E enjte, 02.04.2020, 07:36 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Xharra: Sa më i fortë serbi, shqiptarët më të mashtruar!

Flitet se turku na mbrojti nga asimilimi, se na solli një fe tjetër të ndryshme nga sllavët dhe grekët. Tani del pyetja: pse nuk u asimiluan rumunët ne mes të sllavëve, pavarësisht se ishin ortodoksë si ata(!) Pse nuk u asimiluan hungarezët nga gjermaniket, megjithëse 400 vjet të pushtuar...

Fahri Xharra: Migjeni, shqiptari ortodoks i Maqedonisë!

Sa interesant me këtë historinë tonë . atë që e dinim nuk guxonim ta thonim,  e për atë që nuk kishim asnjë pike njohori rrihnim ( e edhe sot rrahim ) gjoks duke e vërtetuar ma paditurinë tonë e në përfitimet  e atyre që na donin ashtu si ishim dhe ashtu si jemi edhe sot ...

Xharra: Druže Redžep Ćosja za malo nas otrovaše!

“Policia e Kosovës ka gjetur helm në çantën e pesë të arrestuarve dje pranë liqenit të Badovcit. Helmi i është gjetur në çantë, Enis Latifit nga Vushtrria, që është njëri nga pesë të arrestuarit e djeshëm. Këtë e ka treguar avokatja mbrojtëse e tij, Sabrije Jashari, e cila duke folur para mediave ka shpalosur...

Fahri Xharra: Cili na ishte ky far Hasan Kaleshi?

Hasan Kaleshi thotë se teza që Ilirët kanë qenë të parët e shqiptarëve duhet parë me rezerva dhe këtë e argumenton me atë që shqiptarët nuk kanë pasur një traditë shteti dhe një trashëgimi kulturore të mirëfilltë; në lidhje me historinë e Ilirisë nuk ka legjenda dhe epope e epika popullore...

Fahri Xharra: E kujt është “Koha Ditore”?

Të nderuar miq. Mediat njoftojnë se Kryeministri Turk ka deklaruar se po punohet shumë për të ngjallur kulturën turke në trojet etnike shqiptare.  Ndërsa lexojmë “shqipëria ndodhet në një rrezik të lartë nga radikalizimi fetar dhe ekstremizmi i dhunshëm, ndërkohë që nuk është vend imun ndaj ...

Fahri Xharra: Kongresi i Dibres, Kongresi i Turpit

I nderuar lexues! Kongresi i Dibrës (1909) ishte mbledhje e organizuar nga Komiteti Qendror xhonturk “Bashkim e Përparim” me karakter të përgjithshëm osman. Kishte për qëllim të bashkonte, nën flamurin e osmanizmit, vendet e Turqisë evropiane, e veçanërisht klasat drejtuese ...

Fahri Xharra: Bisedë virtuale me Kadarenë!

I nderuari Kadare,  neve  na ka humbur durimi ; jo sepse prisnim ndonjë mrekulli gjatë këtyre  por së paku mendonim të jemi afër këtij populli të hutuar. E menduam dhe e çmenduam; dhe gjithmonë po -ja na jepte krihë,  se duhej të bënim  diçka të ndritur ...

Xharra: Teki Dervishi, i përndjekur edhe në parajsë

Me sa dhimbsuri flasim për kohërat që nuk linin të shprehnin atë që donim , atë që të gjithë e mirëprisnim dhe qoft mëshehtas apo haptass e lexonim, atë që ngriste rrënqethje trupi dhe besa edhe injorim nga “ shoqëria “ e kohës...

Fahri Xharra: Oliver Schmitti dhe ndërrimi i Historisë (3)

“Historianët turq dhe disa historianë shqiptarë pranojnë tezën që shqiptarët janë pasardhës të Pellazgëve dhe se kanë ardhur nga Kaukazi ose nga Azia.” -( Këto teori serbe gjithashtu ),kurse Hasan Kaleshi thotë se teza që Ilirët kanë qenë të parët e shqiptarëve duhet parë me rezerva dhe këtë e ...

Fahri Xharra: Oliver Schmitti dhe ndërrimi i Historisë (2)

Ndersa fakti qe tani politika ia bene kete 'dhurate' ASHAK-ut ka te beje edhe me lidhjet e disa shokeve 'historiane' te Schmitt-it ne Kosove, qe politikisht jane te afert me 'rilindjen' ne Shqiperi, te cilet 'historiane' jane te 'shkolluar' ne universitetet evropiane, dhe (vetem) per kete arsye paraqesin ...

Fahri Xharra: Oliver Schmitti dhe ndërrimi i Historisë (1)

Do t'i nxjerrë plumbat e juaj, një nga një do t`ua paguaj...! ( Remzi Limani )Retë e zeza valojnë mbi qiellin tonë, kjo nuk është hera e parë. Ato re janë të përcjellura me vetëtima e bumbullima, s'është hera e parë. Kemi kaluar ne si komb, kohëra edhe më të turbullta. I kemi bërë ballë tradhëtive ...

Fahri Xharra: Kampioni atdhetarisë Selman Riza!

Selman Riza  ishte thellësisht dhe patundshëm i bindur, se një komb duhet të krenohet dhe të mbrojë me dinjitet vlerat e vërteta që ka dhe jo të zbukurohet me pendë të huaja, me pikëpamje që i beson vetëm ai, po kurrkush tjetër.I mbrujtur qysh në vegjëli në konviktin...

Fahri Xharra: Shqiptarët sipas turqve

Shpesh  m`është mbushur mendja që  disa nga shqiptarët që vazhdimisht na mbushin mendjen se ne jemi të vonshëm në këto toka , dhe se krenaria e jonë fillon me ardhjen e turkut ( gabimisht me 1389 ) , se ata janë të manipuluar nga një arsye apo tjetra dhe se shkrujnë sipas diktatit...

Fahri Xharra: Pse Oliver J. Scmitti në AShAK?

“Me pranimin e O. J. Schmitt-it anëtar të jashtëm të AShAK-ut, ky insti­tucion ka dëshmuar edhe një herë se është institucion i shkencës, i dijes, i së vërtetës, i civilizimit, që shpërfill qasjet diletanteske-folklorizante, kontekstet emocionale dhe ideo­lo­gjike në interpretimin e ngjarjeve...

Fahri Xharra: Pse Pjetër Bogdani në gojën e tradhtisë?

Shqipëtar quhet ai, që ka lerë në atë toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijëra vjet, që e ka folur atë gjuheë si nëna, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatrën e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai që ka të shenjtë nënë e at, nder e besë, qiell e tokë...

Fahri Xharra: Populli që po vdes për së gjalli!

Mos o zot ! një popull që e nisi (e filloj) botën të zhduket me vetdëshirë.Sepse shpesh këtu veprimet pozitive janë më të vështira të ndodhin midis njerëzve se sa veprimet negative, domethënë në ato që quhen vende të qytetëruara gjenden gjithmonë forca që i afrojnë njerëzit, intelektualët...

Fahri Xharra: Grafiti, fol Glauk Konjufca!

Para pak çastesh një grup i të rinjëve në rrugët e  lagjes "Dragodan" kanë vurë mbishkrime kundër amsadorëve në Kosovë.  Në këto mbishkrime kërkohet shkruarja në shtëpi të disa ambasadorëve që operojnë në Kosovë. E pëditshmja “ Zëri” e quajti Aksion kundër amsadorëve në Kosovë. ...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoks të Pejës

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije! Falë shkizmës. Mirëpo, a e merituan ata këtë veçim?Kush ishte shkaku që ata mbetën të ndarë nga trungu shqiptar? Dhe me ...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (III)

Sipa serbëve , (" Esej o Iliadi " Slobodan M . Filipoviq , Beograd) shkruan se"Perendesha e Efesit ishte serbe nga Metohija ( Dukagjini) "  Kurse ne literaturen botërore , kjo perendeshë ishte Greke,( Efesi eshte ne Turqinë e sotme)Te bisedojme...

Xharra: Anton Çetta, mirë se vjen në Gjakovë! Kur?

“Populli shqiptar është i mirë dhe bujar, por ka ra pre nën ndikimin e së keqes, është robëruar nga shumëkush dhe shumëçka, e ne, bijtë dhe bijat e tij, duhet ta “zgjojmë” nga kjo kllapi, ta lirojmë nga ky robërim dhe kushtëzim i traditës së keqe, e cila nuk është e jona, mbi të gjitha...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese