E merkure, 07.12.2022, 11:45 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Tupallës po i zhduket historia!

Shqiptarët e rrethit të Medvegjës janë të rrezikuar nga arkeologët e rrejshëm të cilët “ gërmojnë’ në varrezat Tupallës : ata kërkojnë ‘artefakte” për stërshitje por qëllimi është zhdukja e çdo gjurmeje shqiptare në ato anë. Eshtë vetëm “Keshilli i Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi “ i cili disa herë ka alarmuar për këtë...

Fahri Xharra: Kisha e Janullatosit e greqizon jugun e Shqiperisë

Sikur  shqiptarët ortodoks të lexonin këtë libër “ Mitropolia e Korçës” nga  Andrea Llukani ( Tiranë 2020 ) do të ishin më shumë shqiptar ortodoks dhe nuk do ti lejoni vetes greqizimin e tyre . Në libër lexojmë :” Korça përmendet në shek. XIII nën zotërimin e një princi shqiptar të quajtur Andrea...

Fahri Xharra: Dy çunat që i ka Tirana

Kur këndohej “ Hajde, hajde moj Selvije !” e kishte një lezet të këngës . Por sot dy çunat e Tiranës po e bojnë harabë një histori  .  Siç po  i shihni në foto, duhet ta dini se për kë e kam fjalën. Por tema, nga të  çunat e Tiranës gjithnjë është  Skenderbeu.Shikoni , Artan Lame shkruan « …. Dantja nuk ishte italian...

Fahri Xharra: Si e demaskoi Altin Kocaqi Myzafer Korkutin për çështjen pellazge?

Në vitin 1854 konsulli austriak, J. G von Hahn, do të botonte në Jena ‘Albanesischen Studien’ duke e ndritur më shumë botën perëndimore të shkencës në lidhje me shqiptarët edhe prejardhjen e tyre autoktone. Më i madhi i shkencës se gjuhësis, Franz Bopp, do i referohej shpesh arritjeve gjuhësore të Hahnit i cili, Hahni...

Fahri Xharra: Cili është Nuri Bexheti?

“FRM siguron se herët apo vonë, në Kosovë do të triumfojë Islami. Edhe pse Kosova sot është nën sundimin e Perëndimit të Krishterë, një ditë kur të fitojë pavarësinë dhe të çlirohet nga sundimi i huaj, pjesë e pavarësisë së Kosovës do të jetë edhe fitorja e Islamit mbi Laicizmin,”...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë! (2)

Rasti në fjalë ka të bëjë me mirëqenien e grave që janë abuzuar seksualisht gjatë luftës së viteve 1998-99 dhe të drejtën e tyre për dinjitet dhe për një shpërblim të drejtë financiar. Këto gra të cilat qëndruan të forta gjatë luftës duke u kujdesur për familjet, fëmijët dhe shtëpitë,meritojnë nderim nga shoqëria, dhe jo injorim...

Fahri Xharra: Halil Matoshi kërkonte konfederatë islamike me Turqinë

Bisedë kote , për çështje të kota ! e kisha titulluar shkrimin tim ; por ja që po duhet të zbardhim do “dëshira “ , do “ parashikime” të cilat kur janë shkruar ishte ishin guxim i madh i artikull shkruesit i cili në rolin e Zhyl Vernit e parashihte udhëtimin në qendrën e tokës. Ishte viti 1992 , një vit i rëndë politik për Kosovën dhe shqiptarët në...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë!

Josef Martinsen (76 vjeçar, i lindun në Stavanger të Norvegjisë) asht i diplomuem në ushtri, ku edhe ka shërbye për 17 vjet në pozita të ndryshme mbrenda dhe jashtë vendit.Në verë të vitit 1999 ai u angazhue nga NKN (NCA) dhe UNHCR për tetë muej për me koordinue nji program emergjent të quejtun...

Fahri Xharra: Mësuesit e Gjakovës - Pishtarë të Kosovës

Në ditët e dhimbshme të viteve 1912-1913  , At Gjergj Fishta pat shkruar  “Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !…Vendet ma t’ mirat ne na i mori shkjau, E, shk’ asht ma zi, në vlla me vlla na dau!  Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !… Dhe ,pastaj “ Politika” ( e Beogradit ) e datës 6 Prill 1913 me titullin...

Fahri Xharra: Bosniakët “qenkan“ trojanët e vërtetë!

Boshnjakët e Bosnjës i njohim mirë; një popull që nuk e di prejardhjen e vet, flet serbisht  dhe është me prejardhje sllave, ishte i grupit të sllavëve të shek. 9-të që iu vërsulën tokave “pa zot”, Ilirët e dikukrshëm u zhdukën nga Perandoria Romake. Si zakonisht , edhe sot për ne shqiptarët vlenë e njëjta gjë : luftën më të e kemi ndër...

Fahri Xharra: Si obligohen fëmijët që nga hapi i parë publik, të degjenerohen?

Së pari, para se gjithash  e falënderoj Pastorin Akil Pano për reagimin e tij publik  me shumë vend dhe të domosdoshëm:” Pastori Akil Pano ka denoncuar shpërndarjen e një formulari në kopshtet e Tiranës ku në vend të ‘nëna’ e ‘babai’ është shënuar ‘Prindi 1’ e ‘Prindi 2’. Sipas pastorit kjo gjë është bërë pa dijeninë...

Fahri Xharra: Beogradi e nokautoi Shqipërinë!

Shqipëria nga frika se po denohet për mos pjesëmarrje për dhjet vjet, e theu vëllazërinë me Kosovën dhe shkoi në Beograd. Por ç` ndodhi atje : “Nelson Hysa.  deklaroi se gjatë hapjes zyrtare të Kampionatit, momenti i parakalimit të sportistëve nga Shqipëria me flamurin shtetëror, është përcjellë me fishkëllima dhe gjuajtje...

Fahri Xharra: Si dhe kur u krijua kombi sllavo-maqedon?

Ju kujtohet pas fitorës mbi serbët,  pas luftës së vitit 1999, dolën në skenë shumë idiotsira  si mohimi i historisë , njollosja e së kaluarës , humbjes së identitetit kombëtar, privatizimet  personale e shumë e shumë të tjera, të cilat na humbën autoritetin në Europë dhe gati , gati pendimin e tyre për ndihmen e dhënë...

Fahri Xharra: As toskë as gegë as kosovarë por vetëm shqiptarë

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë”të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathenja. Jo rastësisht u gjetën këta të dy. Por të shkojmë rradhazi...

Fahri Xharra: Serbët po falsifikojnë historinë, or Akademik!

Shumë interesant me ne , që aspak nuk e përcjellim se çka shkuajnë serbët për historinë, si e falsifikojnë atë. Sa herë që merrem me këte temë më thonë që të mos merakosem se bota e di se kush janë serbët. Një përfundim i paq logjikshëm i cili një ditë  (ndoshta pas 100 vitesh) do të na kushtojë shumë shtrenjtë...

Fahri Xharra: Jaho Brahaj - Mos e shkatërroni xhubletën!

Mos e shkatërroni kështu Xhubleten. Te paret e ruajten per rreth 4000 vite. Po Ju ....E pafalshme kjo qe ndodhi ne Muzeun Kombëtar me dt 29 shtator 2021.Shikoni Publikimin e ketij indtitucioni: Ne Muzeun Historik Kombetar.Paraniku ashti Xhubletes se Ngusht, Brezi dhe corapet jane te...

Fahri Xharra: A duhet te heshtim? Jo!

“Me politikat ditore, kur vullneti i popullit e në veçanti vullneti i individit të suksesshëm dhe intelekti krijues plagoset thellë në shpirtin e tij, atëherë pason jeta e amullt dhe mosinteresimi i njeriut për të ardhmen e tij dhe të shoqërisë – si pasojë e depresionit social e kulturor. Pra, shoqëria...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora