E shtune, 04.02.2023, 02:49 PM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Tahir Bezhani: Stuhi përmallimi

Zeqir Lushajt, poetit të Malësisë së Gjakovës Nga Shëngjini në drejtim të Valbonës Fryjnë erëra të tërbuara Valët e detit kanë marrë dallgë Ndrydhin dhimbjen ofshamave Një lot shpirti rri i heshtur, porsi plagë Qan Valbona me dhimbje pa ndalë...

Fritz Radovani: E kush beson se ike?!

ASKUSH ! Po bahet një muej plot pa Ty, o Zeqir Lushaj! E pabesueshme!Prania Yte per të gjithë ne ishte e padiskutueshme. Ku nuk ishte Emni Yt?!Ku nuk ishte fjala e ambel e Ytja o Zeqir? Ku nuk ishte këshilla e Mikut tonë?E ku, mungonte mendimi dashamirës i Yti o Mik i...

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, është Institucioni i miqësisë tonë!

Me cilësitë e një fisnikërie të rrallë, si një "fosil" i kohëve të principatave shqiptare, i ardhur deri në kohët tona moderne, miku i ynë Profesor Zeqir Lushaj, u nda papritur nga ne, pak ditë përpara, duke na lënë një boshllëk plot me dhimbje dhe trishtim të pamasë ndër ne...

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Në “Gazeta e Alpeve” të datës 1-16 nëntor 2021, ishte një shkrim me titull: “Një abonim në ‘Gazeta e Alpeve- dhuratë për mësuesin e kolegun e tij”. Shkrimi përcillet edhe me një fotografi të dy miqëve e dy kolegëve veteranë të arsimit shqiptar: Zeqir Lushaj dhe Xheladin Gjonaj, ish-mësues të Shkollës Fillore në Geghysen të Tropojës...

Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj

Zeqir Lushaj ishte bashkëpunëtor i portalit Zemra Shqiptare që prej vitit 2011.Krijimi i tij i parë i botuar në faqet e këtij portali mban datën 6 mars 2011 dhe titullohej: "Fola me princin, Lek Dukagjini". Në vitet në vijim numri i shkrimeve të botuara në këtë hapësirë u rrit dhe bashkë me të edhe lexuesit. Në nderim të tyre...

Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Që të jemi të sinqertë me lexuesit e shumte te ZemraShqiptare, ne banoret emigrantë shqiptarë të Cliffside Park, ne Bergen Contry, te NJ, USA, ne keto dite te percjelljes per ne At’Dhe te redaktorit te ZSh, dhe mikut tonë Zeqir Lushaj...

Tahir Bezhani: Dje në fshatin Gri të Krasniqes - Tropojë, u varros Zeqir Lushaj

Me 11 Nëntor 2021 në ora 13 00, në fshatin e lindjes Gri, të Krasniqes, Tropojë, u varros biri i nderuar i kësaj ane, gazetari, publicisti, poeti, shkrimtar e atdhetari i devotshëm i çështjes kombëtare, z. Zeqir Lushaj. Në varrimin e të ndjerit morën pjesë disa qindra qytetarë të rrethit të Tropojës dhe disa qyteteve të Shqipërisë, Kosovës...

Mehmet Musa: Letër ngushëllimi për Zeqir Lushaj

Lajmi për ndarjen nga kjo jetë e Zeqir Sadikut më tronditi thellë, prandaj ju redaksi e e Zemrës Shqiptare, ju dashamirët, e shokët e Tij nga të gjitha  krahinat e Shqipërisë nga Malësia e Gjakovës, nga Isniqi, Gllogjani, Istogu, Gjilani, Presheva e Shkupi, si dhe ju familjarë, e fis e farefis i Zeqir Lushaj  pranoni ngushëllime të...

Kolec Traboini: Djalë Tropoje

Ka qenë e njohur ndër nxënësit e shkollave të mesme se shoku i bankës ishte disi më i afërt se sa bashkënxënësit e tjerë. Pasi u ula, Zeqiri më dha miqësisht dorën e më tha “Jam Zeqir Lushaj prej Tropoje” e unë ja ktheva “ Jam Kolec Traboini nga Hoti”. As e kisha idenë nga binte...

Pusho në paqen e merituar, i paharruari ynë, Zeqir Lushaj!

Ndahet nga jeta në moshën 72 vjeçare gazetari, poeti, studiuesi, shkrimtari e veprimtari i mirënjohur shqiptaro-amerikan, Zeqir Lushaj, nga Tropoja e Alpeve Shqiptare (Malësia e Gjakovës); në tre dekada me detyra e funksione të larta në Tiranë, metropolin shqiptar; për një dekadë ishte i punësuar...

Adil Fetahu: Ndërroi jetë Poeti, Shkrimtari e Publicisti Zeqir Lushaj

Si rrufeja  nga qielli i kthjelltë goditi zemrat e familjarëve, shokeve, miqëve e lexuesve të shumtë, lajmi se sot (më 10 nëntor 2021) pushoi zemra e gazetarit, poetit, shkrimtarit e publicistit Zeqir Lushaj, nga Shëngjini.Zeqiri u lind në fshatin Gri të Tropojës, më 8 mars 1949...

Hysen Berisha: Zeqir Lushajn e paska ftuar e shoqja

Në vitin 1995, pas pesë vjetësh, në Bergen të Norvegjisë, më vjen im at. Na kishte zënë malli edhe për takimin fizik babë e bir, por edhe për njerëzit në vendlindje. Thesi i pyetjeve ishte i madh. E ngushllova për të vëllanë që i kishte vdekur 13 muaj më parë. Ka qenë më i ri nga im at. Me frikë e pyesja...

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Nanë Tereza, Nana e Globit, Dora e saj si dora e Zotit. Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona, Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova. Mbushë besim e krenari, Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë. Ju dha jetë e dritë në faqe, Çmimin “Nobel” mban për paqe ...

Zeqir Lushaj: 'Jete eshte vepra dhe jo vitet'

Dje ne Shkoder ne kryeqendren historike te Shqiperise se Veriut, u be promovimi i vepres se te mirenjohurit studius, publicist, fotograf e kronist, por mbi te gjitha GJEOGRAFIT te pasionuar, te paharruar e te pashoq Kole Progni.Vepra e tij qe u promovua dje, bash ne diten e nje-vjetorit te ndarjes...

Zeqir Lushaj: Gëzuar - Arbëri dhe Liridona

More a besoni se djalin e Elezajve nipin tim Arberin, e ka lidhe Zoti qe ne lindje me ciken e Begajve. Pse do thoni ju lexues te vemendeshem? Po a mund te gjendet kombinim me i bukur i emrave te ciftit te ri se Arber dhe Liridona. Pra, e stershqiperuar (nese na lejohet te themi keshtu), -ne arberit e duam Lirine!...

Zeqir Lushaj: Lamtumire poeti i madh Zaplluzha

U nda nga ne nje poet i madh, djali i Prizrenit e burri i Prishtines, (sic e therrisnin shpesh ne Zemrashqiptare), Adem Zaplluzha.Kaloi ne boten tjeter ai qe e la emrin  e shpirtin  e tij ne 148 vepra poetike, besoj se rekord kombetar, per nganumeri i librave te shkruar....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora