E shtune, 16.01.2021, 11:05 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Si e mashtronin serbët Europën për ne?

Serbë  shkruanin : “ që mos të na shihet se ne e kemi në shënjestër vetëm marrëdhënjet e serbëve me shqiptarë , ne do ta japim edhe historinë e shkurtër të vendbanimit shqiptar në Sanxhak, i cili nuk ishte muhamedan por i krishterë. dhe dhunën ndaj tyre prej vetë shqiptareve, më ketë të tregojmë si plotësim se si shqiptarët ...

Fahri Xharra: A ishin serbët ndonjë herë të besimit katolik?

Një përgjigje ndaj Aurel Plasarit , serbt paraqiten historikisht pas Kongresit te Belinit 1878. ata  te shekullit 11 qe ju i quani serb ishin shqiptar ortodoks. Zoti Plasari mos krijoni serbofili në tokat tona me librat tuaja të pista.Serbët nuk kanë qenë kurrë katolik, se janë shumë vonshëm për të kaluar fazën e katolicizmit...

Fahri Xharra: ‘’Po humbasim’’

Po Humbasim ! Me të vërtetet po humbasim. Po e shoh që po humbasim, po shkrihemi si akulli në Diell. Se po humbasim frikësohej Mit`hat Frashëri që në vitin 1899 apo më herët e shkroi këtë letër drejtuar kohës së tij kur 98 % e popullit të madh shqiptar ishim analfabat.   Po , sot kur gati 99% jemi  të alfabetuar...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë të trishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uolker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet mend përherë. Deklarata e tij para gazetarëve,ishte humane...

Fahri Xharra dhe Nusha Zhuba Hida: Shprehjet e shkruara të Vazos së Duenos

Të rikujtojmë, mendohet që shkrimi parë latin i gjetur nga një arkeolog gjerman, Heinrsch Dressel me 1880 në Romë ku thuhet se ky ishte shkrimi parë latin i shek 7-5 BC., dhe mendohej që ishte një shkrim spiral i sabinëve . Sardanët spjegojnë se është në gjuhën sarde, më poshtë do të lexoni se është në gjuhën osko-umbriane...

Fahri Xharra: Pse romakët bënin be në gur?

“Beja me gur Të shfaqurit e gurit si shej besimi është dhe të pëdorurit e tij në betime, në lidhje bese, në bë për të fituar pafajësi, në vendime të bashkësive fshatare të caktuara. Në ligjin dokesor të malësivet tona thuhet: "Beja mbë "gur" kah kanuja asht ndërma të randat e ma të ...

Fahri Xharra: Ëndrrat e njërit nga ne - Historia fillon me mua!

Sa shumë donte që të bën  një vepër të madhe që të futet në histori, të krenohej fshati, qyteti, burrat dhe gratë si edhe fëmijët e vegjël të mësojnë në shkolla; shkurt të mbetet i pa harruar për jetë e mot . Shikoni, nuk ishte i vetëm sepse me një lule nuk çelë pranvera, kështu...

Fahri Xharra: “Presidium Pompei “ në Dardani

E kemi fjalën për qytetin e Aleksincit që sot fatkeqësisht është në Serbi. Jo fort larg nesh , jo fort larg  Prishtinës por është në Serbi . E pse në  Serbi kur edhe aty flitej më shumë shqip se çdo gjuhë tjetër ,përgjigjen e gjejmë në pushtimin  450 vjeçar  otoman  dhe pastaj edhe  Konferencën e Berlinit 1878 dhe vendimet e saja...

Fahri Xharra propozon Kryetarin e Kosovës

Në lutjet e tona të përditshme, shqiptarët nuk e përmendim atdheun. I lutemi Zotit, kërkojmë falje për gabimet e bëra.I lutemi të na dhurojë pasuri, fat dhe mirëqenje. I lutemi të na shpëtojë nga e keqja, nga i mallkuari.I lutemi të na shpëtojë familjen; por vetëm lutje për veten vetjake...

Fahri Xharra: Nata e Buzmit apo Diellndalimi

– Po vjen buzmi bujar me dushk e me bar, me gjâ e me mall e me gjith të mirat e Zotit!– Mirë se u bjen Zoti ! Pastu prù ora me nafakë !–pergjegjë i zoti i shtepís mbrendë “ Hë në fund vdiç Zoti dhe u varros në Dodonë nën dushkun më të madh dhe varri i tij u bë vend ...

Fahri Xharra: Ne jemi popull i dështuar

Është shumë e lehtë që  të arrihet në një përfundim që ne jemi popull i dështuar dhe se  nuk dimë të bëjmë dhe të mbajmë shtet,  po flas pa përjashtim për Kosovën, Shqipërinë dhe Maqedoninë. Shkas për shkrimin e këtyre rreshtave ishte postimi i Arber Ahmetit i cili me një dëshpërim të madh e bën një paralajmërim...

Fahri Xharra: Kosova nuk është shtet islamik

”Me sot lirisht mund të thuhet se përfaqësues radikal të Islamit në Kosovë i kanë ofruar një argument Rusisë dhe Serbisë që këto dy shtete asnjëherë nuk e kanë pasur deri më tash. Sidomos përfshirja e shqiptarëve në luftën e Sirisë është përdorur gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga përfaqësuesi...

Fahri Xharra: Shamia dhe Covidi - Jo shamisë në Kosovë!

Fillimi i mijëvjeçarit të tretë ende na detyron të nxjerrim mësime nga ndodhurat e pakëndshme që ne kemi kaluar.Është shumë interesante të theksohet se derisa Rilindësit tanë mundoheshin me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit tanë dhe ky ishte aksioni më i madhi dhe më...

Fahri Xharra: Historia Dardane e Bujanocit

M`u desht të lexoja nga prof. Frank W. Walbank-u (1909-2008) që të gjej se çka mëshehte  dhe ende mësheh nëntoka e jonë. Këndejpari ku jemi sot, dhe ku ishim dikur ; andej pari ku të parët tonë jetonin dhe lundronin përgjatë historisë ; andej pari ku kemi mundësi t`i çasemi e nuk duam por edhe andejpari ku nuk...

Fahri Xharra dhe Nusha Zhuba Hida:Roma ishte koloni sarde

Zërat që  shkrimet e para të gjetura në Italinë e sotme ishin latine, përditë e më shumë po e marrin të vërtetë se ato ishin nga vendoret që flitshin njëren nga gjuhët pallazgjike e të cila ( shkrime ) mund të lexohen veteëm gjuhën tonë shqipe.Duke shetitur nëpër tituj , bindesh se të menduarit e deri tashëm se...

Fahri Xharra: A e dini se çka ndodhë kur në Kosovë kthehet ushtria serbe ?

Një pyetje së cilës të gjithë ia dimë përgjegjën , e dimë ne që e përjetuam luftën e vitit 1999, por e dinë edhe ata që së paku   kanë lexuar për vitin 1912, që kanë lexuar për vitet 1800 deri 1890. . Pos si duket nuk po e dinë dhe e kanë harruar edhe këta që po na udhëheqin. Për Shqipëri as mos të flasim...

Fahri Xharra: Rrenat serbe për kalendarin e tyre

Sa është i vjetër kalendari ynë? Kalendari i krishter 2020 vjet, kurse ai musliman, arab dihet. Fatbardhësisht që shërbehemi me të parin. Nëse mendojmë thellë me siguri që do të gjejmë ndonjë kalendar më të vjetër se ky i serbëve që është përdorur deri në shek. 19 –të. Sigurisht që ishte kishtar  sllavo-ortodoks...

Fahri Xharra: Gjuha dalmate e zhdukur!

Një pyetje shumë e rëndë që në fillim ,apo ende pa e filluar shkrimin. Sa më shumë po studioj , mësoj ,po nxë aq më largu po iku nga vet kombi im i cili nuk e gjeti asnjë moment të qetë që ta sheh vetveten sot , për ta krahasuar me të kaluarën dhe të nxjerrë mësimi historik se cila  është mësuesja e jetës...

Fahri Xharra: Tokat serbe para Nemanjiçëve

Serbët nuk pushojnë së shkruar për” tokat serbe’ të cilat nuk kanë egzistuar kurrë, por ata janë aq këmbëngulës në “historinë” e tyre të rrejshme sa që bota dasht e pa dasht e këthen vëmendjen tek popull i shpifur. Sa do i shpifur , ata janë ata janë dhe janë gjithmonë të rrezikshëm për paqen në Ballkan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora