E diele, 26.06.2022, 09:55 PM (GMT+1)

Editorial » Shkreli

Frank Shkreli: Përgjithmonë mirënjohje për Kongresistin Eliot Engel

Pas 32 viteve në Kongresisn e Shteteve të Bashkuara, i votuar për 16-mandate nga votuesit e zones elektorale numër 16 në New York -- për herë të parë në moshën 41 vjeçare -- Kongresisti dhe miku i madh i shqiptaraëve dhe njëri prej mbështetevse më të dalluar në Kongresin amerikan të drejtave...

Frank Shkreli: Presidenti Meta vlerësoi At Gjergj Fishtën

Sot, vërtetë, e ndjejë veten krenar që jam shqiptar!  Presidenti Ilir Meta nderon me Dekoratën më të lartë të Republikës së Shqipërisë, At Gjergj Fishtën, me rastin e 80-vjetorit të ndarjes së tij nga jeta.  Kjo është dhurata më e bukur që Z. Meta mund t’i jepte Kombit në prak të Vitit të Ri...

Frank Shkreli: Për një parti shqiptare

At Gjergj Fisht ka ndërruar jetë me 30 Dhjetor, 1940. Disa entuziastë të Poetit Kombëtar e kishin shpallur (privatisht) vitin 2020 si “Viti i Fishtës”, duke shpresuar (më kot) se entet zyrtare, Akademitë e Shkencave të dy shteteve shqiptare -- në Shqipëri dhe Kosovë -- do të bënin një gjë të tillë për të kujtuar njeriun...

Frank Shkreli: Karriga bosh e kryeministrit dhe një udhëheqëse ndryshe

“Në komb t’onë, duket se tërë hollësia e mendjes dhe e zemrës, tërë bukuria e karakterit dhe e sjelljes, i kanë renë për miras gruas.” (Faik Konica, Revista Albania, 1906)“Ti Shqipëri më jep nder, më jep emërin shqipëtar…”, këndonte Naimi i madh.  Shyqyr që Naimi u ka kënduar maleve, fushave...

Frank Shkreli: Ka thënë Faik Konica

Më 27 tetor 1928, në Uashington DC u nënshkruan dy akte të rëndësishme dypalëshe midis presidentit të SHBA Calvin Coolidge dhe ministrit tonë Faik Konica, "Traktati i Arbitrazhit" dhe "Traktati i Paqësimit". Në foto Faik Konica (majtas) me Sekretarin e Shtetit të SHBA Frank Kellogg, më 17 korrik 1926...

Frank Shkreli: U nda nga jeta Dr. Ramadan Xhema

Javën që kaloi, vdekja mizore shkëputi prej gjirit tonë edhe një tjetër patriot, luftëtar lirie, një tjetër besnik dhe aktivist të palodhur të mbarë çeshtjes kombëtare – një aktivist të dalluar, sidomos në përpjekjet për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës – luftëtarit të palodhur në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve...

Frank Shkreli: Kur thërret atdheu, ish presidentët përgjigjen

Kryetari i Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve me akronimin CDC, paralajmëroi vendin se për tre muajt e ardhëshëm, Shtetet e Bashkuara mund të përballen me krizën më të madhe shëndetësore që kemi parë deri tani.  Drejtori i CDC, Dr. Robert Redfield u bëri thrirje amerikanëve...

Frank Shkreli: Në Ditëlindjen e Ibrahim Rugovës

Më 2 dhjetor të vitit 1944, ka lindur Ibrahim Rugova, njëri prej themeluesve dhe ish-Kryetari për një kohë të gjatë i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës.  Ibrahim Rugova u rizgjodh me vota dërmuese kryetar i Kosovës në zgjedhjet e mbajtura nën okupimin serb...

Frank Shkreli: Ad Multos Annos, Don Pjetër Popaj

Ishte Nëntori i vitit 1985, kur Kisha Katolike Shqiptare, “Zoja e Këshillit të Mirë”, me qendër në Nju Jork, lajmëronte me një njoftim të posaçëm, komunitetin shqiptaro-amerikan të asaj kohe për shugurimin e priftit të ri katolik shqiptaro-amerikan, Don Pjetër Popaj, nga Kardinali i Nju Jorkut, John...

Frank Shkreli: A është ky kryediplomati amerikan në administratën e Bajdën?

Portali i lajmeve The Hill -- me burime të besueshme në Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe në qeverinë amerikane në Washington -- njofton se Presidenti i zgjedhur Xho Bajdën ka emëruar tanimë Sekretarin (e ardhëshëm) Amerikan të Shtetit, ndërkohë që vazhdon përpjekjet për të përzgjedhur antarët e tjerë të...

Frank Shkreli: Frymë e re anti-socialiste/anti-komuniste në SHBA

Është një fenomen i ri dhe interesant i zgjedhjeve të fundit këtu në Shtetet e Bashkuara për të cilin po flitet pak ose aspak, pasi të gjithë janë përqëndruar në zgjedhjen e presidentit.  Mundt ë jem gabim, por për herë të parë në histori, në Kongresin e ardhëshëm të Shteteve të Bashkuara -- të dalë nga zgjedhjet që...

Frank Shkreli: Toleranca si një virtyt i domosdoshëm njerëzor dhe shoqëror

“Çfarë është toleranca? Është e domosdoshme për njerëzimin. Të gjithë jemi plot dobësi dhe gabime; le të falim reciprokisht marrëzitë tona - ai është ligji i parë i natyrës." – Volter16 Nëntori shënoi Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës, e shpallur si e tillë nga Asamblea e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara...

Frank Shkreli: Fiton Amerika!

Ja, më në fund edhe zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara u mbajtën.  Votat u numëruan, ish-Zëvendës Presidenti Joe Biden i Partisë Demokrate u shpall fitues i zgjedhjeve, ndërkohë që Presidenti Donald Trump ende konteston në gjykata numërimin e votave, në disa shtete të Amerikës...

Frank Shkreli: Anton Çetta - Pajtimtari i Trojeve Shqiptare

Javën që kaloi, qeveria e Republikës së Kosovës në një takim të radhës miratoi propozimin e paraqitur nga Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, (MKRS-ja), Zonja Vlora Dumoshi, që muaji Nëntor të jetë “Muaji i Anton Çetës”, pasi ky vit shënon 100-vjetorin e lindjes së Pajtimtarit të Kombit...

Frank Shkreli: Po për Holokaustin Komunist Shqiptar kur do të flitet?

Javën që kaloi në Shqipëri u mbajt “Forumi Ballkanik kundër antisemitizmit”.  Ishte kjo një nismë shumë me vend e Kuvendit të Shqipërisë, në bashkpunim me Aleancën Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit, forum, në të cilin morën pjesë zyrtarë të lartë ballkanikë, përfaqësues të...

Frank Shkreli: Banaliteti i së keqes nuk ka të ndalur në Shqipëri

Të marten në Tiranë gjëndej për vizitë Ministri i jashtëm grek, Z. Nikos Dendias për takime me udhëheqsit më të lartë të shtetit dhe qeverisë shqiptare.  Ndër të tjerë, Kryediplomati grek pati takim me Kryeministrin e Shqipërisë, Z. Edi Rama, të pasuar me një konferencë për mediat nga zyrtarët...

Frank Shkreli: Shqiptarët kanë nevojë për pajtim kombëtar!

Një libër i ri në anglisht dhe reagimi i Profesor Sami Repishtit ndaj Kryeministrit Rama - “Sa për komunizmin, ballist, unë nuk kam asnjë lidhje emocionale ose intelektuale me të, im atë po, ka qenë komunist si shumë të tjerë, dhe kanë qenë në anën e duhur të historisë...”. Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora