E shtune, 21.09.2019, 08:25 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Ma i madhi i shekullit të 20-të

Vatikani ka bërë të ditur se Papa Gjon Pali II do të bëhet shenjtor.Gjon Pali ka udhëhequr Kishën Katolike Romake nga viti 1978 deri më 2005, kur edhe ka vdekur.Shenjtërimi do të bëhet gjatë këtij viti, por data ...

Zeqir Lushaj: Dialog politik

-Katër tesera partie,Të katër partive kryesore,I kam sot në xhep, burazer. Më ke dasht’ (at’herë),Në kohë të vështira,Për Ty keq më vjen. ...

Zeqir Lushaj: Për të mira Pal Neçaj!

Si hyrje të ketij reportazhi, dua të ju kujtoj lexuesve të vëmendëshëm se kam botuar paralelisht (gjë e bëj teper rrallë), edhe në ZemraShqiptare edhe ne VOAL të Buçpapajve në Ch, me daten 11 Qershor, të marten, një vjershë të Pal Neçajt ...

Zeqir Lushaj: Me Lutfi Shahun

Profesori i Sportit dhe disa vite trajneri i ekipit të futbollit të “Korbait” të Dibres, zotria i nderuar Lutfi Shahu, kish ardhur në NJ, USA nga Republika Domenikane ku ai jeton tash 16 vjet, per te pare edhe disa biznese qe ka hapur ketu por edhe per tu interesuar ...

Zeqir Lushaj: Lahuta, gjarpëri dhe mixha Haxhi

Një Plak-Enigmë!,Që tërë jetën e Tij,Me lahutën dhe gjarpërin,Jetoj në harmoni! …!Regjistrimi i parë,Në kujtesën time,Je, Ti!Plaku vetmitar,I Vindit të Poshtëm,Lahutari i Grisë ...

Zeqir Lushaj: Hipoteka e shekujve

Një shkrim + Cikël poetik me 10 vjersha me subjekt nga gjuha jonë e bukur Shqipe, zhvillimi, njësimi dhe standartizimi i të cilës, krahas ruajtjes se dialekteve e nëndialekteve të shumta, është një detyrë atdhetare ...

Zeqir Lushaj: Edhe 100 vjet Skënder djali

Ka lindur me 25 maj 1953 në fshatin Tplâ të Tropojës. Arsimin tetëvjeçar e ka kryer në fshatin e lindjes, ndërsa arsimin e mesëm pedagogjik, me korespondencë, e ka kryer në qytetin Bajram Curri. Arsimin e lartë e ka kryer në Universitetin ...

Zeqir Lushaj: E kujtojmë me dashuri Tahir Didën

Këtë 9 Maj, familja e nderuar Dida në Krumë të Hasit, perkujton njeriun e saj të dashur dhe të paharruar, kujton Tahir Diden në nje vjetorin e ndarjes se tij nga jeta në të gjallë. E kujtojnë Tahirin me dashuri e respekt të gjitha ata që e kan njohur ...

Zeqir Lushaj: Jashtë përgjegjësisë

Për lirinë, dhat jetën,Rreth, 28 mijë,Se ç’bëmë,Ne të tjerët,Më tutje,Ju,S’keni përgjegjësi! …!Ndaj,Kur flasim të vërtetën,Që, nuk duhet të luaj ...

Zeqir Lushaj: Kush ma nguci Dukagjinin?!

Gjithkush është i lirë,Le ta kuptojnë Atë,…Si të donë! Lek Dukagjini,Ka qenë më i përparuar,Se shumë… në kohën tonë! …!Sot, me dhjetra gazetarë,Vriten, kudo nëpër Botë,(Sa shumë, …vitpervit!) ...

Zeqir Lushaj: Pak njerëz të njohin sa unë

Vjersha është shkeputur nga Cikli (i pabotuar ende) me titull E MADHE ËSHTË SHKODRA, kushtuar 10 personaliteteve shkodrane si dhe disa miqeve shkodranë të autorit neper vite.Sot e nxora nga Cikli ...

Zeqir Lushaj: Njeriu i paqes

Më i madhiI shekullit të 20-të,Sot, u nda nga jeta…,(Nga jeta në të gjallë).Hyri,Në shtëpinë e shpirtërave,–Shkofsh i bardhë!Papa Gjon Pal ! Veshur,Me të gjitha lavdet,Trupi,Iu kthye tokës.Shpirti,Mbretërisë së qiellit ...

Zeqir Lushaj: Hoxha... për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,Që kishës e xhamisë, ju vuni drunë?Janë, besimtarët-zyrtarë, të Tiranës,Shkatrrimtarë të shpirtit, më shumë! Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,(-Uaaa! Edhe vet Dreqi, po ban ...

Zeqir Lushaj: Njeriu - bjeshkë

Ndoshta edhe të lodha, por, ja…, erdhëm në fund të librit tim modest. E di, si me qenë bashkë me Ty tani, se, për disa shkrime do të thuash – Sa mirë!, dhe, për disa: -Ç’ja ka fut Zeqiri kot!! Jam dakort, me të dy qëndrimet. Dhe, jo sa për oportunizëm ...

Zeqir Lushaj: Baladë për Bacë Bajramin

Mallkonte nëna veten,për fatin e zi,tek luftonte me jetën,atë nate që t’lindi Ty. Të lindi në udhëtim,rrugës në karrocë,në vargun e mjerimit,që s’kishte të sosë...

Zeqir Lushaj: Kur po del çikë me shëtitë

Kur po del çikë me shëtitë,po merr rruga tjetër dritë.Trupi yt, si lis zabeli,ç’ka me ba, moj Unë i mjeri?Hije t’ka fustan i hollë,fytyra Jote – lulemollë!Kaçurrela, flokte mbi supe,kadal çikë, se mendt m’i hupe.Ma kadal, moj lulja e bardhë,kam shumë ditë, mrapa tuj t’ardhë! ...

Zeqir Lushaj: Simbol për dashurinë

Pse e dhe’ at’ Besë,(aq më shumë),kur kishe përpara,një 12-vjeçar-fëmi?…!Pse e mbajte at’ Besë,(me aq durim oj Ti çikë)me fanatizëm legjendar,që shkoj… në tragjedi? ...

Zeqir Lushaj: Çikë hasjane...

Si fllad bjeshke në çetina,çikë hasjane je ma e mira.Kush po t’sheh çudi po ban,për sytë ty bash si filxhan.Po e man veten si bostan,je e mirë, nuk kie ç’ka ban.Floktë e tua janë açik,si gojfili në Pashtrik...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese