E hene, 19.08.2019, 05:47 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Flamur e Shqipe

Kan shkrue shekujt në gurët e trollit, Veç bashkimi asht forca e kombit. Kështu tha n’Lezhë Shpata e Skënderit, E tha n’Kosovë Lidhja e Prizrenit. E tha Vlora e Korça plakë, E tha Drenica, n’tym e flakë...

Zeqir Lushaj: Përjetësisht në udhën e dritës

Megjithëse jashtë fryn një erë shumë e fortë dhe shiu bie me rrebesh,qindra veteranë,të rinj e të reja,pionierë e fatosa nga kantjeret e Fierzës heroike e nga fshatrat e ndryshme ...

Zeqir Lushaj: Fjala e thyen pushkën

Për ndonjë politikan të sotëm, që rastësia e ka nxjerrë në krye (edhe ai, çuditet me karrikën e vet, e në monolog, thotë: Sa vonë kam ardhur unë këtu!), fjala “bariu i urtë’...

Zeqir Lushaj: Fifi im…!

…Sot shtëpia ime,(e re,tre-katëshe),në Tiranë,mbetet nën kujdestarin e Fifit! Ai, është,në këtë fillim-viti, i vetmi banor (rezident) i saj!! Motra , që banoi aty...

Zeqir Lushaj: Burrëria e Mehmet Gegës

Mehmet Gega, për të cilin po shkruaj këto radhë, është një nga shqiptarët e patundur të Tetovës. Sot ai është rreth të 80-tave. Eshtë shumë i njohur, jo veç në qytetin e Tetovës por...

Zeqir Lushaj: Shenjëtorët

Nanë Tereza, Nana e Globit, Dora e saj , si dora e Zotit. Zemrën t’bardhë,si bjeshkët tona, Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova . Mbushë besim e krenari, Pshtoj nga vdekja...

Zeqir Lushaj: Krahinalizmi:-188…ME 2!

Atë ditë isha në siklet.Materiali duhej urgjent,dhe direkt,për Nexhmije Hoxhën. Letrën e dy familjeve malësore,të cilët kishin ikur nga Kalaja e Dodës dhe kishin zënë...

Zeqir Lushaj: Llagapi

Mundoheshin ata,të regjistrimit, Komisioni shqiptaro-austriak, Të bindnin gjyshin tim të vjetër, Ç’ka do t’thoshte,fjala “llagap” !!...

Zeqir Lushaj: (Një) Fantazi amerikane

Nuk kishte asnjë arsye që të mos e prisja me interes dhe aprovim të plotë propozimin e Dervish Shehut,në Bruklin të Nju Jokut,(ku isha pritur dhe strehuar,fillimisht në...

Zeqir Lushaj: Gjogu i babës

E shihja çdo ditë,dhe,çdo ditë më dhimbsej gjithnjë e më shumë. Dikurë, ka qënë ëmnes për mirë. Si gjogu i Filanit,-thoshin mileti. Çdo ditë kashagitej me kujdes .Edhe jelet...

Zeqir Lushaj: Vota ime

Sa fjalë e mirë, -Heshtje ! Paçka se, Vetëm,elektorale ! * * * Faleminderit,o Zot ! Që,(edhe,sado pak), Një ditë,në ketër vjetë: -Heshtje na fale !!...

Zeqir Lushaj: Ku e ka shtëpinë Islam Vatoci?

Shtylla e Grisë, është një bjeshkë e largët,e lartë dhe e sertë,në afërsi të Jezercës.Nga fillimi i shtatorit, barinjtë ndjellin tufat e bagëtive dhe zbresin poshtë,në...

Zeqir Lushaj: Hoxha..., për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën, Që kishës e xhamisë,ju vuni drunë? Janë, besimtarët-zyrtarë,të Tiranës, Shkatrrimtarë të shpirtit,më shumë!...

Zeqir Lushaj: Revolja mbi tavolinë

Pak radhë, në vend të një bisede shoqërore, të një mesazhi miqësor, për ata shqiptarë, që, pa gjë të keq, e pa pikë droje i hapin rrugë vesit, e, venë dorë tek virtyti, që...

Zeqir Lushaj: Kohët e haramit

Mërgimi, mërgimi i largët o vëlla, Ta zhbiriloka shpirtin si me burgi, Ashtu si gjaku nga mishi që pritet, Shpirti i plasur rrjedhë në vjershëri...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese