E marte, 29.09.2020, 06:16 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Një paqë Baske dhe Kosova

Para se të filloj me shkrimin për të cilin edhe titulli e tregon qëllimin e tij,deshta të i përgjigjem Ministrit të Jashtëm të Sërbisë Jermiq ,i cili dje në Paris gjat mbledhjës...

Fahri Xharra: Posaqëshmëria e Iliridës

E kotë është puna e Sizifit. Por edhe lindja e Feniksit nga hiri është e kotë. Dhëmbet kërcasin ,në kokën e pa bindur të individëve ,të cilët janë pre e mosdijes totale, janë ...

Fahri Xharra: Si po e humbim gjuhën shqipe?

Dikur në mjediset folëse e më vonë edhe në ato pamore,në të dy anët e kufirit flitej vetëm gjuha e pastër letrare shqipe, folësi nuk guxonte te ketë përkatësi fonetike dialekti...

Fahri Xharra: Boll mo me topallana e toptanana!

Mirosllav Kërlezha, një Akademik i nderuar kroat shkruante se një kohë : “ ...shtypi i Beogradit, kabinetet e Beogradit dhe zotërinj ministrat e punëve të jashtme i konsideronin...

Fahri Xharra: Pse shqiptarët wahhabi?

Shqiptarët myslimanë i kanë praktikuar ato pak rite të mbetura nga okupimi shumëshekullor turko-mysliman dhe janë ballafaquar me problemet e vërteta të jetës, qoftë...

Fahri Xharra: Tollovia në mendësinë shqiptare

Sa herë na duhet koha, ajo na mungon. Sa herë na duhet guximi ai nuk shfaqet. Sa herë i duhemi kombit, ne flejmë. Pse na përsëriten kohërat? A kemi nevojë për këtë përsëritje...

Fahri Xharra: A duhet të ngutemi me Palestinën?

Asnjë herë nuk më ka rënë të lexojë në shtypin tonë për Baskët apo Katalonasit e Spanjes ,asnjëherë nuk e kam parë të shkruar që flitej për jeten e berberëve në Algjeri.Kurdet ...

Fahri Xharra: Boll mo! se na mbytët!

Mjaft mo, se na ngulfatet! Nuk jemi shqiptarët e kohës së Esad Pashë Toptanit, ku “dum`babatë” luanin lehtë me ne . Ata na diktonin se si te mbathemi, se si te vishemi se si te flasim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora