E shtune, 04.02.2023, 09:29 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Pse i bëjmë të vuajnë fëmijët tanë më emra arab?

Në Sheshin Nëna Terezë, në Prishtinë nëna e re me shami arabe në kokë, i drejtohej shqip çunit të vet: “Muhamet, hajde këtu”. E pashë me habi çunin me veshje moderne, kisha menduar që ky emër u shua para 50 vjetësh. Nëna re e çuni më dolën nga pikëvështrimi, por me mbeti shija e hidhur e një...

Gani Mehmetaj: Kujtimet e një koloni serb

Dikush kishte thyer kornizën e fotografisë së Titos, në klasën VII-3.Ngjarjet e jashtëzakonshme, në shkollë ishin të rralla. Nuk quheshin ngjarje zënkat dhe grindjet apo fishkëllima në ajër e shkopit të mësuesve, ndonjëherë edhe mbi kokën e ndonjë fatkeqi. Prandaj ishte tronditëse, kur u përhap kumti se dikush kishte...

Gani Mehmetaj: A ka kanale shqipe në televizionet tona?

Pas shumë muajsh, mbase ka një vit, hapa kanalet televizive Dardani-Shqipëri. E nisa me RTK 1: një emision turk me një flamur gjigant me yll e më hënë në prapavijë ma preu hovin, ndërsa ia lash në gjysmë fjalën folësit ezmer. Vazhdova në RTK 2, në gjuhën serbe. As aty nuk u ndala...

Gani Mehmetaj: Të tredhurit në tru nga feja e anadollakut

Grupet militante myslimane që ua shkelte syrin pushteti turk, pastaj edhe ai serb, nisnin dhunë, që përfundonte me djegie shtëpish “të armiqve të pejgamerit”, që ishin shqiptarët katolikë, ndonjëherë përfundonin me vrasje.Fërkimet e tilla në mes të mirditorëve myslimanë dhe...

Gani Mehmetaj: Fragment nga romani 'Zogjtë e qyqes'

Bota e grave të kolonisë ishte e veçantë dhe e larmishme. Të zhurmshme, punëtore, kureshtare dhe të përkushtuara ndaj burrit, si nënat e tyre dikur, ato përpiqeshin njëkohësisht që kotësinë e mbrëmjes ta kalonin ndryshe nga obligimet e ditës. Gratë e lagjes e plotësonin kohën e lirë me thashethemnaja, apo...

Gani Mehmetaj: Vdekja e Gjergjit, 1468 vjet pas Krishtit

“E kujtoja ditën e zisë së pakufishme. Asnjëherë pikëllim më të thellë nuk e mbërtheu Arbërinë. Qyteti i Lezhjes e mbretëria e Arbërisë frymonin rëndë sikur po i vinte fundi botës. Shpërthyen vajet e gjëmat jo vetëm nga malësorët që zbritën në qytet, por edhe nga ata që ishin brenda...

Gani Mehmetaj: Vrasja e Enver Malokut - fillimi i vrasjeve politike

11 janar 1998-E vranë Enver Malokun! – ma kumtoi lajmin e kobshëm me telefon njëri nga anëtarët e Qendrës Informative të Kosovës(QIK). Enver Maloku, ish-gazetar i TV Prishtinës, ishte përgjegjës i Qendrës Informative të Kosovës. Kumti më ra si goditje e çekanit, s’ dija ç’t’i thosha. Ku? Si? Kush?...

Gani Mehmetaj: Linçi serb ndaj shqiptarit

“Plagosja e dy fëmijëve serbë të Kosovës ka lidhje me presidentin Vuçiq dhe ngjashmëri me rastin Panda, kur shërbimi sekret serb vrau disa të rinj serbë në Pejë që të akuzonte shqiptarët”, shkruan kryetari i republikanëve të Serbisë, Nikolla Sandullovic. Vuçiq ishte ministër i Millosheviqit, prandaj i di mirë punët e kurdisjeve të pista...

Gani Mehmetaj: Fitoi Rugova, u tërbua Paskal Milo

Me mllef të paarsyeshëm ndaj Rugovës, Paskal Milo fyen rëndë edhe intelektualët, mësuesit dhe pedagogët e Universitetit të Prishtinës. Në librin e tij- pamflet “Ditari i një ministri të Jashtëm – konflikti i Kosovës 1997-2001”, nuk e bën këtë goditje nga mungesa e informacionit, por nga ligësia. Shpifjet e denigrimet...

Gani Mehmetaj: Rugova i priu kohës

Ibrahim Rugova nuk ishte figurë rastësore. Nuk ishte as meteor, që ndriçon me farfuri e shuhet në heshtje. Personaliteti i tij u krijua në një kohë të gjatë. Student i Prishtinës, specializant i Parisit, shkolla franceze e shquante me risitë e qasjes letrare, me frymën...

Gani Mehmetaj: Legjenda e Bjeshkëve të Nemuna

Legjendën e Bjeshkëve të Nemuna e kam dëgjuar në fëmijëri nga nëna (1927-1967) dhe nga gjyshja (1895-1980), mu si e kam dëgjuar nga ato edhe legjendën për plaken e gurëzuar që i tha marca-keqit: “po marr gjanë e n’bjeshkë po dal, me çka pat e ngrini n’mal”.  Në fëmijëri me tregonin se ku ishte...

Gani Mehmetaj: Kush e vrau Xhemail Mustafën?

Vrasja e Xhemail Mustafës, shkrimtar, këshilltari i parë i Ibrahim Rugovës, ishte vrasja më e rëndë e pasluftës në Kosovë. Rugova ishte në një udhëtim zyrtar jashtë vendit. Me gjithë praninë e mbi dyzet mijë trupave ndërkombëtare, pasiguria nuk kishte qenë asnjëherë më e brishtë. Trupat ndërkombëtare...

Gani Mehmetaj: Me rastin e promovimit të librit tim në hotel Sirius

Ju falënderoj që erdhën në promovimin e libri tim “Rugovën, si e kam njohur”. Me bëtë nder dhe e bëtë më të këndshme këtë mbrëmje letrare-artistike. Promovimi i librit i bëri bashkë disa nga bashkëpunëtorët e ithtarët e presidentit Rugova, i afroi dashamirët e fjalës së shkruar. I afroi edhe ata që...

Gani Mehmetaj: Me 800-1000 xhami nuk ka liberalizim të vizave as Bashkim Europian

Shtet mysliman në Bashkimin Evropian nuk ka, kurrë nuk do të ketë.Të lejosh ndërtimin e 800 xhamive për 20 vjet, ndërsa nuk e ke ndërtuar asnjë sallë koncertale a teatër, t’i nënshtrohesh kreu të Bashkësisë Islamike që është bërë shtet mbi shtet, të mos i frenosh hoxhallarët agresivë që kërcënojnë e fyejnë kombin e shtetin, përdhosin heronjtë...

Gani Mehmetaj: A duhet ti harrojmë 2000 vjet histori

Ta urresh a të mos e durosh krishterimin, është të urresh të parët tu, të përpiqesh të shlyesh nga kujtesa kombëtare 2000 vjet histori. Nuk të detyron askush ta besosh Zotin, as të ekzaltohesh me  krishterimin, por të kapërcesh me ethe njëzetë shekuj, sepse turqit që ta dhanë fenë e tyre me shpat e me gjak, kanë mosdurim ndaj krishterimit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora