E merkure, 29.03.2023, 07:42 AM (GMT+1)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Një shkrim korrekt (nga një autor serb) për Masakrën e Tivarit

Autori Nikolliq me një akribi të lakmueshme shkencore e profesionale i është qasur temës, duke bërë hulumtime, por mjerisht  jo aq të suksesshme për shkak se nuk ka gjetur burime plotësisht të besueshme për numrin e saktë të të vrarëve e të plagosurve në atë masakër. Megjithatë, falë angazhimit dhe hulumtimeve...

Adil Fetahu: Libër i veçantë, për një grua të veçantë

Pak ditë më parë, doli nga shtypi libri i doktoreshës familjare, drejtoreshës së Qendrës Shendetësore në Shëngjin, dr.Domenika Gjekmarkaj – Kapllaj, titulluar: Gruaja fisnike, Sabrie Lushaj. Ky liber është i veçantë nga shumë aspekte. I kushtohet një personaliteti jopublik, krejtësisht privat, por të veçantë për...

Adil Fetahu: Në 60-vjetorin e Maturës në Normalen e Prishtinës

Ideja, interesimi dhe kërkesa e parë për hapjen e shkollës normale, për të përgatitur mësues të kualifikuar për arsimin shqip, ka rrjedhur nga rilindasit tanë të hershëm: Pjetër Mazreku, Pjetër Bogdani, Gjon Nikollë Kazazi,   Jeronim de Rada, Sami Frashëri, etj. Shtigjeve të kësaj ideje,  Shkolla e parë Normale...

Adil Fetahu: Historia dhe legjendat për Mbretëreshën ilire, Teuta

Mbreti ilir, Agroni, në vitin 250 para Krishtit, kishte bashkuar fiset  dhe kishte formuar një shtet, mbretëri të fortë ilire, që shtrihej prej ujdhesës Hvar (të Dalmacisë) deri në Akarnani në Epir.Pas një beteje dhe fitoreje të lavdishme që korri, kur u kishte shkuar në ndihmë Akarnanasve...

Adil Fetahu: Zhurma për ”Non-paper-in”

Ka disa ditë që në mediat serbe, kroate, boshnjake, por edhe në ato sllovene, është ngritur zhurmë e madhe lidhur me një të ashtuquajtur ”Non-paper” diplomatike (letër diplomatike që s’ekziston), për gjoja ndryshimin e kufijve mbi baza etnike të disa shteteve të dala nga ish-Jugosllavia. Për çka është fjala në të vërtetë?...

Adil Fetahu: Si funksionoi konvikti ‘’ Çamëria’’ në Sarandë

Rruga nëpër të cilën ka kalua shkolla shqipe ka qene e vështirë, e mundimshme dhe me plot rreziqe e sakrifica, sikur ka qenë edhe tërë historia e popullit shqiptar. Vetëm dashuria, guximi, vendosmëria dhe mençuria e patriotëve dhe veprimtarëve të spikatur ka mund ta përballojë atë rrugëtim të vështirë...

Adil Fetahu: E vërteta dhe realiteti, në Serbi ‘’No Pasaran’’!

Një deklaratë e kryetarit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve, e dhënë Radio-Beogradit në vitin 2015, dhe e përsëritur në vigjilje të Krishtlindjeve ortodokse në janar të këtij viti, që prej fillimit është duke shkaktuar “stuhi” brenda dhe jashtë asaj Akademie, ne opinionin publik, në...

Adil Fetahu: Letër urimi Albin Kurtit

I nderuari  zotri kryeministri  i  radhës, Albin Kurti,Së pari, Ju uroj për fitoren e madhe të Lëvizjes Vetëvendosje, që arritët në zgjedhjet e 14  shkurtit, kur VV fitoi vota më shumë se të gjitha  bashkë  subjektet tjera të çertifikuara për ato zgjedhje. Ky është një sukses, por njëkohësisht është një obligim i madh...

Adil Fetahu: Strategjia serbe për ndarje me Kosovën sipas formulës 12:12?!

Apetitet e nacional-shoviinistëve serbë për Serbinë e Madhe, që prej gjysmës së dytë të shekullit 19 nuk janë shuar kurrë. Për të arritur këtë qëllim  ata kanë hartuar, miratuar, promovuar e zbatuar programe, strategji, memorandume,  rezoluta, deklarata e vendime dhe kanë vepruar në praktikë...

Adil Fetahu: Jeta shkruan romane, drama

Ngjarjet  tragjike që zakonisht “ndodhin” në libra ose në filma, kryeprotagonistit të romanit “Pengu”, Azem Behlulit, i kanë ndodhur realisht në jetë. Për tragjedinë e atij njeriu, shkrimtari ynë Ibrahim Kadriu  ka shkrua roman historik, mbështetur në ngjarje të vërteta, të mësuara nga historianët...

Adil Fetahu: Ligjërata lamtumirëse e akademik Esat Stavilecit

Profesorë, shkencëtarë, shkrimtarë, artiste, sportiestë e soji tjetër i njerëzve të mëdhenj, në raste të caktuara,  para  se të largohen nga  vendi, nga  profesioni apo para se të ikin nga kjo botë, kanë lënë  amanete e porosi  nga ma të ndryshmet. Dikush këto ua ka lënë më të dashurve të vet, dikush një rrethi më...

Adil Fetahu: Roman kriminalistik origjinal

Ibrahim Kadriu: “Vdekja e Anilës” - Titulli i këtij vështrimi për romanin “Vdekja e Anilës” nuk është i rastësishëm dhe pa qëllim. Sepse në letërsinë shqipe në të Dardanisë (Kosovës), romane origjinale të zhanrit të kriminalistikës  janë të paktë, sado që raste të krimeve dhe tema për romane të tilla ka pasur me shumicë...

Adil Fetahu: Çakrraisja serbe!

Me ftesën e kongresistit Eliot Engel, kryetar i Komitetit të Kongresit Amerikan per Politikë të Jashtme, më 8 dhjetor 2020 u mbajt në Washington një konsultë dëgjimi të mendimeve dhe rekomandimeve të ekspertëve për politikë të jashtme, të cilën do duhej të ndjek administrata e re amerikane, me kryetarin e ri të zgjedhur Xhozef Bajden...

Adil Fetahu: Konvertimi i shqiptarëve në serbë, malazezë e bullgarë!

Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime historike” (1, 2, 3, 4), janë paraqitur rezultatet e hulumtimit të autorit nëpër burime  të ndryshme historike, për: Etnogjenezën; Qytetërimin; Gjuhën; Kulturën; Besimet; Territoret; Popullsinë; Qytetet;  Identitetin politik...

Adil Fetahu: Ambasadori gjerman e fshikulloi Daçiqin

Në video-seancën  virtuale të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që u mbajt më 21 tetor, në të cilën u shqyrtua raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm, Guteresh, për punën e Misionit të KB (UNMIK) në Kosovë në periudhën 16 mars deri më 15 shtator 2020,-  për t’u mbajtur mend...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora