E premte, 24.01.2020, 11:31 AM (GMT)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Serbët, mohuesit më të mëdhenj të kombit tonë

“Dëshira dhe qëllimi ynë, - shkruante Josif Bageri, - âsht të ç’gjumim kombin prej gjumit rônd dhe t’a shohëm të nisun në udhët gjënd tëkjytetnimit dhe t’kulturës”.Një temë që nuk guxon të anashkalohet është edhe i ashtuquajturi albanizim i serbëve nëpërmjet myslimanizmit...

Fahri Xharra: Si shkoi për lesh Sanxhaku u Novi Pazarit?

„Fushata sërbe kundër Kosovës, një sfidë primitive kundër çdo morali. Serbia jo vetëm ka detyrim ta njohë Kosovën, por duhej të ishte ndër shtetet e para që ta kryente këtë akt. Serbia ka bërë krime në Kosovë. Njohja e Kosovës do të ishte akti i parë i heqjes dorë nga doktrina që i polli këto krime...

Fahri Xharra: Kultura e Butmirit –heshtje e historiografisë shqiptare

Jo rastësisht e postova një shprehje t `imën  “ Më lëreni ta shkruaj të vërtetën edhe nëse ajo ju lëndon “, e cila kishte për qëllim që mos të bëhemi “urë gjithëkujt” dhe të mohojmë të kaluarën tonë historike, lashtësinë tonë të pa ditur nga ne, dhe humbjen e vlerave tona si komb që jemi shumë kohë para histories...

Fahri Xharra: Dije Ferati - me Kanunin e Lekë Dukagjinit ç'pate?

Në shikim të parë Dije Ferati, një bukuroshe që çdo mashkull do ta kishte lakmi, por kur e lexon se  si dhe çka shkruen të humbë çdo lloj simpatije, bile bile e fiton një antipati sa të duket si ato  gratë e kolonizatorëve sllav, që vinin në tokën e butë të Kosovës dhe këtu mësoheshin se si të krehen dhe të mbajnë pak lëkurën e tyre të ...

Fahri Xharra: Me astronautin shqiptaro - amerikan, Admiralin Alan B. Shephard

Ishte viti 1995 kur Greg Steffon, nga Worcester-i, faksoi në “Illyria” një artikull të botuar në një gazetë amerikane.Në fund i shtronte kolegut Isuf Hajrizi pyetjen: “A është shqiptar astronauti, për të cilin bën fjalë shkrimi?” “Të shohim ç’thotë At Arthuri (Liolini)”, - iu përgjigjëm në redaksi...

Fahri Xharra: Cila ishte shqiptarizma e imagjinuar e historianit M. Pirraku?

Historiani Muhamed Pirraku pë librin e tij : “JO Katedrale në emër të shqiptarisë së imagjinuar” shkruante, citoj :  “Shkruarja e këtij libri është nxitur nga të zezat e njerëzve tanë, ndaj është zë nga thellësia e qenies së ndërgjegjes sime, protestë kundër dhunës psikologjike ...

Fahri Xharra: Unë e dua gjuhën time, historinë time dhe kombin tim

I zhytur në mendime , i thelluar në historinë tonë jo shumë të largët ( diku nja 500 vjet e këtu ) as se si nuk po mund të vij në përfundim të plotë që duhet të të respektoj ; të kam “dashur “ sepse isha i obliguar falë rrethanave të jetës, më vonë fillova të ndjej lehtas një simpati për ty sepse mendova që ke ndryshuar...

Fahri Xharra: Pse Adem Demaçi ishte kundër “Rambujesë“?

Që njëzet vjet nuk kam mundur ta kuptoj se pse Adem Demaçi ishte kundër nënshkrimit të dokumenteve të Konferencës së Rambujes. Kam lundruar tituj të ndrysheme në të gjitha  shkrimet e mundshme që të flitej  për  refuzimin kategorik të Z. Demaçi , që t`i lejohej pales ...

Fahri Xharra: Vendime e Jaltës dhe shqiptarët

Jam i sigurt që i njihni që tri figurat historike të Luftës së Dytë Botërore, në të dy fotografitë e mësipërme. I publikova me një shkas, për temën që do e trajtoj sot. Jo për luftën e shteteve të tyre kundëe nacizmit dhe fashizmit , por për një vendim të tyre të Konferencës së ...

Fahri Xharra: Nga Shqipëria vetëm lajme ''t'mira”

Duke dëgjuar një këngëtare të Shqipërisë, më tingëlloi shumë keq një varg nga kënga e  saj : “Me mua mos , se pa ty po sos” . E mendova ndoshta është shprehje e familjes së saj , e  lagjës ku jeton, e qytetit nga vjen apo e dreqit të mallkuar...

Fahri Xharra: Akademik Idriz Ajeti dhe shqiptarët shkencor të “New Bornit”

“Turpi i institucioneve të shoqërisë sonë; të bëhet ky veprim, varrimi i të ndjerit të përcjellët me një grusht njerëzish, kjo gjë për një njeri të madh, për Dr.Akademik Idriz  Ajetin: ti jepet lamtumira e fundit në këtë mënyrë, me këtë injorim total (qytetari Avdi Fejzaj ).”E nisa mllefin e dëshpërimit me fjalët...

Fahri Xharra: Mos ma prek ti shqiptar Grykën e Rugovës!

Kur natyra e filloi gëdhendjen artistike  të  tokave të të parëve tanë na e dhuroi edhe Grykën e Rugovës.  Natyrës iu deshtën miliona vjet që të na nderon me këtë bukuri përrallore, ne nuk guxojmë të mos jemi besnik ndaj sajdhe ta shkatërrojmë  sa çel e m`shel sytë .N`emër të krenarisë shqiptare dhe te Besës sonë mos e prekni Grykën e Rugovës ...

Fahri Xharra: E kujt është shkolla e atij

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj, thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri të tjera. Sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy në Ballkan, dhe duhet të jemi të lumtur. Shqiptarët sot kanë status të fuqishëm, ata janë bërë faktor i rëndësishëm në ...

Fahri Xharra: E vërteta dardane dhe rrenat serbe

”Nxjerrja e Pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të shumta,si dhe vendosja e tyre në sfond historik ku në të vërtetë e kanë vendin, hapë pashmangshëm çështjen e vazhdimësisë së tyre , pra të pasardhësve të drejtpërdrejtë Ilirëve dhe Dardanëve,Maqedonasve si një familje e madhe me shumë degë...

Fahri Xharra: Pse e adhurojmë shpëtimtarin e prapambetjes sonë?

Sa çudi , sa lehtë harrojmë ?Filluam të shprehim mosbesimi, mospërfillje, përbuzje: aha, bah, ehe, ahu, i, ohu, ptu, y !E pse ? Sepse na u fut dreqi në mes , na i morri mëndët.Filloi mospërfillja e këshillave : ” Luftën e fituam ne , e juaja është ta fitoni paqen” , dhe filluam nga po ai dreq t`i shikojmë gjërat me përbuzje ...

Fahri Xharra: “Großer Arber“ – “Arbëri i madh“ në Gjermani

Miku im i ndjerë Musladin Glina, sa ishte gjallë më shkroi : “Nje Pyetje i nderuari Fahri Xharra? A zotnoni, merni vesh, kuptoni gjuhen Gjermane??? Kam libra Historike Gjrmane që shkruajnë për Iliret që para 1700vjet para Krishtit kanë qenë banorë të Gjermanisë veriore, special në Lauzic, ku sot ndodhet Berlini...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese