E premte, 20.09.2019, 11:08 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Shteti islamik i Kosoves - sipas rusëve

Politika e vellazerise Shqiptaro-Turke nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i principeve mijra vjeçare mbi te cilat u ngrit ndërgjegjja kombëtare shqiptare.Kjo vëllazëri ka vetëm një emër. Tradhti. Edhe përkrahja e një politike te tille nga individe pseudo-demokristiane nuk është gjë...

Fahri Xharra: Dëshmitë e nëntokës për të parët tanë

Për deri sa,  neve na kanë hedhur  “ një grusht mizash “ sllavo-turke,  domosdo që neve do të humbasim kohë pas tyre,  domosdo që neve duhet të shtrihemi “ për së gjëri e për së gjati” sipas urdhrave të atyre mizave të mbushura plot viruse dhe plotë baktere aerobe  dhe anaerobe...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Drenicës

Ballafaqimi me serbë është i vështirë , bile shumë i vështirë ,; kemi shumë fakte që i dalin krah kësaj thënje. Por nëse flasim vetëm duke u nisur nga Certifikata e jonë e lindjes ,  me kusht që mbi të cilën nuk është  “shkruar” asgjë nga serbët, turqit apo shqiptarët mohues (të vetvetes), atëherë do...

Fahri Xharra: Gjuha shqipe - “ Rrypi lidhës gjuhësor”

Analisti , studiusi , historiani nuk guxon të mundet nga emocionet , nëse dëshiron që ajo analizë, ai studim apo ajo histori që e shkruan të jetë reale. Por kur lexon diçka për të cilën je munduar ta gjesh, dhe e cila  do ti jepte shkëlqimin shkrimeve , e cila e vërteton ate që e ke thënë ,por nuk ...

Xharra: “ISIS-i“, vërshimet e Tetovës dhe Gligorovi!

Se jemi viktima , këtë po e dijmë ; por merimangën e zezë nuk po e shofim , po e ndjejmë vetëm erën e saj , po ia shofim rrjetën ngjitëse së cilës s`ka kush ti ikë . po i shofim vktimën e saj , historia dhe kombi ynë. Dhe tërësi nuk çajmë kokën ! jemi duke e lozur egoistin e Nitsches;”unë të shpetoj ...

Fahri Xharra: Varrezat ilire në Tetovë dhe xhamia

"Kur njerzit e qelbur heshtin apo e mohojnë të vertetën reagon toka e shenjtë dhe detyrohet te flet vetë për të nxjerrur në dritë të vërtetën.( nga Nagi Husa, Përmbytjet në Tetovë nxjerrin në dritë varrezat Ilire në Shipkovicë !) " Thënje me kokë , thënje që dhuje t` i vë në lëvizja...

Fahri Xharra: Zymi historik dhe Abetarja e Zymit

"Abetarja e Zymit (20 maj 1900)" u gjet në Arkivin Qendror të Republikës së Shqipërisë: nën siuglën F. 65, D. 163, Koleksioni i fondeve personale para vitit 1912, Jak Speci, që ka 80 faqe, por i mungojnë kopertinat.E njohur si Abetarja e Zymit, ajo ka 80 faqe, 33 germa e tinguj...

Fahri Xharra: Enveri islamist apo ia përgatitën?

Fytyra e Enver Hoxhës është  shumë komplekse dhe mvarët nga këndi i vrojtimit të lexuesit, analistit  apo biografistit. Në te  e gjenë “donkishotin e marksizëm leninizmit në botë , atdhetarin e pa epur, antistalinistin , antititistin anti imperialistin ,antirevizionistin e madh...

Fahri Xharra: Lengarica nuk guxon të preket!

Kanjoni i Lengaricës, monument unik i rrallë në botë është shpallur me ligj si Monument i Natyrës të Europës dhe është kthyer në vend tërheqës turistik për shëtitjet në natyrë dhe shëndetit publik, pasi aty gjenden dhe banjat termale të Bënjës...

Fahri Xharra: Arbanasi, fshati i shqipëtar në Bullgari

Nuk po qaj  se se më ka marr malli- thot një këngë popullore, por më dhimbsen si sytë e ballit shqiptarët, të cilëve gjatë shekujve iu desht të ikin , dhe të shpetojnë vetëm kokën për t`iu lëshuar vendin barbarëve , gjuhën dhe fenë e të cilëve nuk e kuptonim dhe as që e donim...

Fahri Xharra: A është Mazgiti boshnjak?

Lulet e bukura lulëzojnë edhe në kohë tmerri !I shkulin, i shkelin dhe ato përsëri ngrejnë koken dhe dëshmojnë se kanë detyrim hyjnorë ta zbukurojnë boten! ( nga Xhelil Arifi)Më duhet që të jem syhapur, dhe kjo i detyruar nga symbyllja, naivititeti...

Fahri Xharra: A ishte Enver Hoxha ateist?

Në vazhdim të analizës së një enigme te madhe se ai ishte PPSH-ja ateiste , apo A ishte vet Enver Hoxha ateist, cdo studjuesi i del përpara një mal informatashdhe dezinformatsh ; të cilat mvarësisht nga ai ( studiusi ) mundet studimi të merr kahje. Një logjikë e shëndoshë na meson...

Fahri Xharra: Mira pellazgjike në Turqinë e sotme

Ishim shumë të mjerë , të varfër , të pa shkolluar ,pa të “kaluar “ historike , pa e dijtur se në botë janë edhe të tjerët perveç sulltanit , pashallarëve dhe beglerëve . Nuk dinim asgjë . Aty ishte edhe qëllimi që ne nuk guxonim të kishim shkolla në shqipe ; i kishim vetëm medreset turke...

Fahri Xharra: Shqipëri, të marroftë Zoti!

Më falë Shqipëri që të rëndova ndoshta edhe të lëndova ! Më fal ! Por  i pezmatuar nga ato që po lexoj për ne e mbi ne,  ta mbushin zemrën plot vaj. Si lejohet që çdo kush të shkordhet mbi ne,  e ne të heshtim? Si lejohet,  e gjithë ajo energji e mohuesve të shkarkohet mbi ne?...

Fahri Xharra: Enver Hoxha, islamist i mëshehur? (I)

Pas rënies së komunizmit, u krijua një vakuum shpirtëror në shtetet ish-komuniste e një ndër to edhe Shqipëria, të cilat reaguan menjëherë për të mbushur boshllëkun me të ashtuquajturën ëndrrën e mirëqenies perëndimore por dhe me ri-gjallërimin fetar, i cili i dha një impuls...

Fahri Xharra: Kosova me lashtësinë e saj historike

Jemi një popull i përçudnuar si e thot Kadareja Më therri syrin lajmi  “sensacional” nga Kosova: “Diplomacia kosovare përdor shkatërrimin e xhamive në lobimin për UNESCO “ . Në rregull , edhe kjo kishte me qenë për mbrojtje të Unesco-s . Por , ju merr mendja se me kisha e xhamija...

Fahri Xharra: “Buka“ e frigasve dhe frigjët serb

“Herodoti shkruan se faraoni Psammetich I. kishte dashur të vendosë se cila ishte gjuha më e lashtë në botë (tek zëri në frengjisht thuhet, cili ishte kombi NATION, populli më i lashtë në botë ). Për këtë arsye ai kishte dhënë bariut të vet dy fëmijë të sapolindur duke i ndaluar rreptësisht që fëmijët...

Fahri Xharra: Sa afër nesh, Afërdita dhe Jupiteri!

Venera dhe  Jupiteri në konjukcion me 30 Qershor 2015, foto e shkrepur nga Mohamad Fadzli , Malejzia . Venera ( Afërdita ) është më e ndritshme  Hënat e Jupiterit shihen gjithashtu. Lidhja e yjeve: Astronomet e kanë festuar së bashku...

Fahri Xharra: Kosova, si qenka shqiptarizuar ajo?

“Në bazë të një raporti të Kombeve të Bashkuara, sot Kosova renditet në vendin e katërt në botë për sa i përket luftëtarëve që janë rreshtuar me grupin ekstremist të quajtur IS apo “Shteti Islamik”, në raport me popullsinë, me rreth 232 luftëtarë.   20 familje kosovare  me gra e fëmijë ...

Fahri Xharra: E thoshte Konica...

E thoshte Faik Konica: “ Ne do t`ishim populli më i madh nëBallkan, por atëherë nuk do t`ishim shqiptar!” . Me shkoi mendja  ta pyesja atje ku është në amshim : ‘ Pese thoshte këtë ?Por kur sot po ballafaqohemi me të njejtat mendjemarritë e gjakut të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese