E shtune, 28.05.2022, 01:58 AM (GMT+1)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Shëngjini, Lezha dhe eksodi kosovar

Duke udhëtuar në Rrugën e Kombit  me mikun tim dhe krijuesin T. Bezhani, që kishte kohë që kishim planifikuar t’i kalonim dy-tri ditë në Shëngjin, gjithnjë isha i preokupuar se si do ta filloja dhe si do ta përfundoja një shkrim nga kjo “vizitë”, sepse, ndoshta siç edhe dini...

Sejdi Berisha: Pesha e madhështisë së afërsisë mjekësore

Sa herë e përgjithmonë është thënë e vërtetuar se niveli i mbrojtjes shëndetësore të një kombi është bazamenti që gjithçka lidhet me zhvillimin e njerëzimit. Ky themel i artë shpeshherë ka qenë thembër e Akilit nëpër kohëra për njeriun dhe për kombin tonë. Një gjë e tillë edhe sot është...

Sejdi Berisha: Fenomeni i sfidave krijuese nëpër kohëra dhe pesha e vitit 2021

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm se janë domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe gjithnjë...

Sejdi Berisha: Magjepse është kjo...!

Gjatë kam menduar a t’i publikoj apo jo këto vargje dhembjeje apo qesharake... Dhe tani, sikur më erdhi një urdhër nga mendja apo nuk di se nga kush që këtë këndim poetik t’ua prezantoj edhe si dhembje, edhe si diçka qesharake, edhe si ironi, për t’i futur të gjitha këto në një gotë lumturie në vend të ujit të freskët...

Sejdi Berisha: Sa më kishte marrë malli...

Të prita e të pritaNuk erdhe as me buzëqeshjeAs me pikëllimin e kohësE shekujt vinin e shkonin vetëmMe ledhatimin e atij parfumitQë dhembjet i josh 2.Të prita e të pritaKisha shpresë se do vishDhe do ma thuash vetëm një fjalë...

Sejdi Berisha: Pse ike Fatmir Bajraktari, ti Frenk Sinatra i Pejës

Nganjëherë mendoj por edhe hidhërohem, se jeta m’i ngjanë deteve të trazuara, dhe kur është kështu, ajo shndërrohet në dhembje të pashuar, që njeriun e bënë të vuaj edhe kur është i lumtur, të qaj edhe kur këndon, dhe pastaj, para vetes të dalin shumë gjëra që rëndojnë e...

Fatmir Terziu: Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin, Sejdi Berisha

Pyetja: Është një kohë që për shkrimtarin duket si një „mbyllje“ që shënon mundësi të reja të shfaqjes së mendimit të tij. Ku qëndron pena juaj në këtë kohë?S. Berisha: Krijuesit, respektivisht, shkrimtarët, pothuaj se në të gjitha kohërat kanë përjetuar „mbyllje“ mbase edhe ndrydhje të...

Sejdi Berisha: Krijuesit nuk vdesin kurrë

Kushtuar krijuesit dhe njeriut të kauzës kombëtare, Rasim Haxhi THAÇIT -Se duhet dhe është e nevojshme që njerëzit e mirëfilltë dhe figurat që tërë jetën i janë përkushtuar njerëzores, fatit të njeriut, kombit dhe atdheut, t’u japim meritat dhe t’i afirmojmë veprat e tilla, padyshim...

Hasan Hasanramaj: Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin Sejdi Berisha

...Pa gëzimin e njeriut dhe të atdheut, pa kombin e lumtur, çdo gjë sikur e ka akrepin e orës të ngadaltë dhe duhmën e dhembjes që nuk pranë. Pa këto gjëra, jeta më është boshe, e thatë dhe pa tharmin e këngës, pa dritën e mëngjesit pranveror. Andaj, të lumtur qofshim vetëm të bashkuar ...

Sejdi Berisha: Puna e shkrimtarit është e rëndë por e shenjtë!

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm është domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe...

Sejdi Berisha: Jeta dhe lumturia si themel i fatit të kombit dhe njeriut

Tanimë krijuesi, Tahir Bezhani, opinionit i është i njohur me krijimtarinë e vetë në shumë fusha letrare, që reflektojnë jo vetëm rrugëtimin e tij por edhe fatin dhe historinë e njeriut, të kombit dhe të atdheut. Andaj, çdo libër i këtij krijuesi, lexuesit i vjen si një sihariq, i cili e ...

Sejdi Berisha: Stinë të këputura apo vazo e thyer

1.Vitet e shekujt që ikinJanë epokë e dhembje e stinëve të tokësQë nga vakti kur merr frymë dheu imApo që nga koha kur këndon njeriu 2.Po, ç’janë këto stinë të këputuraQë m’i forcojnë hallkat e bashkimitQë m’i prarojnë zinxhirët e lumturisëQë shndritja e tyre hapë e bashkon rrugë ...

Sejdi Berisha: Madhështia e gjeneratave që po vijnë

Kështu, pesat e saj stolisen ditarin dhe librezën e saj shkollore për nëntë vite radhazi në Shkollën Fillore të Mesme të Ultë, “Lidhja e Prizrenit” në Pejë, e për të vazhduar tani në gjimnazin “Bedri Pejani”, po ashtu në qytetin e Haxhi Zekës. Kjo është, nxënësja, Ela BYTYQI, e cila nuk rresht së mësuari dhe kështu...

Sejdi Berisha: Kufiri si formulë e studimit të dhembjes dhe lumturisë

Muharrem Kurti: “Kufiri i gjakut”-roman, botoi “Bogdani”- Bruksel-Prishtinë, 2020 Romani “Kufiri i gjakut” e ka peshën e veprës moderne, dhe si i tillë mund të lexohet edhe si roman, edhe si tragjedi, edhe si dramë, edhe si melodramë, e që të gjitha këto janë të fiksuara në çelësin e lumturisë dhe të ...

Sejdi Berisha: Ajne Ibërhysaj - Do vij me hijen e erës

Krijimtaria i ngjanë rrugëtimit të cilin nuk ta shpjegojë kurrë dhe asnjëherë, ashtu siç e thotë dhe e këndon mendja dhe shpirti i autorit. Ndërsa, poezia është vetë shpirti, dhembja, lumturia, malli dhe ëndrra, e cila asnjëherë nujk përfundon, asnjëherë nuk pushton. Të gjitha këto atribute i takojmë tek libri...

Sejdi Berisha: Mesazhi i jetës që përkundet në djepin e kohës dhe të dhembjes

Krijuesit e mirëfilltë, edhe kur shkruajnë, ata përpiqen që përveç ngjarjes dhe temës që shtjellojnë, mesazhin e tyre ta bëjnë sublimë të jetës dhe të veçantive të saja, të cilat shpeshherë sikur shndërrohen në obligim njerëzor dhe rrugëtim jetësor të vetë krijuesit. Për këtë arsye, temat që trajtohen në librin me tregime “Pesha e lotit” të autorit Tahir Bezhani...

Sejdi Berisha: Cili ishte ky univers

Cili është ky universTë cilin nuk e prek dotTë cilin nuk arrita ta shohë kurrëAs ta nisi mësimin për teBile për një grimë hartëTë atdheut tim...?! Në teatrin e tij hyraDhe ngela në sallënKu heshtja dhe zhurmaPërqafoheshin fortë e fortëKurse në skenëDritë e terr bashkëI prisnin aktorët për lojë...

Sejdi Berisha: Rrogoz jeta...

Aq shumë të deshaE kurrë buzëqeshjen nuk ta pashëAq shumë ëndrra kam parë për tyAsnjëra nuk m’u realizuaAq shumë këngë këndova për TyAsnjëra nuk më bëri të lumtur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora