E shtune, 26.09.2020, 12:40 AM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Prostestë e vargut për atdheun si hartë ''arnuar'' dhimbshëm

Se piktura bindshëm korrespondon me poezinë, se bashkërisht janë faktorë të ndijimit të veçantë shpirtëror, dëshmojnë shumë mendime e studime të mirëfillta letrare, nga arti pamor por edhe nga fusha e filozofisë së mendjes. Këtë mbështjellës të zjarrmisë shpirtërore, të mendimit gjithnjë të pambaruar për fenomenet e jetës dhe të rrugëtimit krijues e të ngrohtësisë...

Sejdi Berisha: Takimi me krijues dhe promovimi i veprave - urë e bashkimit kombëtar

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, ditë më parë u bë promovimi i veprave, “Tingujt mallëngjyes” dhe “Zëri im i brendshëm” të poetes nga Peja, Angjelina Krasniqit Bardhaj e cila jeton dhe vepron në Gjermani, dhe të krijuesit Pilo Zyba, “Troja e trojeve të mia” nga Përmeti, por i cili jeton dhe vepron në kurbet, Greqi. Në këtë festë letrare, morën ...

Sejdi Berisha: Sa shumë gjëra kishin ndërruar...!

Atë natëLuajtëm kapuçash deri vonëMe vëllezër e me mysafirë të dashurPlisin e babait e vura në kokëPër t’i treguar atij rrugën që ndjekMotrës ia kërkova një tas ujëNga burrelja prej pishePas pites që e kishte gatuar gjyshjaMe duart e motmoteveNë prehër e ula nipin dhe i thashëDëgjo si këndohet malësorçe Ai vetëm më shikonte Duke m’i puthur faqet...

Sejdi Berisha: Ndoshta sërish takohemi nesër...

...Lutjen timeSikur ma ke shndërruar në mëkat koheTë kuptoj edhe nëse kështu vepronPor... Po që se shekujt m’i shfletonFaqe për faqe e fletë për fletë Atëherë Do shndërrohem në urëQë të bashkoj TyMe tokën dhe njeriunApo, nuk di se me kë Unë e di se bisedën as historinëNuk e përfunduamNdoshta sërish takohemi nesër...

Sejdi Berisha nderohet me Çmimin e Parë në ''Ora e Poezisë 2012'' në Tropojë

Në manifestimin tradicional “ORA E POEZISË 2012” që u mbajt me 12 maj 2012 në Bajram Curr të Shqipërisë e në kuadër të Mitingut të 48-të të Poezisë në Gjakovë, Klubi i Shkrimtarëve dhe i Artistëve të Tropopjës, shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA nga Peja i ndau Çmimin e Parë për poezinë e lexuar në këtë orë letrare...

Sejdi Berisha: Poemë për bisedën e ngelur në fillim!

Ti, oj bukuri shekulloreSa plagë njerëzve ua ke shëruarSa shpresa u ke dhënëAtyre në rrugëtimUji yt me ngrohtësi tokedhembjet ua ka zbutur Atëherë sëmundjet janë strukurSa historinë e njeriutE ke hedhur në rrjedhën e ujitPse nuk vendos për të shkruar Vepra historieSepse burimi i ujit tëndNuk i shtrembëron kahet As të ditëve as të moteve...

Sejdi Berisha: Këtë rrugë njëherë e kam parë...!

1.Këtë rrugë vetëm njëherë e kam parëKa qenë dikur kur lodrat e fëmijëve i ëndërroja në prehrin timTash gjithçka ka ndryshuarEdhe lodrat janë ndryshe,... krejt ndryshe2.U ktheva në shtëpinë me merimanga në derë të ahuritNë te hynim në kullë për t’u ngjiturSë pari në ahur e ledhatoja Kuqeshën që ma lëpinte ballin si frytit të vetPastaj ngjitesha shkallëve plot terr deri në divanhaneI heqja opingat me erë plehuVrapoja për në ballë të oxhakut...

Sejdi Berisha: Dreka e lotëve në shtëpinë e poetit

Kishte shumë kohë që karakteri, shpirti dhe pozita e poetit tropojan më kishin intriguar për ta bërë një shkrim karakteristik, ashtu siç ishte vetë ky njeri, që ishte, siç thonë, pesëdhjetë kilogram së bashku me krevat! Por, assesi nuk mund t’ia zëja fillin as petën këtij shkrimi, derisa nuk i vdiq nëna, Ajnë. Por, as tash nuk kisha mundësi të takohem me poetin dhe ta shfrytëzoja si pretekst për t’ia filluar shkrimit, sepse, dimri, respektivisht, bora e kishte mbuluar “rrast”tërë krahinën e veriut dhe Rrafshin e ...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri

Shikoja flamurin si valonte Mendueshëm në erë Flladi i puthitej për trup Gjithnjë kështu Derisa nga pëlhura e kuqe Hoqa shqiponjën Fluturo e lirë kah të duash...

Dy poezi nga Sejdi Berisha

Kur vjen vetvetja tek unë Në gjakun tim Çmenden rrugët e dritës Duke kërkuar lumturinë Të cilën...

Sejdi Berisha: Sërish bëhu akull...!

Zbrit nga akulli Dhe kafshoje mollën pranverore Se pritjet janë shndërruar në aheng Shijoje një pikë loti vjeshte Atëherë çdo gjë shkrihet në Ty E Ti bëhesh libër dashuriçkash...

Dy poezi nga Sejdi Berisha

Uji i kthjellët Fsheh zjarrin e lamtumirës Ndrydh ëndrrat e fëmijës Zgjon nga gjumi Nuk është ëndërr Katërmijë frymë dihatin...

Sejdi Berisha: Pa fjalë as pa zë

Kur të vjen pranvera Mos më kërkoni Se dua pakëz të pushoj Sertshëm duke heshtur Jo duke kënduar Mallkimin do ta vari mbi sy...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora