E shtune, 26.11.2022, 07:54 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Pse Britania dikur quhej Albion?

Shkrimtari romak Taciti thoshte: “Mbetet e paqartë,  se cilët ishin banorët e parë të Britanisë, nëse ishin vendas apo emigrantë, por duhet mbajtur në mend se kemi të bëjmë me barbarë.”Kurse britanikëve nuk iu që  Britania quhej Albion dhe...

Fahri Xharra: Toka e djegur, shpirti i përvëluar

Do të shetisim pak nëpër “Arnautlëk”,dhe t`i kujtojmë do toka mbi të cilat dikur flitej shqip ,frymohej shqip dhe jetohej shqip. Në mes të Prishtinës dhe Nishit (Nisusit ) dhe në perëndim të Leskovcit është një tokë që sot quhet Pusta Reka ,që sot jetojnë jetojnë serbët dhe i thonë Serbi. Është...

Fahri Xharra: Kosova në zgripin e saj më të rrezikshëm

Populli shqiptar në zgrip; po përsëritet e keqja . “Në fund të shekullit te 19-të kur na u dobësua Turqia,(dhe mbetem përfundimisht nën Serbi ) shkuan disa fshatar te pleqnari Xhemajl Abrija dhe e pyeten? Xhemajl Aga… Po na pysin per regjistrim ” A jeni Shqiptar a musliman” e nuk po dimë...

Fahri Xharra: Pse e shkrova librin 'Roma fliste shqip'?

Lundrimi nëpër historinë tonë të lashtë të begaton shpirtin, të rritë krenarinë dhe të jep guxim t`i vërsulesh së ardhmes me një vetëbesim që je emër e jo numër. E kaluara e jonë herë e mohuar, herë e vjedhur e herë e heshtur krijon një huti e cila na kushton shtrenjtë...

Fahri Xharra: Filati i Çamerisë ishte Troja e Epirit

Nëse e shikoni hartën e më sipërme e vëreni që shkruan “ The Beginings of Historic Greece 700-600 BC . Pra kjo ishte koha e ardhje se helenëve – një populli  semito-aziatik i cili e pushtotoi  ato pjesë pellazgjike duke vjedhur të gjitha shkrimet historike pellazgjike për të kaluarën tonë...

Fahri Xharra: Nga turmat e mjerimit në kërcenim të shqiptarisë - sllavët

Shpesh e ndiej të nevojshme që të freskohem me mendimet e arta të shprehura nga mendjet e ndritura të kombit , të cilët nuk dinë t`i spjegojnë ndryshe por vetëm ashtu se si ata i ndjejnë në brendinë e shpirtit të tyre. Më pëlqen sinqeriteti i të shprehurit ; më pëlqen vetëdija e lartë...

Fahri Xharra: Pashko Vasa për pellazgët

Ne nuk jemi të veçantë. E duam vërtet vëndin tonë, por akoma më shumë duam të vërtetën dhe drejtësinë – thoshte Pashko Vasa. Cila ishte ajo e vërteta që e kërkonte Vaso Pashë Shkodrani ?...

Fahri Xharra: Ohri, qyteti i dritës

“ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve.” (Bogumil Hrabak “Širenje arbanaških stočara...

Fahri Xharra: Kosova e shkretë!

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve dhe dhunimeve , Donin ta ndërronin faqen e...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Amerikës- shpërnguljet

Seriali i ri “ Kush janë arbëreshët e Italisë ? “ - do të mundohem të japi shënime për pjesën e gjakut tonë që iu deshtë dy herë të ndërron vendbanimin; së pari nga Morea që ishte vendlindja e tyre dhe së dyti pas qindra vitesh edhe nga Sicilia, vend banimi dhe vendlindja e gjeneratave...

Fahri Xharra: Serbët e islamizuar, kush janë?

Kjo thënje nuk është e tanishme por qarkullon në shkrimet serbe që nga koha e pas Konferencës së Shën Stefanit ; dhe qarkullon ende sot e kësaj dite . E tmerrshme! Kishte me qenë e vetmuar sikur mos t ‘ishte bartur në kancelaritë europiane dhe sikur mos t ‘ishin mbyllur sytë nga Europa; mbyllje syve me qëllim !sepse ne as...

Fahri Xharra: O, mjerë ne!

Në serialin e shkrimeve që do të pason në ditë e ardhshme do të ballafaqohemi me shkrimet sllave dhe mohimin e tyre të çdo gjëje shqiptare duke filluar nga historia, veshjet, muzika dhe autoktonia e jonë në këto anë ku jetojmë me dhjeta mijëra vjet...

Fahri Xharra: Lexo shqip or i mallkuar!

“Ti që nuk lexon shqip je dekurajuesi më i madh i atyre që dinë të shkruajnë por i ka gjetur belaja me ty që nuk lexon. Ti që nuk lexon i bën të gjitha të zezat; Shet votën, vjedh, spiunon, thashethemnon, nuk punon, bëhesh bandit, kriminel, i korruptuar, mafjoz...

Fahri Xharra: Darka e gabuar e Elbasanit

Vetëm i titulli i romanit të Kadaresë, më shkoi për shtati për shkrimin tim, detajet tjera janë të një darke të gabuar me Vuçiqin dhe Zaevin në Elbasan"Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister , është subjekti i romanit të Kadaresë. Ndonëse i bazuar mbi një ngjarje të vërtetë...

Fahri Xharra: Kosova e jonë hallemadhe, Shqipëria gjithashtu!

Sa të kotë që jemi , sa të papërmbajtur që jemi , sa të vegjël  kalamaj që jemi . Ore kur do të përfundojnë këto debate pa kurrë far` rezultati se  cila cilës i ka ndihmuar më shumë ? Kosova . Shqipërisë apo Shqipëria Kosovës?Një oh !!! i madh nga zemra e plasur.“Pa Shqipëri nuk ka Kosovë e as pa Kosovë nuk ka Shqipëri...

Fahri Xharra: Kultura e Vinçës dhe historia e shkruar shqiptare

Kultura e Vinçës nuk është zorrë qorre e historisë sonë por ndoshta janë mushkëritë apo zemra e kësaj historije të ngratë të vjedhur e të stërvjedhur, të përvehtësuar e të shkruar sipas nevojave të ardhacakëve që u bënë ” patron” në tokën e huaj falë rrethanave...

Fahri Xharra: O Agron Dalipaj , po me Fahri Xharren ç`pate?

Gjatë karrierës sime si analist historiografik kam pasë sulme të ndryshme, por ato ishin nga ata që Skënderbeun e bënin serb, Shën Nënë Terezën e shpallnin si vllahe apo sllavo –maqedone, dhe noramlisht reagonin duke më fyer, dhe bllokuar e bllokuar faqen time të facebook-ut. Por, reagimi më qesharak është ky i t` ahtuquajturit ...

Fahri Xharra: A jeni të vetdishëm që serbët po na vjedhin edhe qenjen tonë

Ç`është  kjo heshtje akademike e shqiptarëve , e historianëve shqiptar, e Universiteteve shqiptare,  dhe e  dreqit të mallkuar?  Nuk do të zgjatë  shumë dhe në pesëdhjetë  vjetshin e ardhshëm ne do të jemi vetëm qenje njerëzore që do të jetojmë vetëm nga instinktet pa asnjë shënim nga e  kaluara jonë. Ne do të jemi një zorrë qorre e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora