E premte, 02.12.2022, 12:43 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Një libër përjetsues

Studjuesi permetar Thoma A. Jani ka disa kohë që ka botuar librin për Col Cufin, një figurë e mirënjohur në Malsinë e Madhe të Mbishkodres. Libri eshtë 220 faqe me material të mjaftueshëm biografik ku vendin kryesor e zene kujtimet e miqeve, shokëve te punës e dashamirësve të shumtë të Colit që nga...

Zeqir Lushaj: Varret katolike

Sa të mençëm katolikët!Varrin, e bëjnë si shtëpi. Me derë…, dritare…, rafte…,Aty të presin pa asnjë bezdi ! Guxova, u futa në një varr familjar,Mu duk se vdekjen e njifja më parë...

Zeqir Lushaj: Gështenja e Bajram Currit

- Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës,u ruejt rreth një shekull, “Monument  kulture”,gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli,por jo tranzicionit anarkodemokratik të viteve ’90- Gështenja, “mollë sherri”, qëlloi atë ditë,Njëri “është imja”, tjetri “s’është jotja”,Kokrrat e pjekura binin në lëndinë...

Zeqir Lushaj: Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh

Identik, …vet origjinalin,(Vështirë t’i gjindet “kopje”),Emrin e madh Kadare,Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje! – KA - DA - RE…! – Ka-da-re !Tri rrokje që ecin serbes,Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,..

Zeqir Lushaj: Tiranësit e dashur, Elsa e Mehmet Myftiu

Me shkrimtarin disident Mehmet Myftiu, autor i romanit “Shkrimtari” e shumë e shumë librave të tjera, jam njohur në valën e shëndrrimeve demokratike të viteve ’90. Që nga takimet e para e deri me sot, me at’ Njeri, gjeta një mirëkuptim absolut, mirëkuptim shoqror, politik, publiçistik dhe artistik. Së bashku me Mehmetin...

Zeqir Lushaj: Përshëndetja magjike e babë Martin Kapllajt

Kete foto te babe Martin Kapllaj-t, e kam realizuar une (Z. L.), me daten 9 Maj te sivjetshem, ne naten e festes se Shenkollit te Veres ne familjen Kapllaj te Dedajve te Mbi-Shkodres por tash sa vjet me banim ne Ishull Lezhe. Te ftuar edhe ne kete feste ne familjen Kapllaj bashkshortja ime Sabrieja tha se babe Martinit...

Zeqir Lushaj: Burri i madh i paqes - Anton Çeta

Në këtë fillim shkrimi për profesorin e nderuar Anton Çeta, nuk kam deshirë të përdor fjalën -vdekje. Anton Çeta është në mes nesh. Njerëz si profesori i shquar i Kosovës,njerëz, si burri i madh i Paqes, Anton Çeta, zor se vdesin.Poeti ynë, i mirënjohur nga të gjithë...

Zeqir Lushaj: Një fjalë e gruas më solli në Shqipëri

Pal Neçaj është i mirënjohur edhe për revisten tonë ZemaShqiptare me disa botime të tija më porzi dhe prozë.  Është në një moshë të konsiderueshme, 83 vjeçarë, megjithëse mbahet mirë e duket shumë më i ri.Palin e kam dashamirë të vjetër të familjes e sidomos...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë.Misisipi…, deri në Misuri,Për mua, më shumë se lumë...

Zeqir Lushaj: Besoj se ini në një mendim me mua

Ky djalë eshte nga Gjermania dhe quhet Maxi Coptil. Dje bene nje vizite ne shtepine tonë bashke me te atin Mr Florin. Kanë blere nje vilë ketu ngjitur dhe tani jemi komshinj. I dhurova disa libra dhe me tha se "do të mesoj shqip"...

Zeqir Lushaj: Jehonën e Hasit e ndjen krejt atdheu

Heeej, ju kujtoj qe ne fillim se jane Gjonajt e Hasit te Prizrenit, jane Gjanajt qe njohin aq mire hapat e fjalet e te madhit Pjeter Bogdani. Jane Gjonajt fqinje me Zymin e të mirenjohurit Shqefen Gjeçovi , jane Gjonajt ku profesori i shquar Anton Çeta pikrisht nga ky shesh mes malesh nisi ortekun e madhe te Pajtimit te Gjaqeve...

Zeqir Lushaj: Biografia e prillit

Per besë po. Ja që edhe ditet, javet, muajt..., paskan biografine e vet. Fala "biografi" pak na i çon nervat por nuk  e kemi fjalen per ndonje biografi politike se atë ua kemi dorzuaer kryekeput partive edhe më zi e më keq se asaj të "Politikes në plan te parë".Afron fund-prilli, muaj i pranveres...

Zeqir Lushaj: Selim Braha (Doçi), ishte burrë!

Qeleshexhiu kosovar, e kishte shtëpinë në Pazar të Ri, në mes të Tiranës. Këtu e 20 vjet të shkuara, trokita, për herë të parë në derën e Hajdar Kastratit, aty, djathtas, në katin e dytë,sipër tunelit të pallatit. Doja një qeleshe për babën, për t’ia dërguar në Tropojë. Hajdari...

Zeqir Lushaj: Njeriu emblematik, Kukel Ndou i Curraj Epër

Po po, e mbaj mend mirë Kukel Ndoun e Curraje t’Epër. Vinte në shtëpinë tonë në Gri sa here e qitke rruga për Kolgecaj. Ishte dashamirë i babait tim Sadik Selmani. Mua si fëmijë at’herë 10-12 vjeçarë më bënte shumë përshtypje gjatësia e atij burri si lis bjeshke...

Zeqir Lushaj: Eeeh, more djali i Grudës Gjergj Kalaj!

Ketu e pesë vjet të shkuara në zemren e Nju Jorkut, në Manhatanin e famshem, tek po ndaheshim në oret e vona të asaj mesnate të paharruar,( i ndjeri sot), Gjergj Kalaj me pati thanë: -Zeqir, sot na ka mbledh Pal Neçaj e unë kam me ju thirrë një ditë tjeter, edhe ty edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora