhje e lehtë sepse të gjithë jemi ...

Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Bora Qehaja nga Fronti i Luftes në Itali

Zonja Bora Qehaja shërben në Istitutin Clinico Beato Matteo Vigevano, regjoni Lombardia.Ajo është në vijën e parë të Frontit të Luftës në një nga vendet më të prekura në botë nga Covid 19.  Ajo shprehet se unë jam rritur në një vend që e ka bazë humanizmin dhe...

Keze Kozeta Zylo: Dua të vdes bukur, jam Njeri

Unë dua të vdes bukur,Sepse bukur i kam nderuar të tjerët në çastin e mbramë.Une dua të vdes natyrshëm, sepse natyrshëm më lindi nënëmira Liri.Une i urrej helmet toksike, sepse fjala ime ka rrjedhur vetëm mjaltë,Une i përbuz politikanët e paskrupullt, sepse ata janë helmi ynë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora