E enjte, 19.09.2019, 01:51 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Gështenja e Bajram Currit

- Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës, u ruejt rreth një shekull,“Monument kulture”, gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli, por jo tranzicionit anarkodemokratik të viteve ’90...

Zeqir Lushaj: Dy foto me presidentin Klinton

Nuk kishte asnjë arsye që të mos e prisja me interes dhe aprovim të plotë propozimin e Dervish Shehut,në Bruklin të Nju Jokut,(ku isha pritur dhe strehuar, fillimisht...

Zeqir Lushaj: Trima interneti

A e kini vu re, Sa të dalldisur, Sa trima të çartun, Jemi ne,shqiptarët ndërveti ? Të gjitha istikamet, Bunkerët e strehimet...

Zeqir Lushaj: Asht’ Shqipëri, kah flitet shqip!

Aaah, Serbi, moj shtrigë e vjetër, Mbi Kosovën, ç’ka do t’bash tjetër? Lidhe me pranga i thue; “Mos luej”, N’shpinë e vet, i thue “je i huej”!, Brez mbas brezi, babe e djalë...

Zeqir Lushaj: Sa herë çelin mimozat

-Me këtë Cikël, me 11 vjersha për dashurinë, përshëndes veçanërisht mbesën time të dashur, inxhinieren Shqipe Ibrahim Lataj, e cila këtë pranverë, do të shpallë fejesën me shokun e jetës...

Zeqir Lushaj: Ju faleminderit për interesimin!

A keni dëgjuar për Marash Gjergjin e Currajve të Poshtëm nga Lekbibaj i Tropojës? Pak ditë më parë, ai jetoi një legjendë të vërtetë, kur bora në Alpe i kalonte, vende-vende...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese