E diele, 25.08.2019, 12:31 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Heroi i gjallë Tommy Lopez

Portreti i një njeriu mund të behet në shumë mënyra. Kështu edhe portreti i Heroit tim të sotëm, veteranit të luftës në Irak, amerikanit sypatrembur, 33 vjeçarit Tommy Lopez ...

Lushaj: Po ku je moj kushe e dashur?

Ka të drejtë Lela që mërzitet bile edhe na kritikon se nuk jemi sa duhet korrekt me bashkpunëtorët. -I kërkoj matrialet e mia të botuara në ZSh dhe nuk i gjej kërkund,-më thotë ajo, -Pse kështu?-Kërkoj në faqe ku janë botuar e nuk më dalin… I kërkoj në fotot e ZSh-se e nuk i gjej… I kërkoj tek faqja ...

Lushaj: Komunikim vëllazëror

Edhe per dijeni te lexuesve e simpatizanteve te shumte te gazetarit Selim Nengurra, ju sqarojmë se zoti Selim kohet e fundit, nuk ka qene shumë aktiv në faqet e ZSh-së me publikimet e tij edhe nga do halle e nevoja familjare. Kryesorja, nusja e tij e dashur Nusha, ka kaluar në dhjetor një operacion të veshtire por që per fatin e asaj (edhe të Selimit), doli me ...

Zeqir Lushaj: Kirurgu i famshëm amerikan Dorian J. Wilson

Mbas 11 ditë qendrimi në një ndër spitalet me emër të mirë të Nju Xhersit, (Spitali me emrin e Shenjëtit), mjekja kirurge që e kishte në patronazh si paciente gruan time Sabrien, na tha në esencë, këto fjalë:-Gjendja e Sabries është shumë serioze. Melçia e saj ka arritur në dimensione të frikshme ...

Zeqir Lushaj: Gota e mërgimtarit

Në kohën e re, e,Në kohën e vjetër,Një gotë, (plus),Në sofrën e shqiptarit.Më parë ruhej,Për udhëtarin e pastrehë,Sot, le të jetë– Gotë e mërgimtarit...

Zeqir Lushaj: Shtëpia e Brahim Alisë

Bash (ish),e para shtëpi,tu Kisha e Grisë,Edhe sot i thonë:-Shtëpia e Brahim Alisë.Sa herë,Kur punonim në ato ara,Kur uleshim me pushue,Baba me thoshte:-A i sheh bir, këto të pesë arra? ...

Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

-Sonte është 24 dhjetori, nata e shenjtë e Krishtlindjeve dhe sot java, nata e Vitit të Ri. Qofshin të bekuara këto ditë të shenjëta që ne i quajmë permbledhtazi: Festat e fundvitit. Në këtë natë te Madhe do përcjell per ju të dashur e të rrespektuar lexues të ZemraShqiptare, disa skica-portrete me personazhe krejt amerikanë. –A e dini pse e bëra këtë punë? ...

Zeqir Lushaj: Intervistë me lexuesit

Miliarda,Tonelata libra,Mundohen të spjegojnë Botën, Dhe…,Flejnë të qeta,Në bibliotekë. Njeriu,I ban moral,Vetvetes. Dhe,Botën e len,Siç e ka gjetë! ...

Zeqir Lushaj: Ti je shqipja që nuk vdes!

Këta dy djem që do shihni në këte video në një shfaqje per nder të 100 vjetorit të pavarësisë , në Danimarkë, gjithmonë i kam dashur. Janë kosovarë por lindur e rritur në Laç të Shqipërisë Nanë. Janë binjakë. Quhen Enver e Sabah Ismaili. Djem të mirë, binjakët e Laçit, “shpirt njeriu” si ata.…E sot, jo veç unë por edhe ata po “plaken”. Enveri jeton në Danimarkë dhe ...

Zeqir Lushaj: Vllazënve Gërvalla

N’qiell t’Kosovës, mbush me kushtrim,Shkojne tri shqipe fluturim,Roje i bajnë natën dhe ditën,N’shpirt të popullit nuk mund t’vriten,Jan ba Nja, me diell e hanë,Tuj dhanë dritë Kosovës-Nanë! ...

Zeqir Lushaj: Djem t’Kosovës – Lavdi paçi!

Djem t’Kosovës, – Lavdi paçi!Balli i juej, Adem Demaçi.Qysh i ri 20 vjecarë,I duel zani si shkrimtar.Djal i ri me urti t’plakut,Shkroi romanin “gjarprinjt e gjakut”.Pse shkrimtari e tha t’vërtetën,N’burgjet serbe e kaloj jetën.N’burgje t’errta, 30-vjet,Pa dritë të syve Baca mbet! ...

Zeqir Lushaj: Një fjalë mbas vdekjes!

Nëse,Mbas vdekjes,(Edhe një herë),Do të më jepej mundësia,Dhe e drejta e fjalës,A e merrni me mend,Ç’farë kam për t’ju thanë?!(Po e nxjerr “sekretin”,Mos të ju vijë,Çudi…! !)…Më varrosni, në Centennial Park ...

Zeqir Lushaj: Aaah Serbi, moj shtrigë e vjetër

Aaah, Serbi, moj shtrigë e vjetër,Mbi Kosovën, ç’ka do t’bash tjetër?Lidhe me pranga i thue; “Mos luej”,N’shpinë e vet, i thue “je i huej”!,Brez mbas brezi, babe e djalë,Janë fajtorë, se janë shqiptarë.Kur Kosovën e mbulon gjaku,Festë të madhe ka Beogradi,Bajonetat numrojnë votat,Beogradi cakrojnë gotat ...

Zeqir Lushaj: I ndriti zemrat ABC-ja

Siç i ndrit malet rrufeja,I ndriti zemrat ABC-ja.Tuj luftue për dite ma t’mira,Jetën shkriu Sali Morina.Gjuhës Shqipe, si kristali,Mësuesi ynë gjithçka ja fali,Janë shumë shkolla në Shqipëri,Që e nderojnë emrin e Tij ...

Zeqir Lushaj: Një kangë - kujtim

Moj Tropojë , moj kështjellë e lashtë,Djemt e çikat shumë t’kan dashtë,Kush me pushkë, a çifteli,Tan’ kan ba diçka për Ty.Shumë i këndoi lavdi këtij trolli,Çika jonë, Fatime Sokoli.Kush na i ngriti zemrat peshë,Kush e çoi zanin në bjeshkë,Kush i këndojë punës e trimërisë,Sikur Çika e Dragobisë?Kangët e zemrës gjatë gjithë kohës ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue!Flakë e kuqe asht ndezë Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë,Një kovë uji me e ndrrrue me ar....

Zeqir Lushaj: Shtylla e kangës asht Dervish Shaqa

N’oda burrash me sharki n’dorë,Dervish Shaqen kujtojmë gjithmonë,Shkamb Kosove lind për kangë,Kombit tonë shumë i ka dhanë.Kur ja ngucën Kosovë – Nanën,Kur kan dashtë me ja vra kangën,Lamtumirë, vllazën e thmi,Asht kthye zemra asht ba sharki...

Zeqir Lushaj: Një kafe për Kadri Manin

I dashur djali i Kadri Manit, Ylli,Si pergjigje lajmerimit tuaj për të pame të babait në Gjermani, në pamundësi të jem aty, ku në fakt do e deshta “vendi e kuvendi’, në nderim të Kadri Manit, mikut tonë të paharruar, zgjodha një menyrë tjetër, për të qenë gjithsesi , të paktën si “gjysëm” i pranishem. Ju thoni ne lajmerim se, me kete rast miqt e babit mund të shprehin kujtimet e tyre, por unë tani per tani, nuk mund ti shprehi e as ti dërgoj ato. Pse? Sepse janë të shumta, dhjetra e pse jo qindra faqe. Relatat , bisedat, pershëndetjet e urimet ...

Zeqir Lushaj: Livadhi i Gjergjit

-Si një bir i këtij vendi, lindur në Tropojë dhe qytetar i Tiranës që nga viti 1974, sot, përkatësisht edhe shtetas amerikan, (amerikan prej Grije!), besoj se nuk i kaloj kompetencat e njeriut të lirë, pa kurrfarë funksioni mbi globin tokësor veç qënies “ I LIRË”,nëse e bëj një këtë propozim publik:-Në këtë 100 vjetor e tutje, qendra e Tiranës, sheshi Skenderbej i derisotëm, të marrë zyrtarisht emrin: - Livadhi i Gjergjit!-Prej shumë e shumë kohësh, si qytetar i atij vendi dhe i dashuruar jo pak mbas Tiranës, kam ndjekur me shumë kuriozitet diskutimet, debatet ...

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Teksti: Zeqir LushajKëndojnë: Dida-Çela-KovaçiNanë Tereza, Nana e Globit,Dora e saj si dora e Zotit.Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona,Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova.Mbushë besim e krenari,Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë.Ju dha jetë e dritë në faqe,Çmimin “Nobel” mban për paqe.Nanë Tereza s’asht n’Kalkutë,Shpirti i Saj kudo asht futë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese