E diele, 05.02.2023, 01:27 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Llagapi

Mundoheshin ata,të regjistrimit, Komisioni shqiptaro-austriak, Të bindnin gjyshin tim të vjetër, Ç’ka do t’thoshte,fjala “llagap” !!...

Zeqir Lushaj: (Një) Fantazi amerikane

Nuk kishte asnjë arsye që të mos e prisja me interes dhe aprovim të plotë propozimin e Dervish Shehut,në Bruklin të Nju Jokut,(ku isha pritur dhe strehuar,fillimisht në...

Zeqir Lushaj: Gjogu i babës

E shihja çdo ditë,dhe,çdo ditë më dhimbsej gjithnjë e më shumë. Dikurë, ka qënë ëmnes për mirë. Si gjogu i Filanit,-thoshin mileti. Çdo ditë kashagitej me kujdes .Edhe jelet...

Zeqir Lushaj: Vota ime

Sa fjalë e mirë, -Heshtje ! Paçka se, Vetëm,elektorale ! * * * Faleminderit,o Zot ! Që,(edhe,sado pak), Një ditë,në ketër vjetë: -Heshtje na fale !!...

Zeqir Lushaj: Ku e ka shtëpinë Islam Vatoci?

Shtylla e Grisë, është një bjeshkë e largët,e lartë dhe e sertë,në afërsi të Jezercës.Nga fillimi i shtatorit, barinjtë ndjellin tufat e bagëtive dhe zbresin poshtë,në...

Zeqir Lushaj: Hoxha..., për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën, Që kishës e xhamisë,ju vuni drunë? Janë, besimtarët-zyrtarë,të Tiranës, Shkatrrimtarë të shpirtit,më shumë!...

Zeqir Lushaj: Revolja mbi tavolinë

Pak radhë, në vend të një bisede shoqërore, të një mesazhi miqësor, për ata shqiptarë, që, pa gjë të keq, e pa pikë droje i hapin rrugë vesit, e, venë dorë tek virtyti, që...

Zeqir Lushaj: Kohët e haramit

Mërgimi, mërgimi i largët o vëlla, Ta zhbiriloka shpirtin si me burgi, Ashtu si gjaku nga mishi që pritet, Shpirti i plasur rrjedhë në vjershëri...

Zeqir Lushaj: Fluturova…,ika…!!

“…Shite tokën,…del hup krejt…!” -Varg i një kënge popullore,rreth një shekull më parë- ( Fletë ditari,Tiranë, shkurt 1998)...

Zeqir Lushaj: Natën, mbi Nju Jork

Në hartë, Nju Xhersi në Amerikë, Njësoj, si Shqipëria ime, në Europë. Sikur i ka prerë gërshërë e rrobaqepsit, Si dy kafshata buke, Të ndara nga një copë...

Zeqir Lushaj: OOO, ku je Shpend Shaqa!?

Shenim: -Këtë skicë e ribotoj, i nxitur po nga një skicë tjetër e të nderuarit Sejdi Berisha,,që…” te ç’fletojmë nga një fletë nga jeta e Dervish Shaqës”….E ,për hirë të ...

Zeqir Lushaj: Amanet - mos e hup vorrrin...!

Gjinkallat, me ansamblin e tyre perfekt, e kishin “pushtuar” vendin. Vapë korriku, por, në malin e Shëngjinit, gjithësesi, nuk ndihet edhe aq shumë sikleti i saj...

Dy poezi nga Zeqir Lushaj

Kahmot ,i dashur lexuesi im , E tille ka qene dhe eshte jeta , Dikush ,nuk ka duhan ne kuti , Tjetri,e ka plot, por…,pa letra...

Zeqir Lushaj: Stafeta e trimave

Isa Begi, Futi mashkujt në grykë të topit, Vetëm në emër të lirisë. Beteja e ashpër mbi urë, Skuqi lumin në Ribnicë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora