E shtune, 21.09.2019, 02:45 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Braziliani - Xhoi!

Nuk ka më miqësorë se brazilianët, Të paktën, këtë bindje e kam Unë, Kam njohur jo pak, këtu në Amerikë, Të gjithë, më duan dhe i dua shumë...

Zeqir Lushaj: Këngëtarët

N’oda burrash, me sharki n’dorë, Dervish Shaqen, kujtojmë gjithmonë, Shkamb Kosove, lind për kangë, Kombit tonë, shumë i ka dhanë...

Zeqir Lushaj: Allafranga…!

Në oborr, nuk hyhej, Gjithkund, kaplue therrat! Kapërcyem trinën, hala-hup, Si të burgosurit, mbi telat...

Zeqir Lushaj: Jeta e mësuesit, në mijëra jetë

Çdo njeri, i çdo moshe a profesioni, i çdo partie a grupimi shoqëror, që ka kryer një shkollë të madhe apo të vogël;është e pamundur të mos kujtojë mësuesit e tij, ata që me punën...

Zeqir Lushaj: Nuk pa rrugë tjetër

As n’mërgim, pa babë e nanë, UDB-ja , rahat nuk t’lanë. Naser Shatrin, me shpi n’Tamoc, Milicia e thrret n’Istog. Katër ditë e provokojnë, Që shqiptarët t’i spiunojnë!...

Zeqir Lushaj: Dhurata e Nanës

- Më 24 korrik 2011,nana e ime e dashur Shkurte,në moshën mbi 100 vjeçare,u nda nga jeta në të gjallë dhe u varros me nderime në Babru të Tiranës . Fjalën përcjellëse e mbajti Ramë Muja i Grisë. Edhe sot,100 vjeçare, Rrin,ma drejtë se nuset, …Ulur,në divan! Gjithnjë buzëgaz, Fletë rrallë,dhe,hala, …“Gabime” nuk ban ! Mendoj për vuajtjet Tua, …Një shekull,(oj nanë), Nuk kanë qenë aq pak ! E,ç’ka mendoj Unë Shumica,të padrejta, Që kurrë,si pate hak ! Në djep,2-vjeçare, Pa vëlla,pa motër, E vetmja shpresë n’atë votër...

Zeqir Lushaj: Udha e bjeshkës

Ta duam këtë emër:-Shtylla e Grisë! Dije mirë,kallxoja gjithëkujt,o djalë: -T’ja dijmë kimetin…,është hyjnore, Aty jetohet…,bash,si në përrallë!...

Zeqir Lushaj: Gjallni në rrënoja

Kala e Lekës,në shekuj një rrënojë, * Rrënojat e Kishës,na flasin edhe sot, Në Milenumin e Ri,shkolla=lendinë: -Gjallni në rrënoja…, jetë e mot !!...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese