E merkure, 01.02.2023, 08:22 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: I mora eshtrat dhe tash gjithçka kishte në varr

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe...

Sejdi Berisha: Nganjëherë historia i ngjanë kaosit

Nuk kam gjë tjetër t’u dhuroj, përveç këtyre luleve që thjeshtë i kam vjedhur. Aroma e tyre është dashuria ime, zëri im, mendja ime, lufta ime,... lulet kanë aromë pranvere,... edhe vjeshte...!Gjerat që i themi, duken të thjeshta, por lënë gjurmë të ...

Sejdi Berisha: Qyteti im ujëvarë në sy

Qyteti imQë dikur edhe tashTa di e ta njoh çdo pëllëmbëEdhe çdo cep si merr frymëTa njoh historinë që rri heshtur Qyteti imSot vendosa t’i shkruaj këto vargjeSe ka kohë që shpirtin rënduar ma kanëSe zemrën ma kishin përcëlluar...

Sejdi Berisha: Sa herë atdhe...

Sa herë atdheRinia të tha lamtumirëLarg teje ngelënMe shkrumbin e lirisëMe etjen për bukurinëE me vuajtjet tuaja barrë ...

Sejdi Berisha: Shikim i thekshëm apo paradoksi i luftëtarit ...!

Që në vegjëli, kur isha kalama e i veshur me rroba plotë arna por të pastra, (por, që në fillim ta dini, ai nuk jam unë), diçka më xigëlonte nëpër trup, ndoshta edhe nëpër damarët e gjakut. Ku ta dija se pse ndodhte kështu. Edhe mua më rrokte etja për ta shijuar madhështinë dhe dashurinë e tokës dhe të natyrës...

Sejdi Berisha: 'Idil' në këtë fund vjetor

Janë këto vargjeJo se i desha unëPor m’u imponuanVargjeve të Migjenit u ngjajnëNë këtë shekull mjeran:Një vajzë filizMe rroba zdralëEdhe të leckosuraPërbri qebaptores kaloiU ndal për disa qasteNë xham hante mish edhe qebapë...

Sejdi Berisha: Lulzim Logu - Akoma hiri im

“Akoma hiri im”, është një hartë të veçantë të jetës së njeriut të madhështuar përmes vargut poetik.Nuk është lehtë, por është edhe përgjegjësi që ndijimin shpirtëror ta transmetosh si këngë, si dhembje e dashuri, si idil dhe si panorama...

Sejdi Berisha: Kulla e Ramë Bllacës kryefjalë e një historie

Ore, po bëhet si e kapërthurtë ndërgjegjja, vetëdijesimi, përgjegjësia e respekti për ndritjen më të madhe të rrugëtimit të njerëzve që e kanë bërë, që e bëjnë dhe do ta bëjnë e begatojnë rrugëtimin e historisë, e cila, sikur është plot me “puçrra” e infektime që sulmojnë, kaplojnë dhe...

Sejdi Berisha: Mbi varr të nënës

Pak behar pati kësaj vereTë gjitha lulet i mblodhaI hodha mbi TySi për inatNatyra ndërroi pamjenEdhe gjethet u zverdhuanDiçka e tmerrshme më kaploiPrej sot jam i vetmuarTamam qyqekall vetëm ...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri

Shikoja flamurinMendueshëm valonte në erëFlladi i puthitej për trupGjithnjë kështuDerisa nga pëlhura e kuqeHoqa shqiponjën Fluturo e lirë kah të duashI thashë...

Berisha: Reshat Nurboja, doktor i ri i vlerave shkencore

Krijuesi dhe veprimtari i shquar i kauzës kombëtare si dhe njëri prej kuadrove më të palodhura për ta quar deri në fund ndërtimin e mirëqenies kombëtare dhe atdhetare si dhe për forcimin e shtetit demokratik dhe ligjor të Kosovës...

Sejdi Berisha: E Ti nuk vjen...!

Këto vargje tash i kam shkruarNuk e di dje apo pardjeNuk më kujtohetNuk po t’i them për të lënduarPor TY po t’i këndojNë lumturi për të të shndërruar: Sa afër jemi e nuk takohemiMos i mallko kujtimetSe përqafimet tani janë ndryshe...

Sejdi Berisha: 'Lamtumirë shkrimet e mia...!'

Si të doni pedateni këtë problem, i cili mund t’iu provokojë e intrigojë për shumë gjëra, ndoshta edhe për të shkruar e për të hedhur diçka në letër edhe për shpirtin tuaj! ...Kjo, gjithnjë më ka frikësuar mbase edhe më ka bindur, se, nëse zogu nuk lindet në folenë e vet, atëherë, kjo do të shkaktojë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora