E premte, 26.02.2021, 09:54 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Zëri i qytetarisë

''Nuk mund të ketë atdhetari pa liri, liri pa virtyt, virtyt pa qytetar; Krijoni qytetarinë dhe keni çdo gjë që iu nevojitet; Pa atë ju keni asgjë, përveçse skllevër që nga sundimtari e deri poshtë. (-Jean-Jacques Rousseau)”.Përbrenda nesh, aq sa po na shohin sytë tonë, mbretëron një errësirë...

Fahri Xharra: Shqiptarët e Krajines

“Nuk është për t’u përjashtuar që në Bosnje e Hercegovinë të ketë pasur, madje që prej lashtësisë, një bërthamë iliro-shqiptare, e cila ka mbijetuar e rrethuar prej sllavëve, qoftë edhe nëpërmjet shtegtimit baritor, ose trans-humancës.”Mendimi i Baptistit është: Nga Krye rrjedh Kraj, nga Kraj shqiptarët...

Fahri Xharra: Hebrenjtë dhe shqiptarët. Sa dallojmë ndër veti?

Shpesh e kam shkruar që të mendojmë si hebre, miqt e mi , te shkrimeve të mia nuk pajtoheshin. Arsyen e di unë, por e dini edhe ju.Sa harrojmë ne dhe sa harrojnë hebrenjtë ? Ndryshimi është shumë i madh; aq i madh sa që ne nuk kemi shënime të plota se kush ka vdekur nga ne, ne luftën e 99-tës, së për LDB dhe ate  për luftërat...

Fahri Xharra: Migjeni dhe Arshi Pipa

Arshi Pipa (1920 - 1997) është një poet i njohur. Pasi kreu mësimet e mesme në liceun e vendlindjes, Arshi Pipa studioi për filozofi në Universitetin e Firences (Itali).Prej vitit 1941-1946 dha mësim në shkolla të mesme të Tiranës e Durrësit. Në prill të vitit 1946 u burgos nga regjimi komunist për idetë e tij...

Fahri Xharra: Si e mashtronin serbët Europën për ne?

Serbë  shkruanin : “ që mos të na shihet se ne e kemi në shënjestër vetëm marrëdhënjet e serbëve me shqiptarë , ne do ta japim edhe historinë e shkurtër të vendbanimit shqiptar në Sanxhak, i cili nuk ishte muhamedan por i krishterë. dhe dhunën ndaj tyre prej vetë shqiptareve, më ketë të tregojmë si plotësim se si shqiptarët ...

Fahri Xharra: A ishin serbët ndonjë herë të besimit katolik?

Një përgjigje ndaj Aurel Plasarit , serbt paraqiten historikisht pas Kongresit te Belinit 1878. ata  te shekullit 11 qe ju i quani serb ishin shqiptar ortodoks. Zoti Plasari mos krijoni serbofili në tokat tona me librat tuaja të pista.Serbët nuk kanë qenë kurrë katolik, se janë shumë vonshëm për të kaluar fazën e katolicizmit...

Fahri Xharra: ‘’Po humbasim’’

Po Humbasim ! Me të vërtetet po humbasim. Po e shoh që po humbasim, po shkrihemi si akulli në Diell. Se po humbasim frikësohej Mit`hat Frashëri që në vitin 1899 apo më herët e shkroi këtë letër drejtuar kohës së tij kur 98 % e popullit të madh shqiptar ishim analfabat.   Po , sot kur gati 99% jemi  të alfabetuar...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë të trishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uolker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet mend përherë. Deklarata e tij para gazetarëve,ishte humane...

Fahri Xharra dhe Nusha Zhuba Hida: Shprehjet e shkruara të Vazos së Duenos

Të rikujtojmë, mendohet që shkrimi parë latin i gjetur nga një arkeolog gjerman, Heinrsch Dressel me 1880 në Romë ku thuhet se ky ishte shkrimi parë latin i shek 7-5 BC., dhe mendohej që ishte një shkrim spiral i sabinëve . Sardanët spjegojnë se është në gjuhën sarde, më poshtë do të lexoni se është në gjuhën osko-umbriane...

Fahri Xharra: Pse romakët bënin be në gur?

“Beja me gur Të shfaqurit e gurit si shej besimi është dhe të pëdorurit e tij në betime, në lidhje bese, në bë për të fituar pafajësi, në vendime të bashkësive fshatare të caktuara. Në ligjin dokesor të malësivet tona thuhet: "Beja mbë "gur" kah kanuja asht ndërma të randat e ma të ...

Fahri Xharra: Ëndrrat e njërit nga ne - Historia fillon me mua!

Sa shumë donte që të bën  një vepër të madhe që të futet në histori, të krenohej fshati, qyteti, burrat dhe gratë si edhe fëmijët e vegjël të mësojnë në shkolla; shkurt të mbetet i pa harruar për jetë e mot . Shikoni, nuk ishte i vetëm sepse me një lule nuk çelë pranvera, kështu...

Fahri Xharra: “Presidium Pompei “ në Dardani

E kemi fjalën për qytetin e Aleksincit që sot fatkeqësisht është në Serbi. Jo fort larg nesh , jo fort larg  Prishtinës por është në Serbi . E pse në  Serbi kur edhe aty flitej më shumë shqip se çdo gjuhë tjetër ,përgjigjen e gjejmë në pushtimin  450 vjeçar  otoman  dhe pastaj edhe  Konferencën e Berlinit 1878 dhe vendimet e saja...

Fahri Xharra propozon Kryetarin e Kosovës

Në lutjet e tona të përditshme, shqiptarët nuk e përmendim atdheun. I lutemi Zotit, kërkojmë falje për gabimet e bëra.I lutemi të na dhurojë pasuri, fat dhe mirëqenje. I lutemi të na shpëtojë nga e keqja, nga i mallkuari.I lutemi të na shpëtojë familjen; por vetëm lutje për veten vetjake...

Fahri Xharra: Nata e Buzmit apo Diellndalimi

– Po vjen buzmi bujar me dushk e me bar, me gjâ e me mall e me gjith të mirat e Zotit!– Mirë se u bjen Zoti ! Pastu prù ora me nafakë !–pergjegjë i zoti i shtepís mbrendë “ Hë në fund vdiç Zoti dhe u varros në Dodonë nën dushkun më të madh dhe varri i tij u bë vend ...

Fahri Xharra: Ne jemi popull i dështuar

Është shumë e lehtë që  të arrihet në një përfundim që ne jemi popull i dështuar dhe se  nuk dimë të bëjmë dhe të mbajmë shtet,  po flas pa përjashtim për Kosovën, Shqipërinë dhe Maqedoninë. Shkas për shkrimin e këtyre rreshtave ishte postimi i Arber Ahmetit i cili me një dëshpërim të madh e bën një paralajmërim...

Fahri Xharra: Kosova nuk është shtet islamik

”Me sot lirisht mund të thuhet se përfaqësues radikal të Islamit në Kosovë i kanë ofruar një argument Rusisë dhe Serbisë që këto dy shtete asnjëherë nuk e kanë pasur deri më tash. Sidomos përfshirja e shqiptarëve në luftën e Sirisë është përdorur gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga përfaqësuesi...

Fahri Xharra: Shamia dhe Covidi - Jo shamisë në Kosovë!

Fillimi i mijëvjeçarit të tretë ende na detyron të nxjerrim mësime nga ndodhurat e pakëndshme që ne kemi kaluar.Është shumë interesante të theksohet se derisa Rilindësit tanë mundoheshin me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit tanë dhe ky ishte aksioni më i madhi dhe më...

Fahri Xharra: Historia Dardane e Bujanocit

M`u desht të lexoja nga prof. Frank W. Walbank-u (1909-2008) që të gjej se çka mëshehte  dhe ende mësheh nëntoka e jonë. Këndejpari ku jemi sot, dhe ku ishim dikur ; andej pari ku të parët tonë jetonin dhe lundronin përgjatë historisë ; andej pari ku kemi mundësi t`i çasemi e nuk duam por edhe andejpari ku nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora