E marte, 27.09.2022, 03:11 PM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: A u pagëzua presidenti Ibrahim Rugova?

Presidenti historik, Ibrahim-Pjetër Rugova, sikurse shumica e shqiptarëve të Dardanisë nuk ishte mysliman, por u pagëzua katolik, në moshë të pjekur, në Vatikan. Pati edhe transmetim televiziv. Shumë nga dëshmitarët e pagëzimit janë gjallë, disa kanë vdekur si Papa Gjon Pali i Dytë, ipeshkvi Mark Sopi etj. Me ceremonitë e...

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...

Gani Mehmetaj: Islami është fatkeqësia jonë kombëtare

“Islami ishte dhe është fatkeqësia jonë kombëtare. Islamin na e dhanë me dhunë. Sa herë e kujtojmë, i kujtojmë hordhitë osmane që e shkretuan Arbërinë, vranë gjysmën e popullatës, rrënuan altarët tona, kulturën materiale e shpirtërore, e ndaluan gjuhën tonë dhe imponuan fenë e zakonet e tyre...

Gani Mehmetaj: Islami agresiv ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Serbinë

Kohë më parë tri bashkësitë islame të Serbisë, Maqedonisë e Luginës së Preshevës u takuan në Beograd për të marr këshilla veprimi kundër shqiptarëve. Hoxhallarët e Preshevës janë të përkëdhelurit e presidentit serb, bedel të BIK-ut, por shqiptarët nuk duhet të marrin model këta të shkombëtarizuar...

Gani Mehmetaj: Portali i osmanlinjve nxitë luftë ndërshqiptare

Nuk dallojnë këto shpifje serbo- anadollake të portalit të osmanlinjve nga shpifjet e dikurshme të agjencisë serbe TANJUG. Mënyrën se si e kishin përgatitur njërin nga emisionet më gënjeshtra e shpifje, më fotografi të montuara e filmime të sajuara vetëm sa nuk thoshin: kapini katolikët e vrajini...

Gani Mehmetaj: Bashkësia Islame është shtet në shtet

Asnjë organizatë nuk është më antiamerikane në Gadishull se sa shumica e hoxhëve të Bashkësisë Islame. Nuk dallojnë me urrejtje ndaj amerikanëve nga serbët e Millosheviçit e të Arkanit. Kot që janë përpjekur e përpiqen ambasadorët amerikanë ti marrin me të mirë. Djalli kurrë engjëll nuk do të bëhet...

Gani Mehmetaj: Terrori i prindërve mbi vajzat me shami

Vajzat e mbuluara janë pjellë e familjeve të dhunshme, apo të kushtëzuara nga varfëria e skajshme. S’ka vajzë të familjeve të pasura a të shtresës së mesme që mbulohen me shami. Shamia është varfëri. Lejimit i shamive është lejim i dhunës që do të ushtrohet edhe më shumë mbi vajzat...

Gani Mehmetaj: Rugovën, si e kam njohur

Ibrahim Rugova nuk ishte figurë rastësore. Nuk ishte as meteor, që ndriçon me farfuri e shuhet në heshtje. Personaliteti i tij u krijua në një kohë të gjatë. Student i Prishtinës, specializant i Parisit, shkolla franceze e shquante me risitë e qasjes letrare, me frymën perëndimore, e kundërta e shkollës jugosllave që ishte një...

Gani Mehmetaj: 'Kosovarizmi islamik'

Janë dy fenomene të shëmtuar që përpiqen të ndërhyjnë në qenësinë e shqiptarëve të Kosovës: islamizimi i dytë në frymën e skajshmërisë vehabiste e erdoganiste dhe konvertimi në një komb që nuk ekziston. Të gjithë ithtarët e islamizmit erdoganistë e vehabistë, ashtu si të gjithë propagandistët e kombit kosovar...

Gani Mehmetaj: Shpërfytyruesit e lirisë na e nxinë çlirimin

Ata e panë se të vrasësh njerëz nuk të ndëshkon askush, me vrasje e shantazhe mund ta marrin pushtetin, të bëhen të pasur, të harbojnë me femra. Nga frika njerëzit ua hapen rrugën, u kënduan këngë, i bënë hero.Vrasjet, shantazhet e zhvatjet u bënë udhërrëfyes për ambiciet e tyre, për mënyrën e...

Gani Mehmetaj: Shqiptarët e shkretë, kalorës të islamit

Nuk e kuptoj pse një kategori shqiptarësh dalin në mbrojtje të islamit pa ua bërë zoti me borxh. Pse e marrin kambanën e ogiçit, ndërsa sillen si dele. Nuk e arsyetoj mllefin e zemërimin e tyre, sikur të ishin bijtë e sheikëve të Arabisë, që u rrezikohet nafta, ndërsa janë katundarë të Llapit, Gollakut a të Rrafshit të Dukagjinit...

Gani Mehmetaj: Tri urat e shenjta mbi lumin Drin!

Legjenda për Urën e Shenjtë (Fshajtë) mbi Drinin e Bardhë në mes të Gjakovës e Rahovecit, të katundi Fshajë është motërzimi i legjendës për Kështjellën e Rozafës në Shkodër. Është vështirë të thuhet cila legjendë lindi e para, e cila e dyta, ashtu sikurse nuk përcaktohet dot, u ndërtua  Kështjella e Rozafës...

Gani Mehmetaj: Moda beduine e iftareve në rrugë e çadra

Shtrimi i iftareve (darkave beduine) në rrugë, trotuare e çadra është fenomen (i ri), i shëmtuar që e ka pushtuar Dardaninë. Kur i sheh të mjerët e Dardanisë se si e çapëlejnë kofshën e pulës si të mos kishin ngrënë me javë, të mbërthen sikleti. Nuk e di jemi në shkretëtirën arabe të...

Gani Mehmetaj: Ukraina 2022 - Kosova 1999

Askush më shumë se sa shqiptarët nuk i ndjejnë vuajtjet dhe sakrificat e ukrainasve. Askush me shumë se sa shqiptarët nuk kanë ecur nëpër gaca të ndezura këmbëzbathur, ashtu si po ecin tash populli fatkeq ukrainas...

Gani Mehmetaj: Komisarët politikë dhe komunistët e lajthitur

Nuk e di pse reagojnë bashkëkombësit e mi përtej Drinit ndaj nazizmit edhe pas 80 vitesh si të ishin me të prapme në gaca prushi. Nuk shkruajnë, as nuk flasin për krimet e ushtrisë serbe me 1912- 1913  në veriun e Shqipërisë kur masakruan mijëra burra e gra nga Luma në...

Gani Mehmetaj: Tri takimet e mia me Ismail Kadarenë

Ismail Kadarenë e takova për herë të parë në Prishtinë me 1980. Kishte ardhur me Helenën në promovimin e veprave letrare që ia botonte “Rilindja”.Ato ditë flitej se në Perëndim përgatitej xhirimi i filmit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, bashkëprodhim franko-italianë...

Gani Mehmetaj: A duhet ta festojmë a të mbajmë zi më 29 nëntor?

Me 29 nëntor zyrtarë të lartë shqiptarë çirren si të çmendur: në Luftën e Dytë ishim me aleatët! Aleatë patet Serbinë e Rusinë, dy armiqtë më të mëdhenj të kombit, ndërsa e shkëputët Shqipërinë nga Evropa. Janë për mburrje këto dy krime?Në kohën e okupimit italo-gjerman u ri bë Shqipëria natyrale nga Çamëria në Pazar të Ri...

Gani Mehmetaj: Ligji i turpit

Nuk e di a e dini, z. kryeministër, por administrata juaj me ministrin e Financave në krye, për fillim ka përgatitur dhe ka nis të shpërndajë listën prej 700 emrash të atyre që do t’u ndërpriten pensionet, sepse e kanë vërtetuar se nuk i paskan paguar kontributet për Serbinë.Mbi njëqind mijë shqiptarë: gazetarë...

Gani Mehmetaj: Letër publike kryeministrit Albin Kurti

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve (Departamenti i Pensioneve) ditë më parë ma lëshoi një vendim të kundërligjshëm, me të cilin e zhvlerësoi vendimin e mëparshëm. Kështu, pas një viti ma zbriti pensionin nga 265 euro, në 90 euro, edhe pse sipas ligjit i kisha 20 vjet(1978-1998) përvojë pune në gazetën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora