E enjte, 08.12.2022, 12:30 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Ku janë parlamentarët e Kosovës, pse heshtin?

Kur i shoh këto postime më duket vetja që nuk jam tokën e të parëve të mi, por në ndonjë oazë arabe ku ende jetojnë me traditat e tyre qindra vjeçare(jo më shumë se 15 qind vitëshe). Fatbardhësisht kam jetuar dhe punuar mbi 6 vjet në vendet arabe, kam qenë edhe në Turqi , por kësi lloj predikimesh si të hoxhëve të...

Fahri Xharra: Afërdita, Pompeii dhe villa e Marcus Minucius Rufus–it

Kompleksi i madh i shtëpive të Marcus Fabius Rufus dhe Byzylykut të Artë mbulon të paktën katër nivele të hapësirës së jetesës me tarraca panoramike që anojnë në mënyrë skenike drejt detit. Tarracat janë ndërtuar në majë të mureve të qytetit, por në kohët pararomake shtëpitë...

Fahri Xharra: Një dreq i madh në mesin tonë

Kombi ynë nuk   guxon të zbehet,  të dobësohet,  të shuhet,  të humbet gjallërinë,  forcën,  freskinë,  që   të  mos venitet nga ndjenjat .  Kombi ynë duhet që  të ruan ende njomësinë e freskinë,  të mos venitet . Të  mbetet lule e pavenitur !Kombi ynë nuk guxon që...

Fahri Xharra: Arbëreshët me famë në Itali dhe në Botë

Se sa pak i njohim arbëreshët e Italisë kjo dihet, por kur të lexoni më poshtë në këtë shkrim se kush ka dalë nga ata, atëherë do të bindemi se  na kanë lënë shumëmbrapa  me informim për gjakun tonë të shprishur   (të shpërndar) nëpër botë...

Fahri Xharra: Pse Dick Marty po kërcënohet me jetë nga shërbimet serbe?

Vetë Marty ka folur për këtë situatë. “Kërcënimi me sa duket vjen nga qarqe të caktuara të shërbimeve të inteligjencës serbe, të cilët i kërkuan botës së krimit, vrasësve profesionistë, të më likuidojnë thjesht për t’ua vënë fajin kosovarëve. Sa për vrasësit, ata do të ishin pjesë e...

Fahri Xharra: Skandal diplomatik i Ministreshës Gërvalla

Skandalet e vazhdueshme të ministreshës Gërvalla tregojnë që kjo grua nuk është e aftë të mbajë këtë post dhe duhet që kjo të  jep dorëheqje.Nga ky lajm i fshehur që nga Marsi i këtij viti, tregon që kjo punon kundër interesave poltike të Kosovës...

Fahri Xharra: Monografia 'Shkolla Shqipe në Gjenevë' e autorit Agim Paçarizi

Nuk jam duke shkruar për një liber, por për një veprimtari të madhe të atdhedashurisë, të gjuhës sonë, të shkollimit të fëmijve tanë në Gjenevë të cilat janë ngërthyer në librin që jeni duke e lexuar “ Shkolla  shqipe në Gjenevë “ nga Agim Paçarizi.“Me saktësinë e një kronikani të vërtetë dhe me...

Fahri Xharra: Lelegët – popull i lashtë pellasg

Lelegët ishin një popull aborigjen i rajonit të Egjeut, përpara se të vinin grekët. Ata dalloheshin nga një popull tjetër parahelen i rajonit, pellazgët. Zonat e sakta në të cilat ata ishin vendas janë të pasigurta, pasi ato me sa duket ishin të parashkolluar dhe të vetmet referenca për to janë...

Fahri Xharra: Si të ishte Shqipëria, që të na bënte krenar?

Kur them Shqipëria e mendoj edhe Kosovën e edhe Maqedoninë Perëndimore, edhe Luginën e Preshevës edh pak ata shqiptarë që kanë mbetur në Malin e Zi.E dua një Shqipëri që e çmojnë edhe të tjerëT , që edhe opinionistat në zë të botës të shkruajnë për të mirat e saj...

Fahri Xharra: Tolstoji ishte një serbofil

Dashuria e pa fat dhe fatet tragjike të Ana Kareninës dhe Kontit Vronskit janë të njohura për ne nga leximi. Por a e dini se Leo Tolstoi e bazoi personazhin e Vronskit mbi ushtarin Nikola Rajevski i cili vdiq heroikisht duke luftuar për Serbinë?...

Fahri Xharra: Gabimet e rënda të Enver Hasanit

Në intervisten e tij dhënë Insajderit   Ish-Rektor Univeriseti dhe Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani për Nexhmedin Spahiun  ka  thënë : “Më pastaj, mbas luftës, sa kam qenë rektor i UP-së, e kam pas dërguar Nexhin, bashkë me disa të tjerë, për të bërë doktoratë në Gjermani...

Fahri Xharra: Nëno moj, jemi në rrezik nga shpërbërja e Kosovës!

Mirosllav Kërlezha, një Akademik i nderuar kroat shkruante se një kohë : “ …shtypi i Beogradit, kabinetet e Beogradit dhe zotërinj ministrat e punëve të jashtme i konsideronin shqiptarët raje të paemër, që banonin në vend të paemër, pa histori, pa letërsi dhe gjuhë letrare, pa...

Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët sot

Në gjuhën e tyre Kopte , e cila është shkalla e fundit e gjuhës Egjyptiane , Koptët i thonë vetes : rem en kēme , rem en khēmi ose (edhe ) rem en khēmi e që do të thotë “populli i Egjyptit” ose “ Egjyptasit “. Para se të shkojmë më tutje të shtojmë që arabët nuk janë vendor por të ardhur si musliman pas shek të 6-të...

Fahri Xharra: Edhe unë jam me Ambasadorin gjerman në Kosovë

Me përfundimin e nacizmit gjerman  ka përfunduar edhe historia e Xhafer Devës. Nuk e kuptoj aspak qëndrimin shqiptar ndaj bashkëpunëtorëve të nacizmir e sidomos ndaj Xhafer Devës. Nëse ka mbetur patriotizmi  dhe atdhedashuria e jonë në lartësimin e figurës së Xhafer Deves...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora