E premte, 03.07.2020, 06:22 PM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Tropoja lidh damarët e gjakut shqiptar

Të premten e kaluar (08 maj 2015), në qytetin Bajram Curri, ishte festë karakteristike dhe historike: komuna Lekbibaj, posmortum e nderoi me mirënjohjen “Qytetar nderi” i Nikaj-Mertur, burrin e kësaj ane, birin e fshatit Gri, z. Sadik Selman Lushajn...

Sejdi Berisha: Historia si dhomë e heshtur!

Tek libri “Data njëmbëdhjetë” i Muharrem Kurtit, që në fillim hasim në nismën rrëfyese, e cila të preokupon, dhe përnjëherë t’i detyron mendimet për ta kapur mirë jetën, por edhe katrahurat e saj, të cilat e kalitin njeriun, e bëjnë të qëndrueshëm, e bëjnë jo harrues, nganjëherë edhe të çuditshëm...

Sejdi Berisha: Logu i dritës

Heu Prekaz o histori,Eu Gjllogjan o trimëri,Oj Koshare oj vendosshmëri,Na nderuat e na bashkuat,Për t’luftuar për t’u çliruar,Për ta hequr ndryshkun dhe hirin,Për ta thyer e për ta shlyer edhe kufirin,Të kësaj toke – Iliri,Këtë e bënë djemtë trima për liri...

Sejdi Berisha: Kulla e qëndresës

Një çun i vogël, krejtësisht i vogël, afrohet tek dera e oborrit të madh të Kullës dhe shikon shikon anë e përrreth. Zemra i rrahë si lepurit. Ndoshta jo ashtu. Diqysh ndryshe, dhe fjalët e tij era i bën jehonë. Jehonë i kthehen edhe përgjegjjet!...

Sejdi Berisha: Pse e pse...!

Pse nuk më lejohetTë eci nëpër EvropëPse më mohohetTa shijoj historinëE Murit të BerlinitEdhe madhështinëE Kullës së AjfellitMendjen e SorbonësPse nuk mund ta shijojBukurinë e urave në LondërPse nuk mund ta vizitoj Berlinin...

Sejdi Berisha: Vepër me peshë kohe

Në organizim të Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve “Tropoja”, u bë promovimi i veprës së krijuesit dhe punëtorit shumëvjeçar të arsimit të kësaj ane, Haki Zllamit, “Njerëz të vendlindjes”, në të cilin manifestim  ...

Sejdi Berisha: Ekspozita e piktorëve pejanë

Me hapjen e Ekspozitë të piktorëve pejanë dhe të profesorëve të Shkollës së Mesme të Arteve Aplikative “Odhise Paskali”, sot në Pejë filloi manifestimi kulturor “Kultura Pejan Ndër Vite”, i cili do të zgjasë shtatë ditë...

Sejdi Berisha: Flakë po qet e nuk po digjet

Në prag të 5, 6 e 7 marsit, ditëve të vitit 1998, kur në Prekaz, Familja Jasharaj në krye me Komandantin legjendar, Adem Jashari me luftën dhe sakrificën filloi faqen e re të historisë së Kosovës, ua prezantojmë poemën kushtuar Betejës së Prekazit “Flakë po qet e nuk po digjet” nga libri ...

Sejdi Berisha: Trenat e ''shpresës''

Ani ani, KosovëJemi bërë njerëz pa adresëKu do ta kremtojmëPavarësinë tëndeFëmijët tashNuk dinë për liriLiria e tyre emigrimNë stallat me lagështiNë trenat e shpresësNëpër malet me terr nateDuke ecur moçaleveE kokën kthyer kah Kosova...

Sejdi Berisha: Kah po shkojnë këta autobusë!

Në çdo ulëseNga një zemër e thyerNë çdo ulëseLotët e dhembjesNë çdo ulëseNga një shpresë e thyerNë çdo ulëseNga një lamtumirëNga një plasje zemrashTë nënaveE toka hapë sytëKah po shkojnë djemtë e mi...

Sejdi Berisha: Për t'i mos harruar kujtimet

SotNëse ktheni në Gjimnazin e PejësDisa tinguj kitarejeSi në thellësi shpirtiDo t’i dëgjoniEdhe këngënAtëherë të çuditshme rinoreNëse hyniNë secilën dhomë mësimiAty do të hasni frymën djaloshare...

Sejdi Berisha: Pelegrinazh poetik

Krijuesi, Brahim Avdyli, nuk është i panjohur për lexuesit, qoftë në trojet shqiptare qoftë edhe në mërgatë, me krijimtarinë e tij, veçmas me poezi, dhe si i tillë edhe kësaj radhe, ai na sjell një libër me poezi, me titull që dëshmon peshën krijuese të tij, por edhe këmbëngulësinë për t’i sjellë ...

Berisha: Sonte sofër feste

SonteTë gjithë do festojnëFëmijët në gjirin e nënaveTë rinjtë duke u përqafuarPleqtë me peshën e rrugëtimit. Sonte do kremtojnë edhe kalamajtëMe tullumba të Lulit VocërrEdhe familjet nën çati të rrënuarMe mace e minj përreth sofre

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime...

Nga dritarja imeSa shikimet më janë përvjedhurDëshirat në ëndrra më janë shndërruarZëri më është shpërndarë si plasje zemre Nga kjo dritareZogun e lumturisë e kam thirrBukurisë së tokës lutur iu kam...

Sejdi Berisha: Këngë e re apo elegji...!

Nënë…Këta djem të riSërish po shkojnëDo burgje janë mbushurAtje nëpër EvropëE ekzil po i thonë Nënë...Do djem e vajzaKah po shkojnëPo pse tash kështuKëto dhimbjeKush po i shkakton...

Berisha: Fryma e fundit e babait dhe vjeshta në Pejë

U ula mbi një shkëmb dhe pa me penguar askush, vura plugun e mendjes në atë fillimin e fillimit, kur isha dikur i vogël dhe ngadalë ngjarjet i futja si rruazat në pe.Dua t’u them se m’u kujtua në atë vjeshtën e atëhershme, ishte mëngjes...

Berisha: “Vjeshta Letrare e Gjilanit” - Prend Buzhala

Për të folur për shkrimtarin dhe publicistin, kritikun dhe njohësin e lëruesin e mirëfilltë të rrjedhave letrare dhe historiografike, Prend Buzhalën, kujtoj se kësaj radhe nuk ka edhe aq shumë nevojë për të vënë në ...

Sejdi Berisha: Një ditë me krijuesit e Kukësit

Kur u nisa me krijuesin dhe mikun tim nga Gjakova, Tahir Bezhani për në Kukës, për të marrë pjesë në promovimin e librit-romanit, “Rikthim në jetë” të shkrimtarit, Lulzim Hajdari, gjithnjë e kisha ndërmend tanimë ...

Sejdi Berisha: Baladë iliriane

Në Zürich, Kapeshnicë e JarinëNë Stuttgard, Lagje të TrimaveEdhe në Tamnik e në BernëMahallë t’Hadumit e n’Çarshi të VogëlKudo Peja, PrishtinaGjilani, Ferizaji e GjakovaNë Sent Galent përfundova...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora