E shtune, 25.09.2021, 04:54 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Cikël poetik nga Zeqir Lushaj

Ky djal që shihni këtu(me mua në këtë foto)Eshtë një miku im Afaristi Ismet NelaNga Kollovozi i KukësitI qeshur - i dashur - trim. …!Kur i tregoj axhes së tijSe po nisëm per AmerikëAi i tha nipit edhe këto fjalë ...

Cikël letrar nga Zeqir Lushaj

Tek eci sot, rrugëve të atdheut,Në bulevarde, a qiejve fluturim,Më vjen në kujtesë fëmini e largët,E, kali i bardhë, i babait tim. Për freri, ngadalë, e fusja mes barrëve,Ai, qëndronte, i rëndë dhe i qetë ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe u dhez Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue! Flakë e kuqe u dhez Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë ...

Zeqir Lushaj: Asgjë më shumë se të parët tanë

Diçka përtej kufijëve të një letre familjare,  sot kur im bir është plot 44 vjeç e nga keto, 22 i ka në kurbet, në Zvicerr Letër djalit tim, profesor-shef i sportit, në kolegjin “Champittet” të Lozanës në Zvicër ...

Zeqir Lushaj: Një yll shqiptar në Kopenhagen

-Djaloshi shqiptar, Jimilian Ismaili, është zgjedhur zyrtarisht nga MTV Danimarkë dhe nga Kompania SANY që të konkuroj me artistët me famë botrore me daten 10 Nëntor 2013 në Amsterdam duke perfaqësuar shtetin Danez ...

Zeqir Lushaj: Lutje për shtet...

me thoni jumë të mënçmit,cilen të quajmë Diktaturë qindra (edhe femij) të ngujuar sotapo atë të djeshmenedhe pse kokës i binim per mur ...

Zeqir Lushaj: Hipokrizi patriotike!

Ikim, tërë jetën,(nga sytë këmbët),dhe lëm amanete…Hipokrizi patriotike…!,(dashuria për At’Dheun!)dhe i kthehemi…, në arkivol...

Zeqir Lushaj: Sot mbarova rakinë e Lefterit

vertetë qësot e mbarovarakinë e Lefterit * (ditë e diele-pushimnjë gotë me një kafe…si aksilerim) kishte mbi tre vjeto lum jarani, (o miku im)rrinte te shtepia në Shengjin…

Zeqir Lushaj: Bashkë me gushtin... iku dhe vapa!

I thonë Rana e Hedhur se, çuditërisht, natyra vet e ka bere me mijëravjeçarë këtë mrekulli. Thik-perpjetë deri në gjysëm të malit, siç shihet edhe në foto është rërë qelibar që më shumë se sa miell xhami ben shkelqim e dritë… Jam ngjitur deri në krye dhe mund ta krahasoj  ...

Zeqir Lushaj: Kam duruar fyerjen

Më shani, si të doni,me Nanë e me Babëme të parë eme të mbram. Ç’farë të ju vijëpër gojëma lëshonibashkë me pështymënmbi fytyrë...

Zeqir Lushaj: ''Xhelozi''... për vend-vdekjen

Vdekja vjen pa të pyetur. Atë, nuk mund ta zgjedhësh as ta përcaktosh. Në këtë pikë, të gjithë, që nga mbreti deri te qeniet njëqelizore, jemi të barabartë në pafuqishmërinë tonë. Por, në këtë botë, tek njeriu, si qenia më e ndërgjegjshme e ...

Zeqir Lushaj: Paralajmërim

Sot, (si kurrë ngamot),Politikanët tanë pluralistë,Të çakërdisë e bitisë,I ndrrojnë kostumet,(Me falni, për shprehjen),“Si kurva brekët!”,…5-6  herë në ditë...

Zeqir Lushaj: Tuj ndie Bik Ndojën

Në Vermosh,Pezull qëndron bora. Në vargmalet e Krajës,Psherëtima, sikur ndalet. Dedë Gjo Luli,Gati, për me i rrudhë! Livorja në dorë,  Pret pak, nuk kallet! Edhe Vranina, e Osos,  Në qetësi ka ra…

Zeqir Lushaj: Ma i madhi i shekullit të 20-të

Vatikani ka bërë të ditur se Papa Gjon Pali II do të bëhet shenjtor.Gjon Pali ka udhëhequr Kishën Katolike Romake nga viti 1978 deri më 2005, kur edhe ka vdekur.Shenjtërimi do të bëhet gjatë këtij viti, por data ...

Zeqir Lushaj: Dialog politik

-Katër tesera partie,Të katër partive kryesore,I kam sot në xhep, burazer. Më ke dasht’ (at’herë),Në kohë të vështira,Për Ty keq më vjen. ...

Zeqir Lushaj: Për të mira Pal Neçaj!

Si hyrje të ketij reportazhi, dua të ju kujtoj lexuesve të vëmendëshëm se kam botuar paralelisht (gjë e bëj teper rrallë), edhe në ZemraShqiptare edhe ne VOAL të Buçpapajve në Ch, me daten 11 Qershor, të marten, një vjershë të Pal Neçajt ...

Zeqir Lushaj: Me Lutfi Shahun

Profesori i Sportit dhe disa vite trajneri i ekipit të futbollit të “Korbait” të Dibres, zotria i nderuar Lutfi Shahu, kish ardhur në NJ, USA nga Republika Domenikane ku ai jeton tash 16 vjet, per te pare edhe disa biznese qe ka hapur ketu por edhe per tu interesuar ...

Zeqir Lushaj: Lahuta, gjarpëri dhe mixha Haxhi

Një Plak-Enigmë!,Që tërë jetën e Tij,Me lahutën dhe gjarpërin,Jetoj në harmoni! …!Regjistrimi i parë,Në kujtesën time,Je, Ti!Plaku vetmitar,I Vindit të Poshtëm,Lahutari i Grisë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora