E premte, 24.01.2020, 01:49 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Shëngjini, Lezha dhe eksodi kosovar

Duke udhëtuar në Rrugën e Kombit  me mikun tim dhe krijuesin T. Bezhani, që kishte kohë që kishim planifikuar t’i kalonim dy-tri ditë në Shëngjin, gjithnjë isha i preokupuar se si do ta filloja dhe si do ta përfundoja një shkrim nga kjo “vizitë”, sepse, ndoshta siç edhe dini...

Sejdi Berisha: Fjalë të ngujuara në zemër

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë ...

Sejdi Berisha: Kur treni lëshoi fishkëllimën e fundit

Ishte kohë lufte. Kudo në Kosovë frymonte liria edhe pse me shumë lëvizje jo edhe aq të sigurta, me tortura, vrasje, burgosje dhe me dëbime popullate. Atëbotë, në asnjë vend rrugët nuk ishin të sigurta për të lëvizur nga qyteti në qyet. Vetëm treni bënte rrugë deri në Prishtinë, e që ding mbushej me...

Sejdi Berisha: Thana dhe rrëfimi për varrin e gjyshes

Sa herë më kishte shpjeguar babai për punën e trenit, për binarët si përralla e tregime të lashta, se çfarë kanë bartur e çfarë kanë fshehur binarët, lokomotivat dhe vagonët që i kanë sjellë rrotat nëpër ata hekura të pakëputur. Por, po e nisi me një rrëfim të thjeshtë por shumë të rëndësishëm e kurrë...

Sejdi Berisha: Libraria Nobel në Pejë me sallon librash me vlerë

Edhe pse nuk është asgjë e re të thuhet se qyteti i Pejës ka traditë kulturore dhe historike, të cilën e lakmojnë shumë qytete mbase edhe vende të tjera, sot u njoftova edhe me një thesar të veçantë. Fjala është se në librarinë, “Nobel” të Albijon Studenicës, i cili mbi dy dekada i kushton kujdes afirmimit të librit, këtu...

Sejdi Berisha: Këtu, vetëm varret frymojnë shqip!

Me dëshirën e zjarrtë u nisa për në Lezhë, ku organizohej një manifestim letrar dhe kulturor në kuadër të shënimit të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Gjatë rrugës, gjithçka më grumbullohej në mendje, por, tash sikur çdo gjë ishte e mbështjellë me gëzim e hare. Me kohë arritëm në Lezhë, unë ...

Sejdi Berisha: Urë e Bajramhasanëve

Kaherë më kujtohet uraKur rrugën filluanMe kubëza ta shtrojnëRrugën që lidhte fshatra e qyteteInteresantIshte hallkë historie e rrugësE ruante edhe Bistricën e Lloçanit. Kur binte shiMë humbnin lopëtSe nën urë strehoheshaPër të mos u lagur ...

Sejdi Berisha: Në dhomën e kështjellës së dhembjes

Në dhomëHeshtja si dihatjeVarë në mur fotografi e vjetërKu ta di se e kujtRrjetë merimangash e mbroninNga vetmia e historia e djegur .Te deraNjë palë opinga me rregëzinaMe vite s’i kishte mbathur kushSe, kishin ikur nga vatraDiku larg malli për t’i djegur...

Sejdi Berisha: Ecje iliriane...

Në ZürichKapeshnica e JarinaNë StuttgardLagjja e Trimave edhe TamnikuNë BernëMëhalla e Hadumit edhe Çarshia e VogëlKudo Peja e PrishtinaGjilani Ferizaj e Gjakova...

Sejdi Berisha: Lulzim Logu - Ethet e lutjes

Poezia i ngjanë rrugës të cilën shumë gjëra e rëndojnë, e lëndojnë, e lumturojnë, e bëjnë shenjtëri, dhe pas vetes lënë atë zërin e përjetësisë, i cili, nganjëherë është si ylberi me ato ngjyrat e veta përrallore, por edhe shpesh janë si drita e rrufesë, e cila përfton dhe ikën e nuk e di saktë mbi kë shkrepi...

Sejdi Berisha: Poezia si thesar i rebelimit dhe i ndijimit të thellë shpirtëror

Vera Istrefaj, nuk është krijuese vetëm sa për të thënë se vargu është pjesë e jetës së saj. Përkundrazi. Ajo përmes këndimit poetik na sjellë një gamë të pasurisë së mendimit poetik, që ndoshta, thjeshtë është zë edhe i arsyes edhe i së mirës, edhe zë i madhështisë njerëzore, i cili dot nuk mund të rri përbrenda mendjes së njeriut...

Sejdi Berisha: Elegjia e shekujve

1.Ka ardhur kohaTë shkunden oxhaqetNga çagja shekulloreTë pastrohen çatitëNga foletë e sorrave të zeza 2.Ka ardhur kohaTë flasin thepa e kreshtaShkëmbinj e lëndina 3.Ka ardhur kohaTë flasin kalatë e kështjellatPër ato ethet e tmerritMe shekuj brenda tyre ngujuar...

Sejdi Berisha: Ofelia nuk kthehet më...

OfeliSa shenjtëri do të jetëKujtimet për t’i kthyerPër të biseduar për tokën e djegurEdhe për tragjedinë e HamletitPër ta përqafuar gjirin e nënësDiellit për t’iu luturPër madhështinë e lumturisëNën dritën e hënësNetët për t’i shprushur...

Sejdi Berisha: Toka që të mallëngjen dhe ta madhështon historinë!

Kishte sa kohë që kisha ndërmend ta vizitoj Krahinën e Plavës dhe të Gucisë, t’i shoh edhe tash këto vise dhe këto treva me bukuri të rrallë dhe me histori specifike. Isha shumë kureshtar se si do ta përjetojë këtë udhëtim, të cilin, fillimisht nuk e mendoja të ndonjë peshe krijuese apo të ndonjë inspirimi...

Sejdi Berisha: Madhështia e gjirit të nënës më bekoi...

Sepse, nëna më rrëfente për gjithçka. Kështu edhe ishte shumë mirë që njoftohesha me jetën e saj, me përplasjet krenare të tërë familjes. Kishim për çfarë të bisedonim. Jeta, deri në atë moment, i kishte, por, edhe mua më kishte shkuar duke jetuar herë në një, e herë në tjetrin fshat. Sepse, tokën dhe shtëpinë ...

Sejdi Berisha: Pastaj nuk di ku u tretëm

Këpucët e mia të vjetruaraMe të cilat shumë kam rrugëtuarQëndresës së tyreDhembjen e kohës ua kam ngarkuarEdhe peshën e trupit timEdhe ngarkesën e mendjes me gjithçkaMe hidhërim i hoqa nga këmbëtPor lidhësetUa lashë të shkapërthyeraIshin lodhur edhe ato...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese