E merkure, 07.12.2022, 11:26 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Anatolia pellazgjike dhe Kosova “Osmane “ (1)

Po e  filloi shkrimin me një lajm të madh dhe për një lajmërim me vlerë : “An international team of archaeologists has unearthed three 2,200-year-old, well-preserved glass mosaics at the site of the ancient city of Zeugma in Turkey.” (Nov 28, 2014) . Pra një ekip ...

Fahri Xharra: Serbët në Shqipëri?

(Vuçiqi paska urdhëruar: aty ku ka serbë të ngrihet flamuri i Serbisë “ Dhe ja  ku jemi me “Ballkanin e Hapur” – S`ka besë te serbi , na  thoshin të parët ) (Nuk ka serbë në Shqipëri, ka politikan të shitur)Përpjekja e palodhshme e qarqeve te ndryshme për njollosjen e figurave tona kombëtare është e...

Fahri Xharra: Moj Shqipëri shumë po gabon!

Në Galerinë e Arteve në Tiranë ishte hapur më 17 shtator 2015 ekspozita për një ngjarje të madhe të historisë së Serbisë gjatë Luftës I Botërore, e njohur si “Tërheqja e madhe”.“100 vjet më parë, në fillim të Luftës I Botërore, Mbretëria Serbe u gjet përballë një sulmi frontal të ushtrive gjermano-austro-bullgare...

Fahri Xharra: Çalimet dhe mashtrimet historike të profesorit shqiptar nga Varshava

“ Epic songs of the Balkans have often been key in the construction of controversial nationalist ideas. In fact, they sing a common history”- nuk është e vërtetë që këngët epike të Ballkanit t ‘ishin çelësi i ideve nacionaliste tek banorët e saj . Nuk është e vërtetë që ato e këndojnë një histori të përbashkët .Nuk e di se pse ia fillova me atë fjali në anglisht , por ajo ishte rezymeja e punës së Z. Rigels Halili...

Fahri Xharra: Mos krijoni mite nga rrenat e vrasësve

Krimi sa do të që të jetë i përsosur dhe me kujdesin më të madh, krimi i ka edhe të metet e organizimin dhe analistët mediko-juridik, specialistët e shërbimeve sekrete por edhe qytetarët me një nuhatje të lindur mund t`i gjejnë gabimet e përsosmërisë së krimit. Por mvaret se a iu  lejohet të flasin dhe me çka kërcnohen ata...

Fahri Xharra: E njohim Radovan Zogoviqin?

Serbia i ndaloi të gjitha shkrimet e Radovan Zogoviqit  nga librat  e shkollave të Serbisë. E dini pse ? sepse Mali i Zi u nda nga Serbia.Sa dimë  ne se kush ishte ky njeri ?“ Ekzistojnë popuj, shkarjet historike të të cilëve, herë here edhe fytyrën e zezë popullore ua shërojnë, ua përmirësojnë dhe ua lajnë vjershëtarët e tyre të mëdhenj...

Fahri Xharra: Serbia e provokoi Kosovën ne Cetinë

Ngjarjet e djeshme në Cetinë të Malit të Zi, ku Serbia me dhunë e shuguroi “Krye peshkopin”  serb në Malin e Zi me qëllime shumë të errta, qëllimi i sëcilës ishte të krijoj gjakderdhje dhe me këte të hapë rrugën e  saj për ripushtim të Malit të Zi.Serbia edhe pse e di që Mali i Zi, që moti i...

Fahri Xharra: Pse osmanët na quanin Arnautë?

Sipas të gjitha shënime që i kam gjetur qëndron që emri Arnaut është etnonim turk  për shqiptarët ( ototomane: ارناود‎),Arvanid (اروانيد), Arnavud (آرناوود),.Sipas spjegimeve etnonimi grek për ne Άλβανίτης , si rrjedhje e Άλβάνος ( Albanos)Greqishtja e re  shkronjën "β", nga pellazgishtja e e ka ndërruar në V. Kjo ësht bartur tek otomanët...

Fahri Xharra: Sa qesharak kryeministri i Shqipërisë!

Rama me demagogjinë e tij, si gjithmonë në rolin e tij jo të sinçertë ndaj Kosovës, ka deklaruar :  "Patjetër duhet kërkuar falje, çështja është si e bëjmë ne Serbinë të kërkojë falje dhe kur Serbisa duhet ta kërkojë faljen. Qasja jonë është që ta çojë çështjen edhe politike të kombit shqiptar drejt zgjidhjes, sepse është qasje diplomatike...

Fahri Xharra: Kush e vodhi arin në Shqipëri?

Një ndër krimet më të njohura të regjimit komunist në Shqipëri, me karakter sa ekonomik aq edhe politik, është edhe grabitja e madhe e floririt që ndodhi kryesisht në vitet e para të regjimit, nën justifikimin e “tatimit të jashtëzakomshëm të luftës”. Kjo grabitje masive përveç shkatërrimit shoqëror solli...

Fahri Xharra: Pse Shqiperia është kundër SHBA-ve?

Një pyetje së cilës nuk po ia di përgjen, për kundër asaj që vazhdimisht dhe kujdes i përcjelli  të gjitha shkrimet apo deklaratat e kujdoqofshin; si të politikanëve ashtu edhe mediumeve të tê dy taborreve të cilat janë zëdhënse të atyre që i paguajnë.Mediumet shqiptare te çdo lloji, ato fusin frikë...

Fahri Xharra: Vetëtradhtuesit nga vetëmashtrimi, a jemi ne?

Gjithmonë na është fshehur e vërteta e jonë dhe me daljen  e saj në dritë , vetë po e sjellim veten në mëdyshje duke mos i zënë besë vetvetes. Faktet janë, faktet kanë qenë por ato na ishin fshehur historikisht. E na nuk dinim ,mashtroheshim lehtë, pastaj mohoheshim edhe më lehtë dhe së fundi tradhtoheshim deri në...

Fahri Xharra: Shqiptarët, afganë të fshehur

Nervat e Europës dhe të Amerikës janë gati të kollapsojnë, dhe neve shqiptarëve at ku jetojmë të na zhvendosin atje ku "dreqi bën vezë".Ne jemi si talebanët pra si afganët, të pa falënderueshëm , injorant, të pa civilizuar dhe të ngarkuar me ato që nuk i do Europa...

Fahri Xharra: I kam dy fjalë për Mero Bazen

Mero Bazen është vështirë ta kuptosh. Kur paguhej nga Sali Berisha, ndëgjonim urrejtje të pa matura ndaj PS-s , tani paguhet nga Edimi Rama dhe shkrihet i tëri  në shkrimet e tij kundër PD-s dhe kundër Kosovës.Ky njeri e praktikon at fjalën me moqme...

Fahri Xharra: Qysh vajtoi Shqipëria për masakruesit serbë?

“Se të gjatë e kemi jetën e kemi të shkruar në ballë por fatbardhësisht që nuk dimë të lexojmë” – na thoshin dikur . Kishin të drejtë ! , kjo në një farë  mënyrë ishte shpjegimi i trashëgimisë gjenetik e që bartët  nga brezi në brez. Dhe sikur t ‘analizojmë rrënjën familjare nga disa breza përpara nesh , përafërsisht...

Fahri Xharra: Esad Mekuli

Dhe një mendjendritur si Esad Mekuli medoemos e ka dëshirë të dijë se si do të jetë e gjykuar vepra e tij jetësore.Një popull i tërë , ai i arsimuari , i drejt -orientuari dhe falënderuesi sot do t`i thoshte : Të lumtë Esad Mekuli ...

Fahri Xharra: Amerika, zëri i fortë i shqipes!

Marrëveshja Tittoni-Venizellos, 29 korrik 1919, vendosi që Greqia të mbështeste kërkesat e Italisë në Vlorë e Hinderland, dhe, gjithashtu, kërkesën e saj për të qenë protektore e qeverisë myslimane shqiptare. Në këmbim të saj, Italia i jepte Greqisë pjesën jugore të Shqipërisë, ose “Vorio-Epirin”, siç e quanin grekët...

Fahri Xharra: Serbët na vjedhin historinë- Shqipëria heshtë

"Albanologu shqiptar'' nga Ulqini, Kapllan Resuli, por që tani mbanë mbiemrin sllav Buroviç, në një intervistë për mediat serbe, ka folur për prejardhjen e shqiptarëve dhe të ardhmen e shtetit të Kosovës. Ajo që e bënë të veçantë këtë intervistë, është fakti se ai ua ka kaluar edhe historianëve dhe intelektualëve serb...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora