E premte, 24.01.2020, 11:59 AM (GMT)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Serbët janë shpifje ruso-greke!

Populli pa histori dhe pa certifikatë të lindjes, serbët, e kanë të vështirë në këtë botë të civilizuar të balafaqohen me kombet e ndryshme të cilat për ditë e më shumë e kërkojnë identitetin e tyre kombëtar duke u thirrë në lashtësinë e tyre. Kjo  për serbët nuk shkon, pasi që nuk kanë se ku të kapen, e vërteta historike nuk i...

Fahri Xharra: Vraja dhe gjetjet arkeologjike

“Trojet e Shqipërisë së Vjetër Verilindore në shekullin e XVI, me rrethinat e veta të gjëra, gjithnjë kanë dominuar me një provincë të thellë, gjatë dhe pas sundimit, pesë shekullor të Imperisë Turke. I cili, sundim do ta mbulonte, pjesën më të madhe të Gadishullit Ballkanik dhe m’u për këtë qëllim...

Fahri Xharra: Nuk ka serbë në Shqipëri, ka politikanë të shitur

Përpjekja e palodhshme e qarqeve te ndryshme për njollosjen e figurave tona kombëtare është e qëllimshme dhe ajo bëhet për një qellim të vetëm i cili krijon një proces zinxhiror që në fund e ka për detyrë shkombetarizimin tonë! Kjo bëhet me qëllim që shqiptarët të humbin mbamendesinë kolektive...

Fahri Xharra: 'Car' Dushani s'ishte serb, sepse nuk kishte serb aso kohe

Me 20 Dhjetor 1355 kishte vdekur i vetshpalluri “mbret “ Stefan Dushani , të cilin nuk e pranoi askush nga fqinjët. Ishte i fisit Nemanëve të Dukles ( me prejardhje dokleate).  Çudi e madhe se si Njegoshi, ( i cili e mbante veten për serb e ishte me origjinë malësori në “ Kurorën e maleve’ i këndoj me aq dashuri...

Fahri Xharra: O shqiptar, mendo si hebre!

“Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne nuk na punon logjika si tjerëve: i thurim lavde vedit për mbrapambetjen tonë, turpet i quejmë ‘virtyte të larta të kombit’. Jemi verbue shpirtnisht ...

Fahri Xharra: Kë po e vret lashtësia shqiptare?

Pse fshehet historia shqiptare ? E si mos të fshehet , kur ajo i shpalosë “ mrekullitë” shkatërrimtare të ardhacakëve. Sikur ajo t`ishte drejt e pasqyruar shumë e shumë gjëra në botë kishin ndryshuar: në të mirën tonë …..Johan Tunman, (1774, Leipzig) shkruante...

Fahri Xharra: Kështjella e Vrajes – që nuk e përmendim kurrë

Jo shumë largë në kohë ishim aty ku nuk jemi sot, jo shumë moti jemi ata të atyhit që nuk jemi më. Fatet e kombit  na i shkruanin të tjerët me lapsin tonë e mbi virgjërinë e mosdijes sonë. Ishim të me shkekuj të pa lëvruar në trurin tonë; aty shkruhej, atu gëdhendej ajo kohë, e kaluara e jonë e mistershme...

Fahri Xharra: Kush ishin dhe janë fanariotet?

Pas rënjes së Konstatinopjes me 1453, kur Sulltani edhe juridikisht e zëvendësoi perandorin Bizantin, por edhe pse u nënshtruan të krishterët ai pranoi Patriarkatin Ekumenik si lider fetar dhe kombëtar (Etnark)  të dhe grupeve tjerat etnike nën Miletin Grek Ortodoks (Encyclopædia Britannica, Greek history, The mercantile middle...

Fahri Xharra: Të parët e të parëve tanë në historinë e Britanisë

Edhe Perandoria Romake e lindur nga vet ne, që shkatërroi gati çdo gjë të vetën, e cila jetoi mbi një mijë vjet, prapë se prapë vdiç së bashku me gjuhën e saj artificiale “latine” pa lënë trashëgimtar të ciliët kishin pë tu quajtur romak. Të vetmit që mbetën  nga ajo...

Fahri Xharra: Serbët e vjedhin edhe 'Shotën'

Serbët po e vjedhin edhe “Shotën” , jo Shote Gali cën se nuk e duan por vallen e “Shotës “   Ja edhe një arsye që Serbisë t`i shemben gënjeshtrat , duhet reaguar , sepse ata po propagojnë: “ Nije "šota" šiptarska   ( Vallja e “Shotes” nuk është shqiptare ) “Serbët shkruajnë...

Fahri Xharra: Bota po e lexon mendjen tonë!

“Duket që përpjekjet e Kosovës për tu identifikuar me Europën po shkojnë huq. Të gjithë politikanët kosovarë që prej shkatërrimit të Jugosllavisë në secilën paraqitje e theksojnë se Kosova është vend europian dhe se vendi i saj është Bashkimin Europian dhe struktura tjera euroatlantike...

Fahri Xharra: Nëse je i fesë, thuaj shqip "paqja qoftë mbi ju"

Pra, duhet të përshëndetemi shqip edhe nëse jemi praktikues të fesë. Feja është e drejtë univerzale, por qëllimi im  dhe i këtij shkrimi është që të ruhemi si shqiptar që jemi, dhe të mos arabizohemi pa nevojë.Në udhëzime të fetarëve e gjeta këte : “Es-selamu alejkum (arabisht: السلام عليكم) është përshendetje islame...

Fahri Xharra: Rusia dhe Otomanet e krijuan Serbinë nga “shkijet“ tanë

Një e vertetë e madhe historike dhe e pamohuar përkundër spekulimve të mëdha historike  është se Rusia dhe Otomanët i krijuan Serbinë, Malin e Zi dhe Greqinë nga “ shkijet “ tanë. Sot e kam fjalën vetëm për krijimin e shteti serb.Kush ishin dhe ende janë “shkijet “ tanë...

Fahri Xharra: Qosja, ky njeri!

“Kështu, për shembull; grave, në shumë raste, me dhunë u është hequr ferexheja- shkruan Qosja në librine tij “Realiteti i shpërfillur”.  Një vështrim “ kritik “ ndaj KadaresëA është kjo dhëmbje për një të kaluar otomane të kombit tonë ,që është një rrenë e Akademiku po dimë, por është edhe ...

Fahri Xharra: Napolon Bonaparti me origjinë shqiptare

Pse Bonaparta  i tretë ia fali rrobat perandorake,  Princit mirditor Preng Bib Doda (Gjomarkajt) ?Kolumnisti zvicëran i  mjediseve të shkruara” derbund.ch “ , z. Peter Schibler, rishtas e kishte shkruar një shkrim me titull “ Helvecia për ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese