E shtune, 18.09.2021, 02:09 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Nanë Tereza, Nana e Globit, Dora e saj si dora e Zotit. Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona, Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova. Mbushë besim e krenari, Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë. Ju dha jetë e dritë në faqe, Çmimin “Nobel” mban për paqe ...

Zeqir Lushaj: 'Jete eshte vepra dhe jo vitet'

Dje ne Shkoder ne kryeqendren historike te Shqiperise se Veriut, u be promovimi i vepres se te mirenjohurit studius, publicist, fotograf e kronist, por mbi te gjitha GJEOGRAFIT te pasionuar, te paharruar e te pashoq Kole Progni.Vepra e tij qe u promovua dje, bash ne diten e nje-vjetorit te ndarjes...

Zeqir Lushaj: Gëzuar - Arbëri dhe Liridona

More a besoni se djalin e Elezajve nipin tim Arberin, e ka lidhe Zoti qe ne lindje me ciken e Begajve. Pse do thoni ju lexues te vemendeshem? Po a mund te gjendet kombinim me i bukur i emrave te ciftit te ri se Arber dhe Liridona. Pra, e stershqiperuar (nese na lejohet te themi keshtu), -ne arberit e duam Lirine!...

Zeqir Lushaj: Lamtumire poeti i madh Zaplluzha

U nda nga ne nje poet i madh, djali i Prizrenit e burri i Prishtines, (sic e therrisnin shpesh ne Zemrashqiptare), Adem Zaplluzha.Kaloi ne boten tjeter ai qe e la emrin  e shpirtin  e tij ne 148 vepra poetike, besoj se rekord kombetar, per nganumeri i librave te shkruar....

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë...

Zeqir Lushaj: Një libër përjetsues

Studjuesi permetar Thoma A. Jani ka disa kohë që ka botuar librin për Col Cufin, një figurë e mirënjohur në Malsinë e Madhe të Mbishkodres. Libri eshtë 220 faqe me material të mjaftueshëm biografik ku vendin kryesor e zene kujtimet e miqeve, shokëve te punës e dashamirësve të shumtë të Colit që nga...

Zeqir Lushaj: Varret katolike

Sa të mençëm katolikët!Varrin, e bëjnë si shtëpi. Me derë…, dritare…, rafte…,Aty të presin pa asnjë bezdi ! Guxova, u futa në një varr familjar,Mu duk se vdekjen e njifja më parë...

Zeqir Lushaj: Gështenja e Bajram Currit

- Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës,u ruejt rreth një shekull, “Monument  kulture”,gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli,por jo tranzicionit anarkodemokratik të viteve ’90- Gështenja, “mollë sherri”, qëlloi atë ditë,Njëri “është imja”, tjetri “s’është jotja”,Kokrrat e pjekura binin në lëndinë...

Zeqir Lushaj: Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh

Identik, …vet origjinalin,(Vështirë t’i gjindet “kopje”),Emrin e madh Kadare,Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje! – KA - DA - RE…! – Ka-da-re !Tri rrokje që ecin serbes,Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,..

Zeqir Lushaj: Tiranësit e dashur, Elsa e Mehmet Myftiu

Me shkrimtarin disident Mehmet Myftiu, autor i romanit “Shkrimtari” e shumë e shumë librave të tjera, jam njohur në valën e shëndrrimeve demokratike të viteve ’90. Që nga takimet e para e deri me sot, me at’ Njeri, gjeta një mirëkuptim absolut, mirëkuptim shoqror, politik, publiçistik dhe artistik. Së bashku me Mehmetin...

Zeqir Lushaj: Ç'ka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...

Zeqir Lushaj: Përshëndetja magjike e babë Martin Kapllajt

Kete foto te babe Martin Kapllaj-t, e kam realizuar une (Z. L.), me daten 9 Maj te sivjetshem, ne naten e festes se Shenkollit te Veres ne familjen Kapllaj te Dedajve te Mbi-Shkodres por tash sa vjet me banim ne Ishull Lezhe. Te ftuar edhe ne kete feste ne familjen Kapllaj bashkshortja ime Sabrieja tha se babe Martinit...

Zeqir Lushaj: Burri i madh i paqes - Anton Çeta

Në këtë fillim shkrimi për profesorin e nderuar Anton Çeta, nuk kam deshirë të përdor fjalën -vdekje. Anton Çeta është në mes nesh. Njerëz si profesori i shquar i Kosovës,njerëz, si burri i madh i Paqes, Anton Çeta, zor se vdesin.Poeti ynë, i mirënjohur nga të gjithë...

Zeqir Lushaj: Një fjalë e gruas më solli në Shqipëri

Pal Neçaj është i mirënjohur edhe për revisten tonë ZemaShqiptare me disa botime të tija më porzi dhe prozë.  Është në një moshë të konsiderueshme, 83 vjeçarë, megjithëse mbahet mirë e duket shumë më i ri.Palin e kam dashamirë të vjetër të familjes e sidomos...

Zeqir Lushaj: Atdheu i zogjëve shtegtarë

Zoti, gjithkujt ja ban çaren,Ashtu si miliardave, edhe ne,Zogjtë shtegtarë të Globit,Sot, Amerikën kanë At’dhe’.…!Përplasjet e emigrantëve,Krijuan, male e kanjonë,Jo termetet as vullkanet,Siç, gjeografët e thonë.Misisipi…, deri në Misuri,Për mua, më shumë se lumë...

Zeqir Lushaj: Besoj se ini në një mendim me mua

Ky djalë eshte nga Gjermania dhe quhet Maxi Coptil. Dje bene nje vizite ne shtepine tonë bashke me te atin Mr Florin. Kanë blere nje vilë ketu ngjitur dhe tani jemi komshinj. I dhurova disa libra dhe me tha se "do të mesoj shqip"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora