E shtune, 22.02.2020, 12:32 PM (GMT)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Punë e madhe, bota le të ecë sa të do përpara!

“Duke parë dhe duke dëgjuar, bota mësojnë ment dhe ndërtohen. Ne shqiptarët s’marrim dot mësime. Malet tunden dhe rrëkëllehen, ne nuk e ndryshojmë mënyrën tonë. Mbani mend mirë këtë që po u them: Në njëqind (100) vjet, në vafshim si vemi, do të jemi aq poshtë sa edhe sot...

Fahri Xharra: E vërteta e Mnemozines, nenës së nëntë muzave

“Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit.Pellazgu ishte i pari që u mësoi njerëzve që të ndërtonin shtëpi dhe të mbroheshin nga të ftohtët, ai u mësoi njerëzve...

Fahri Xharra: Piramidat e Sicilisë, trashëgimi e popullit të detërave

Sicilia, ishulli më i madh i Mesdheut (26,000 km katror), ishte udhëkryqi i madh i shumë qytetërimeve, e cila dëshmon pë praninë njerzore që nga koha e Pleistocenit, ku mund të shihen e dhe vizatimet në shpellat e Sicilisë prej 6.000 – 8.000 vjet BC . ( Roma fliste shqip,  “ Sicilia e lashtë, faqe138 )...

Fahri Xharra: Familja që ecën me këmbë e me duar

“Shoqata europiane e gjenetikës njerëzorë në Barcelonë, Spanjë, ka kumtuar se hulumtuesit e kanë izoluar gjenin i cili e kushtëzon  hecjen në të kat`ra dhe i ka sulmuar katër familje në Turqi. Hulumtuesi Tayfun Özçelik nga Bilkent University në Ankara, Turqi, dhe kolegët e tij të cilët të parët i kanë ...

Fahri Xharra: Kush ishte Shën Albani i Britanisë?

Heronjtë e Trojës me fiset e tyre, që shpëtuan nga shkatërrimi, u shpërngulën për në Europë. Ene Dardanidi u vendos në Itali, ku pasardhësit e tij themeluan Romën dhe më vonë Perandorinë Romake. Kurse i nipi i tij, Briti, u vendos në Angli. Por atje gjeti popullsinë, e të njëjtit gjak të tij, që kishte krijuar Albionin...

Fahri Xharra: Tri herë me luftë biokimike në Gjakovë

“O zot, mos lejo që në kohë të sprovave të mëdha dhe të jashtëzakonshme ta humb durimin dhe guximin, e mbi të gjitha mos lejo ta humb drejtpeshimin”- i thoshte vetes At Gjon Nikollë Kazazi (1702-1752) i Gjakovës, në shënimet e tij.Jemi në Gjakovën e vitit 1747, ishte muaji mars...

Fahri Xharra: Po, sikur të mos vritej Gjeneral Tellini?

“Grekët, me anën e kantundarëve grekë të Gjirokastrës kishin dijeni të plotë për këto ngjarje dhe menduan ta falnin Koço Memon, ta mësonin mirë e mirë dhe ta nxirrnin dëshmitar përpara Komisionit Ndërkombëtar, të cilëve do tu kallzonin përgatitjen e shqiptarëve për të vrarë Boço Kalon...

Fahri Xharra: Sa e duam historinë tonë?

Përderisa akademitë tona shqiptare janë kundër dhe e mohojnë historinë pellazge, serbët krijojnë literaturë po nga ajo histori, të cilën e përvetësojnë dhe ia paraqesin botës si të tyre.Kemi nga ata që thonë, se dihet e vërteta...

Fahri Xharra: Kush e ndërtoi Parisin? Kush ishin “Parrhasianet”?

E morra  për shtjellim edhe këtë temë për të treguar që para “lindjes” së Romës,  kishte civilizim pellazg në të gjithë Europën dhe më gjerë, dhe se romakët duke dashur që historikisht të mbesin në kujtesë i mohuan  disa mijëra vjet histori të para ardhësve të tyre. Sipas “ Enciklopedisë Britanike” dhe shumë të tjerave...

Fahri Xharra: Plisi i Hallshtatit në Austri

Të shkruajmë për ne, historinë tonë, lashtësinë tonë duhen disa qindra njohës të mirë të saj, me një punë titanike në mënyrë që ta shtrojmë drejt të mjerën ( historinë, pra ). Ne jemi sa një pikë uji në oqeanin e madh të njerëzimit sot, por jemi një Oqean i madh në historinë e Europës dhe më gjerë...

Fahri Xharra: A e dini që gjuha shqipe po rrezikohet nga krimi i organizuar?

“Unë nuk jam gojëtar e as shkrimtar, as gjuhëtar e as shkencëtari gjuhës ;por e flas atë sepse kështu më fliste im at dhe ashtu i flas edhe tim bir. ”Bota që kur është zënë, Shqipëria gjallë ka qenë, pellazge u thoshin më parë, më së fundi Shqiptar, gjuha që e flisnin perënditë atë e flisnin dhe pellasgjitë, atë e kanë dhe Shqiptaret...

Fahri Xharra: Kryqi i thyer pellazg u keqpërdor nga nazistët

Kryqi i thyer pellazg, njihet mbi 12 mijë vjet. Qëllimet e tij të para i dinë vetëm ata që me shpërndarjen e tyre e barten me veti edhe këtë shenjë që  i bëri ballëkohës aq të gjatë , deri në ditët tona. Shpjegimet për te janë nga më tëndryshmet,  të “ vërtetën...

Fahri Xharra: Si vritej Uni shqiptar në kohën e komunizmit?

”Lufta e klasave dhe persekutimi komunist veproi në të gjitha shtresat e shoqërisë. Ato qenë shumë të ashpra sidomos ndër intelektualë që ishin shkolluar jashtë shteti e kishin kulturë perëndimore. Frika e regjimit komunist nga intelektualët demokratë që mund të mendonin ndryshe nga dogmat zyrtare...

Fahri Xharra: Nuk jemi ardhacakë në tokat tona

“Porse, si të thuesh, si nji shkatërrinë e dhimbshme anijeje të mbytun në det, prej humbjes së kësaj familjeje trako-ilire, sot, atje ndërmjet Thesalisë dhe Malit të Zi, prej brigjeve lindore të Adriatikut e deri në bregore të Vardarit, shpëtoi gjallë nji grusht njerëzish, të cilët kishin zanë vend ose mbas mburojes së disa maleve titanike...

Fahri Xharra: Cili është ujku, të cilin nuk po e shohim?

” Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes, historisë dhe gjuhës, sa shqiptarët. ”E megjithatë, ai është populli kryesor , i lashtë e i rëndësishëm, që çdo historian do të dëshironte ta njihte: historia e tyre do të plotësonte...

Fahri Xharra : As gegë e as toskë e as kosovar por vetëm shqiptar

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë” të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathënja e Primo Shllakut. Jo rastësisht u gjetën këta të dy...

Fahri Xharra: Unë jam shqiptar Kosove

Trajneri i Ukrainës, Andrij Shevçenko, i ka çmendur serbët me deklaratat e dhëna pas ndeshjes me Kosovën, të cilën skuadra e drejtuar prej tij e fitoi 3-0 në fushën asnjanëse të Krakovës në Poloni.( albeu.com )Pas ndeshjes, trajneri i Ukrainë...

Fahri Xharra: Shitja e identitetit shqiptar nga Rexhep Qosja

“Qeveritë shkojnë e vijnë dhe fusin në ekuacionet e tyre të politizuara për efekt mbajtjesh interesash kujtesën historike kombëtare, duke e deformuar si plastelinë në përshtatje të modeleve politike. Qeveritë, me naivitet politik, bëjnë identifikimin e fenomeneve historike, me ndonjë figurë...

Fahri Xharra: Serbët edhe sot e fajësojnë 1913!

Kur Europa e mori në gryk` ( krahëror ) Shqiperinë, ajo  shpëtoi. Ishte kjo një ninullë e ndërperë pas 500 vjetësh, dhe zhurma që u krijua për rreth  e pengonte foshnjen e mjerë. Por ja, Europa i tha mos vër vesh  dhe bëje si e bej unë , gjëja se nuk po e ndien . Tek e fundit Perëndimi kujdesej që të ishte një copëz toke shqiptare...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese