E shtune, 26.11.2022, 06:27 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Urë e Bajramhasanëve

Kaherë më kujtohet uraKur rrugën filluanMe kubëza ta shtrojnëRrugën që lidhte fshatra e qyteteInteresantIshte hallkë historie e rrugësE ruante edhe Bistricën e Lloçanit. Kur binte shiMë humbnin lopëtSe nën urë strehoheshaPër të mos u lagur ...

Sejdi Berisha: Në dhomën e kështjellës së dhembjes

Në dhomëHeshtja si dihatjeVarë në mur fotografi e vjetërKu ta di se e kujtRrjetë merimangash e mbroninNga vetmia e historia e djegur .Te deraNjë palë opinga me rregëzinaMe vite s’i kishte mbathur kushSe, kishin ikur nga vatraDiku larg malli për t’i djegur...

Sejdi Berisha: Ecje iliriane...

Në ZürichKapeshnica e JarinaNë StuttgardLagjja e Trimave edhe TamnikuNë BernëMëhalla e Hadumit edhe Çarshia e VogëlKudo Peja e PrishtinaGjilani Ferizaj e Gjakova...

Sejdi Berisha: Lulzim Logu - Ethet e lutjes

Poezia i ngjanë rrugës të cilën shumë gjëra e rëndojnë, e lëndojnë, e lumturojnë, e bëjnë shenjtëri, dhe pas vetes lënë atë zërin e përjetësisë, i cili, nganjëherë është si ylberi me ato ngjyrat e veta përrallore, por edhe shpesh janë si drita e rrufesë, e cila përfton dhe ikën e nuk e di saktë mbi kë shkrepi...

Sejdi Berisha: Poezia si thesar i rebelimit dhe i ndijimit të thellë shpirtëror

Vera Istrefaj, nuk është krijuese vetëm sa për të thënë se vargu është pjesë e jetës së saj. Përkundrazi. Ajo përmes këndimit poetik na sjellë një gamë të pasurisë së mendimit poetik, që ndoshta, thjeshtë është zë edhe i arsyes edhe i së mirës, edhe zë i madhështisë njerëzore, i cili dot nuk mund të rri përbrenda mendjes së njeriut...

Sejdi Berisha: Elegjia e shekujve

1.Ka ardhur kohaTë shkunden oxhaqetNga çagja shekulloreTë pastrohen çatitëNga foletë e sorrave të zeza 2.Ka ardhur kohaTë flasin thepa e kreshtaShkëmbinj e lëndina 3.Ka ardhur kohaTë flasin kalatë e kështjellatPër ato ethet e tmerritMe shekuj brenda tyre ngujuar...

Sejdi Berisha: Ofelia nuk kthehet më...

OfeliSa shenjtëri do të jetëKujtimet për t’i kthyerPër të biseduar për tokën e djegurEdhe për tragjedinë e HamletitPër ta përqafuar gjirin e nënësDiellit për t’iu luturPër madhështinë e lumturisëNën dritën e hënësNetët për t’i shprushur...

Sejdi Berisha: Toka që të mallëngjen dhe ta madhështon historinë!

Kishte sa kohë që kisha ndërmend ta vizitoj Krahinën e Plavës dhe të Gucisë, t’i shoh edhe tash këto vise dhe këto treva me bukuri të rrallë dhe me histori specifike. Isha shumë kureshtar se si do ta përjetojë këtë udhëtim, të cilin, fillimisht nuk e mendoja të ndonjë peshe krijuese apo të ndonjë inspirimi...

Sejdi Berisha: Madhështia e gjirit të nënës më bekoi...

Sepse, nëna më rrëfente për gjithçka. Kështu edhe ishte shumë mirë që njoftohesha me jetën e saj, me përplasjet krenare të tërë familjes. Kishim për çfarë të bisedonim. Jeta, deri në atë moment, i kishte, por, edhe mua më kishte shkuar duke jetuar herë në një, e herë në tjetrin fshat. Sepse, tokën dhe shtëpinë ...

Sejdi Berisha: Pastaj nuk di ku u tretëm

Këpucët e mia të vjetruaraMe të cilat shumë kam rrugëtuarQëndresës së tyreDhembjen e kohës ua kam ngarkuarEdhe peshën e trupit timEdhe ngarkesën e mendjes me gjithçkaMe hidhërim i hoqa nga këmbëtPor lidhësetUa lashë të shkapërthyeraIshin lodhur edhe ato...

Sejdi Berisha: Vargu si peshë e njerëzores dhe e etjes shpirtërore

Këndimi poetik, sado vonë që ai gufon, i ngjanë përjetësisë dhe është më shumë specifik, i dashur dhe me peshë, dhe si i tillë reflekton me cilësinë e realitetit të jetës. Ndërsa, nganjëherë, vargu i ngjanë edhe etjes së kamotshme për gjithçka që është e mirë, njerëzore, e lumtur dhe madhështore. Por, njëkohësisht...

Sejdi Berisha: Si u përjashtova nga gjimnazi, si e fsheha këtë ‘tragjedi’

Një ditë prej ditësh, në një “lojë” me shokun e bankës, Xh. M., duke vrapuar shkallëve për në katin e parë të ndërtesës së gjimnazit, morëm “n’thua” në bustin e një prej figurave politike të ish Jugosllavisë. Dhe,... ndodhi më e keqja: busti u bë copë e grimë. Ishte kjo ngjarje që ndodhi “pa dashje”. Pas kësaj, sikur i tërë gjimnazi...

Sejdi Berisha: E putha gurin e varrit tim dhe qesha me hidhërim...!

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe çmend...

Sejdi Berisha: I mora eshtrat dhe tash gjithçka kishte në varr

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora