E merkure, 22.05.2019, 06:36 AM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Berisha: Ankthi dhe dhembja si triumf i lumturisë

Në këtë vepër është karakteristike se rrëfimi i ngjarjes dhe shprushja e temës fillon me një përshkrim të thjeshtë, për t’u ngarkuar pastaj me mall dhe etje, gjë e cila fuqishëm reflekton botën djaloshare por të gërshetuar me peshën e vetmisë dhe të ligatinës-kurbetin, që ka ...

Sejdi Berisha: Shëngjini, Lezha dhe eksodi kosovar

Duke udhëtuar në Rrugën e Kombit  me mikun tim dhe krijuesin T. Bezhani, që kishte kohë që kishim planifikuar t’i kalonim dy-tri ditë në Shëngjin, gjithnjë isha i preokupuar se si do ta filloja dhe si do ta përfundoja një shkrim nga kjo “vizitë”, sepse, ndoshta siç edhe dini...

Sejdi Berisha: Histori që shërojnë plagë

Në një rrasë guriJo i asaj as i kësaj koheAs i kohës së guritPor i atij vaktitKur toka kishte zënë vendPasi ia hoqa pluhurin e kohëraveNë te shkruante:Duajeni njëri-tjetrinNëse dëshironi...

Sejdi Berisha: Porti i anijeve ose takimi me motrën

Kisha lexuar njëherë se skamja ia ulë vlerën fjalën e një njeriut të zgjuar. Dhe, duke e analizuar por edhe duke e përplasur nëpër jetë këtë mendim, kujtoj se, ndoshta, edhe pse varfëria është si një ligatinë, ajo e forcon njeriun, e bën të fortë për t’u përballë me token ...

Sejdi Berisha: Babai, në grusht mbante lotët e mi

1.Një ditëTash krejt vonëU ula pranë varrit të babaitDuke iu përkulur madhështisë së tijMë përcëlluan shekujt 2.Tek varri i babaitE dija pse kam ardhurFalje t’i kërkojSe ndoshta ndonjëherëNuk e kam kuptuar jetën e tij...

Sejdi Berisha: Barrë kohe dhe histori

Ryzhdi Baloku: “Kur barra e kohës rëndon”, roman – 2015 - Kohërat janë pasqyra dhe argumenti më sublim që tregojnë e dëshmojnë për rrjedhat e jetës në të gjitha situatat dhe periudhat. Më e rënda duket dhe ashtu edhe është, ajo që e lë lufta, e cila nuk njeh rregulla dhe është e përjashtuar nga çdo parim...

Sejdi Berisha: Krijimtaria si akt moral

Krahas nevojave për zhvillimin e përgjithshëm shoqëror, edhe sot e kësaj dite gjithnjë ka nevojë edhe për zhvillimin, vëllimin, cilësinë dhe kreativitetin në fushën krijuese letrare dhe artistike. Për t’i arritur të gjitha këto vlera, sot dhe tërë ditën, ende ka nevojë që ato të intensifikohen me të gjitha forcat dhe...

Sejdi Berisha: Lotët e vajzës si histori rrënqethëse

Nuk e prisja një shkrim “vetëm për qejf”, i cili, në fjalinë e parë më detyroi të shëtitëm, të kënaqëm e edhe të bëhem qullë në një rrugëtim aq të “padëshirueshëm”, i cili dhemb, por që, në fund përmbyllet me rrëfimet e “tmerrshme” të vetvetes, por edhe me...

Sejdi Berisha: Baladë për ulësen e parkut

Një ditëNë ulësen e lulishtesVetëm me vetveten do qëndroshDhe askush nuk të vërenAs nuk do të shoqërojëKurse TiShikimin do ta varëshMbi qepallat e miaQë nuk i shehE shiuDeri në palcë do të lagëPastaj dielli...

Osmanaj: Intervistë me publicistin Sejdi Berisha

Poezia është kënga e shpirtit, është mbretëresha e letërsisë, është thelbi i rebelimit shpirtëror që t’i trazon dhe qon peshë ndjenjat, që t’i shprush dhe lëkundë dhembjet, ëndrrat me të cilat e përqafon, e ledhaton dhe e qorton jetën...

Sejdi Berisha: Kujtim rrëqethës

Nuk di, si në ëndërr më erdhi apo ashtu është, përmbajtja e kësaj letre mu duk se ma reflektoi njëjtë edhe rrugëtimin e ditëve të sotme të vendit tim, por ndoshta pak më ndryshe. Dhe, më vloi mendja për ta botuar për herë të parë këtë letër të shkruar këtu e pesëmbëdhjetë...

Berisha: Varrimi i nënëlokes ose takimi me Durrësin

Nganjëherë,  gjërat që dëshiron për t’i realizuar, ndodhin edhe atëherë kur fare as nuk e ëndërron. Dhe ja, në muajin nëntor, kur edhe koha bëhet me e sertë me temperaturën, papritmas ngjarjet “vrapojnë” dhe realizohen disa gjëra që mund të ngatërrohen edhe...

Berisha: Mëkati i rrëfimit dhe simbolika e pikëpyetjes

Artistët, gjithmonë e kanë shpirtin fisnik dhe të madh, i cili për asnjë çast nuk i lë ata rehat as të qetë. Sa pamëshirshëm ecën jeta,... sa rrufeshëm mbyllen kapitujt dhe fletët e librit, ndonjëherë apo edhe shumë herë, pa i shkruar dhe as pa i lexuar ato...

Berisha: Mallkimi i vetvetes dhe filozofia e heshtjes

Hera e parë më ndodhi që pas shumë kohe që mendova për ta shkruar një shkrim, konceptin e fillimit me zemërim e hodha në shportë, dhe atë kur isha duke i kaluar disa ditë në bjeshkë që e kam shumë në qejf. Por, çfarë kishte ndodhur. Natën, shportën e ...

Sejdi Berisha: Rruga e trembjes së zogjve

E fillova këtë shkrim me këtë titull, të cilin e nxora nga një lexim imi i moçëm, i cili kur përcjellët me kujdes, përveç që ta kënaq shpirtin, ta thellon përjetimin dhe disi ta fisnikëron mendjen, ta përkujton një histori të tërë të njeriut tonë, i cili është pedatur, pedatet dhe me ...

Sejdi Berisha: Leximi i lumturisë që nuk ekziston...!

Kujtojeni se sa vështirë është kur e harron vetveten në momentet më të nevojshme, atëherë kur i nevojitesh fjalës sate, dritës dhe zjarrit, heshtjes dhe zërit. Kështu, të ikën edhe ai treni, ai treni i trenave. Pastaj, ngelesh pranë binarëve duke ngarë mendjen pas trenit...

Sejdi Berisha: Mesazhi i vargut nëpër kohëra

Zhuljeta Grabocka Çina, në librin e saj me poezi “Ditari i gushtit”, na prezanton një bagazh të tërë të saj poetik, i cili i është grumbulluar me vite të tëra në shpirtin dhe mendjen e saj kur ishte mësuese dhe jo vetëm atëherë. Prandaj, që në fillim të...

Sejdi Berisha: Lulet t'i solla për ditëlindje...!

Nuk kam gjë tjetër t’u dhuroj, përveç këtyre luleve që thjeshtë i kam vjedhur. Aroma e tyre është dashuria ime, zëri im, mendja ime, lufta ime,... lulet kanë aromë pranvere,... edhe vjeshte...!Gjerat që i themi, duken të thjeshta, por lënë gjurmë të pashlyeshme dhe ...

Sejdi Berisha: Trirema e Poezisë Joniane

Tanimë, qyteti i Sarandës për çdo shtator jeton e frymon me letërsinë, me poezinë dhe vargun poetik, i cili prej viti në vit po i forcon hallkat kulturore dhe letrare jo vetëm në mes krijuesve të trojeve shqiptare, pra të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës...

Berisha: Malli dhe dashuria mishërohen përjetshëm

(Sherif Bllaca: “Malli i lumturisë”, poezi-Pejë 2015)Dhembja, pothuaj se në të gjitha kohërat, në të gjitha situatat, por edhe pa dallim moshe, është pjesë e pandarë e jetës së njeriut. Këtë, më së shumti e hasim dhe e ndjejmë tek poezia, e cila gjë, edhe më shumë merr peshë kur ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese