E premte, 15.11.2019, 12:55 AM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Vera që martohet në dimër

Mund të bëhen video shumë interesante edhe per këtë dasëm por këto që kujtoj unë janë vetem në “videon” e ndergjegjes, ose më thjeshtë akoma, janë në kujtesen e dekadave të shkuara që po nuk i shkruam, një ditë ...

Zeqir Lushaj: Njatjeta o Shaban Braha

Të dashur lexues të revistes sonë:Libra po botohen shumë dhe është një gjë teper e mirë, e mrekullueshme. Dhe ne, jo per te gjitha mund te flasim, jo per te gjitha mund te shkruajme.Po per kete liber me 473 faqe që po ju informojmë sot ...

Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin

Mbi Prishtinë mërzia e loti,E shkrinë borën që e lshoi moti,Prej çdo vatre t’Ilirisë,I vijnë ngushllime Dardanisë,Përmbi Dri, ja shtërngojnë dorën:Zoti shëndosh, t’lasht për Rugovën...

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe.Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit ...

Zeqir Lushaj: Përjetsisht, dorën n’flamur

Ismail Qemali i urti burrë,Përjetsisht dorën n’flamur,Atë Nëntor që ish i Dyti,Kastriotin e përtriti. Plaku i Vlorës me mjekër t’bardhë,– Prej Kosovës kush na ka ardhë?300 pushkë, përnjëherë janë thur,Gardh ju banë shqipes n’flamur.Asht në Vlorë e gjithë Shqipëria,Asht Prizreni e asht Çamëria,Krujë, Gjakovë, me troje t’lashta,Këtu janë Shkodra e Gjirokastra...

Cikël poetik nga Zeqir Lushaj

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,Që kishës e xhamisë ju vuni drunë?Janë besimtarët-zyrtarë të Tiranës,Shkatrrimtarë të shpirtit më shumë! Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,(-Uaaa! Edhe vet Dreqi po ban çudi ...

Cikël poetik nga Zeqir Lushaj

Ky djal që shihni këtu(me mua në këtë foto)Eshtë një miku im Afaristi Ismet NelaNga Kollovozi i KukësitI qeshur - i dashur - trim. …!Kur i tregoj axhes së tijSe po nisëm per AmerikëAi i tha nipit edhe këto fjalë ...

Cikël letrar nga Zeqir Lushaj

Tek eci sot, rrugëve të atdheut,Në bulevarde, a qiejve fluturim,Më vjen në kujtesë fëmini e largët,E, kali i bardhë, i babait tim. Për freri, ngadalë, e fusja mes barrëve,Ai, qëndronte, i rëndë dhe i qetë ...

Zeqir Lushaj: Flakë e kuqe u dhez Gjakova

Porta e Lartë me n’krye Sulltanin,Mehmet Pashës ja dhan’ fermanin,Grada e parë sa t’mujsh me çue,Veç shqiptarët Ti me na i’shtrue! Flakë e kuqe u dhez Gjakova,Për dritarje zgjatet kova,– Aman bre, trima shqiptarë ...

Zeqir Lushaj: Asgjë më shumë se të parët tanë

Diçka përtej kufijëve të një letre familjare,  sot kur im bir është plot 44 vjeç e nga keto, 22 i ka në kurbet, në Zvicerr Letër djalit tim, profesor-shef i sportit, në kolegjin “Champittet” të Lozanës në Zvicër ...

Zeqir Lushaj: Një yll shqiptar në Kopenhagen

-Djaloshi shqiptar, Jimilian Ismaili, është zgjedhur zyrtarisht nga MTV Danimarkë dhe nga Kompania SANY që të konkuroj me artistët me famë botrore me daten 10 Nëntor 2013 në Amsterdam duke perfaqësuar shtetin Danez ...

Zeqir Lushaj: Lutje për shtet...

me thoni jumë të mënçmit,cilen të quajmë Diktaturë qindra (edhe femij) të ngujuar sotapo atë të djeshmenedhe pse kokës i binim per mur ...

Zeqir Lushaj: Hipokrizi patriotike!

Ikim, tërë jetën,(nga sytë këmbët),dhe lëm amanete…Hipokrizi patriotike…!,(dashuria për At’Dheun!)dhe i kthehemi…, në arkivol...

Zeqir Lushaj: Sot mbarova rakinë e Lefterit

vertetë qësot e mbarovarakinë e Lefterit * (ditë e diele-pushimnjë gotë me një kafe…si aksilerim) kishte mbi tre vjeto lum jarani, (o miku im)rrinte te shtepia në Shengjin…

Zeqir Lushaj: Bashkë me gushtin... iku dhe vapa!

I thonë Rana e Hedhur se, çuditërisht, natyra vet e ka bere me mijëravjeçarë këtë mrekulli. Thik-perpjetë deri në gjysëm të malit, siç shihet edhe në foto është rërë qelibar që më shumë se sa miell xhami ben shkelqim e dritë… Jam ngjitur deri në krye dhe mund ta krahasoj  ...

Zeqir Lushaj: Kam duruar fyerjen

Më shani, si të doni,me Nanë e me Babëme të parë eme të mbram. Ç’farë të ju vijëpër gojëma lëshonibashkë me pështymënmbi fytyrë...

Zeqir Lushaj: ''Xhelozi''... për vend-vdekjen

Vdekja vjen pa të pyetur. Atë, nuk mund ta zgjedhësh as ta përcaktosh. Në këtë pikë, të gjithë, që nga mbreti deri te qeniet njëqelizore, jemi të barabartë në pafuqishmërinë tonë. Por, në këtë botë, tek njeriu, si qenia më e ndërgjegjshme e ...

Zeqir Lushaj: Paralajmërim

Sot, (si kurrë ngamot),Politikanët tanë pluralistë,Të çakërdisë e bitisë,I ndrrojnë kostumet,(Me falni, për shprehjen),“Si kurva brekët!”,…5-6  herë në ditë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese