E enjte, 06.08.2020, 10:04 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Azia e vogël pellazge fliste në shqipen e kohës

Një komb i vjetër, më i vjetri i kombeve të Evropes,Pellazget e qëmoçëm të mbajtur e të qëndruar që prej mijëra vite ishin, njëkomb kaq i vjetër e me gjithësë kësaj fort i ri, që tani po zë të lulëzojeë për të parën herë,një komb trim e i zoti me një koke e me një ballë, qe s'i ka askush tjetër, me një gjuhë të gjerë...

Fahri Xharra: Kali Gula, Perandori i Romës

Kaligula e kishte emrin e vërtetë Gaj Cezar ((lat. Gaius Iulius Caesar Germanĭcus) i lindur ne vitin 12 para Krishtit ,  u bë Prandor në moshën 37 vjeçare, u vra në të 41-ten.Ishte pra Caligula në vitet e perandorisë së tij (37-41 pas Krishtit) që emëroj si senator kalin e tij, e gjithë kjo për te treguar që edhe një kali ...

Fahri Xharra: Lapot – vrasja e prindit te serbët

Një zakon morbid i serbëve, kur prindi ( babai ) i mbushte 60 vjet, i biri i tij e merrte me veti dhe dërgonte në vend të caktuar, zakonisht afër një prrockeje dhe vriste ose me sakicë ose me “tokmak”-kështu shkruan DRAŽEN GUDIĆ , në vitin 2017.Sa çudi nga ne, askush  nuk na ka folur për këtë miz...

Fahri Xharra: Kurthet e reja sllave. T`i hapim sytë!

“Kurse ditën që ushtritë serbe do ta sulmonin Kosovën ( 1912 ) , gjenerali famëkeq Jankoviq do të drejtonte një proklamatë shqiptarëve me titullin simbolik “T’on fiseve n’ Shqipni – or vllazni”, në të cilët thuhej se “Vijmë në emër të Allahut që t’i jepet fund zullumit të turkut që për 500 vjet bashkërisht ka rëndu dy popujt…

Fahri Xharra: Skeletet e njeriut gjigant u gjeten ne Bullgari dhe Rumani

“Flitet se dikur në Tokë jetonin njerëz gjigandë. Disa besojnë në këtë teori e të tjerë jo. Por në fakt gjetja e skeleteve të qenieve humanoide me dimensione më të mëdha se sa njerëzit e sotëm, ka qenë e shpeshtë dhe e dokumentuar, çka e bën të vështirë skepticizmin dhe rrit kuriozitetin...

Fahri Xharra: Laponët – një popull i harruar

Diku në veriun e skajshëm të Europës, një popull i pa njohur jeton në katër shtete : Suedi, Norvegji , Finlandë dhe në Rusi. Me ka terhequr ngjyra e flokëve, lëkurës dhe syve të tyre – por për mua mbeteshin një mister. Historia e tyre fshehet , mohohet dhe bastardhohet në atë masë sa që askush nuk i bie në fije, as banorëve ...

Fahri Xharra: Shqiptarët dhe lashtësia e tyre e mohuar

Ne, si shqiptar që jemi i detyrohemi shumë historisë, lashtësisë dhe gjenit tonë më të vjetër në Europë . Zatën, Europa lindi nga të parët tanë por ne sillemi ashtu tuaj se turpërohemi nga kjo e dhënë, nga ky fakt.Kishim periudha të gjata mijëra vjeçare që nuk na lejonin  të...

Fahri Xharra: Sa dimë për Dardanellet?

Një pyetje shumë e thjesht por që me siguri , jemi shumë pak nga ata që dimë të spjegojmë se ku janë ato ose çka quhet Dardanelle ose të flasim për historikun e tyre që nga koha pellazgjike e deri më sot  Jo pse do punë shumë që të nxëmë diçka nga e kaluara e jonë, por nga princili “larg sysh , larg mendësh”...

Fahri Xharra: E shenjta Eufemi e Rovinit ishte e jona

“Një natë kur ndodhesha ne Cakran, ne shtëpinë e Bektash Cakranit, erdhën disa oficere te ushtrisë turke. Pas buke oficieret filluan te ngacmonin Bektashin në ndjenjat kombëtare, i cili pa u trembur u përgjigjej: “- Mjere ne shqiptaret, qe presim qytetërim nga ju turqit, qe jeni populli me i prapambetur i botes. Juve nuk jeni te zot per...

Fahri Xharra: Shën Gjergji ishte pellazg nga Cappadokia!

Kapadokia e njohur si Hatti , që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e Hititëve - pellazg me qendër Hatusa. Pra  mbi këtë tokë ishin Hititet deri ne shek., 12-të pra Kr. Frigjët deri në shek 7-të praKr. Lydianet deri në Aleksandrin e Madh , pastaj Roma , Bizanti dhe Osmanet ...

Fahri Xharra: Mos, mos, mos!

Lundrimi nëpër histori më tregon se sa i vjetër jam në këtë tokë dhe njëherit m`a  mundëson t`i tregoj  brezave t` ardhshëm se jemi këndej pari  të parët ( e jo si e tha Presidenti serb: hiq më shumë se 50 vjet )  apo jemi kënde pari edhe para ardhjes së turkut  ( 1389 , si e thonin hasankaleshat që ishim vetëm...

Fahri Xharra: Serbëve, armiku më i madh iu është e vërteta …

“Albanische Korrespondenz”,: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare.” Europa ishte e mbushur me prapagandë  antishqiptare ( pas viteve 1900 ) , ne nuk kishim njeri tonin që të na mbronë ,por i revoltuar ai ngriti zërin e tij kundër asaj që ai e quajti “Golgotha Shqiptare...

Fahri Xharra: Në Pulja gjernden 5 varre para-romake

Ky zbulim i varreve në Istri, janë të një rëndësie të jashtëzakonshme që dëshmojnë për mënyrën e jetës dhe zakonet e  banorëve të lashtë të Puljes  shumë larg para robërimit romak- e shpjegojnë autoritetet e Muzeu Arkeologjik të Istres...

Fahri Xharra: Historia e Ballkanit duhet të rishkruhet

Historia e ynë e mohuar, e vjedhur dhe  stërkequr është mbi dhe, kurse ajo e vërteta është nën dhe e edhe nën ujë; asaj duhet ti japim krihë  dhe guxim që të flet. Ajo duhet të flet shqip, që të tregon të gjithë vërtetën e saj që e ngërthen në vete me mijëra vjet. Të shkojmë rradhazi deri te Lumi Neretva...

Fahri Xharra: Tetë mijë vjet ”histori” serbe në Ballkan!

Deri sa ne , mirremi me qështje të huaja të cilat aspak nuk na japin as nderë e as lavdi ; serbët e shkruajnë ”historinë” e tyre  e cila nuk është gjë tjetër  vetëm se një përvetsim ”shkencor” e një të kaluare të një vendi dhe të një  populli ; popullit që e harron vetvetën , popullit shqiptar...

Fahri Xharra: Roma fliste shqip

Sa më shumë po kalon koha ; sa ma shumë po i afrohemi një errësimi të madh kombëtar aq më shumë po e shoh se pse i gjithë ky mohim i vetvetes . ”Mos groponi se nuk duhet, mos i preni thonjtë natën se nuk duhet , mos i numroni yjet natën se nuk duhet ”; kështu na thoshin...

Fahri Xharra: Ne e flasim një gjuhë të vjetër 3 000 vjeçare të Anatollit

Pra , titulli i shkrimit historik nga Mathiias Heine të cilin e gjeta në gazeten gjermane “Die Welt”, është shumë i guximshëm , sepse i ven gjermanët në pozitë që të binden me zbulimet e reja gjuhësore, të cilat do e ndërrojnë historinë . Autorit i falet gabimi sepse gjuha anatollike për të ciën e ka fjelën do di lexoni më poashtë...

Fahri Xharra: Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhen?

-Më duket se flasim dhe e shkruajmë historinë sipas asaj që serbët nae kanë diktuar. Më sa më është e njohur, ende nuk e di se sa është hulumtuar në arkivin ushtarak të Serbisë dhe në arkivin e OZNA-s.  Të vetmit historian që i besoj dhe që e njeh perudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe marrëdhnjet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora