E marte, 27.09.2022, 04:38 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj!

Java e tretë e janarit  e këti viti edhe pse ishte dimër, nuk kishte borë, shi, fërfllazë e acar,  por edhe sikur të ishte dimër i egër nuk kishte mundë kush t‘i ndalë burrat nga Shqipëria, bashkia e Gjakovës dhe Deçanit që, në mëngjesin e asaj  dite të fillojnë rrugën për në Malsi të Gjakovës, në Bajram Curri...

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...

Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini!

Ndonese rritet e zbukurohet çdo vit, prap se prap mbetet qyteti që ka vetem një rrugë dhe një shetitore buzë detit. Eshtë një qytet modest në jeten e vet..., por që ka hyre me mbresë dhe emocion edhe në jeten e mijëra e mijëra pushuesve të tij të preferuar nga vendi dhe bota. Eshtë Shen Gjini i At Zef Pllumit...

Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...?

Per herë të parë në shoqerinë tonë mbi 45 vjeçare, sot unë po flas me ty e nuk e di se Ti a po më ndegjon o Gjokë Beci? Sepse Unë nuk e di a degjojnë të vdekurit! Se Ti sot je në  shtratin e percjelljes perfundimtare per në atë botë, per në at’ botë ku ne poetet kemi qenë jo rrallëherë me fjalët e letrat tona...

Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin

Mbi Prishtinë mërzia e loti,E shkrinë borën që e lshoi moti,Prej çdo vatre t’Ilirisë,I vijnë ngushllime Dardanisë,Përmbi Dri, ja shtërngojnë dorën:Zoti shëndosh, t’lasht për Rugovën...

Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...

Zeqir Lushaj: Një fletë e rrëzuar!

Ndërrim viteshsi Vjet si Sivjetsi dhjetra shekuj e më shumë. ...!Bashkë me fleten e fund-vitet(si ortigjet nder hone)diçka rrëzohet edhe tek Unë. ...

Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

-Sonte është 24 dhjetori, nata e shenjtë e Krishtlindjeve dhe sot java, nata e Vitit të Ri. Qofshin të bekuara këto ditë të shenjëta që ne i quajmë permbledhtazi: Festat e fundvitit. Në këtë natë te Madhe do përcjell per ju të dashur e të rrespektuar lexues të ZemraShqiptare, disa skica-portrete me personazhe krejt amerikanë. –A e dini pse e bëra këtë punë? ...

Kadri Mani: Puna e mirë kurrë mos u harroftë!

O tek lenë dielli-o e praron hana,Zeqir Lushaj-o ma nuk-o ban nana! Kjo Lëvizja për Mirëkuptim e Paqe,Ishte ylberi-o bre me shtatë harqe! Me shtatë harqe-o me shtatë ngjyra,Që n’mes nesh të pushojë mënxyra! Del e na merr, me gaz n’Maqellarë-e,Për ta bërë-o bashkimin kombëtar...

Zeqir Lushaj: Brezat që bashkoi ky Shënkoll i Verës

U ndiem te privilegjuar unë dhe bashkëshortja ime kur familja Kapllaj, Arbeni e dr Domenika (Gjekmarkaj), na ftuan miq në familjen e tyre ne Lezhë per naten e  Shenkollit të Veres i cili festohet me 8 Maj. Festat na gezojnë më shume se edhe po na grumbullojne e ...

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj - Guri dhe vorba

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj… Që i pershtatet...

Tahir Bezhani: Stuhi përmallimi

Zeqir Lushajt, poetit të Malësisë së Gjakovës Nga Shëngjini në drejtim të Valbonës Fryjnë erëra të tërbuara Valët e detit kanë marrë dallgë Ndrydhin dhimbjen ofshamave Një lot shpirti rri i heshtur, porsi plagë Qan Valbona me dhimbje pa ndalë...

Fritz Radovani: E kush beson se ike?!

ASKUSH ! Po bahet një muej plot pa Ty, o Zeqir Lushaj! E pabesueshme!Prania Yte per të gjithë ne ishte e padiskutueshme. Ku nuk ishte Emni Yt?!Ku nuk ishte fjala e ambel e Ytja o Zeqir? Ku nuk ishte këshilla e Mikut tonë?E ku, mungonte mendimi dashamirës i Yti o Mik i...

Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, është Institucioni i miqësisë tonë!

Me cilësitë e një fisnikërie të rrallë, si një "fosil" i kohëve të principatave shqiptare, i ardhur deri në kohët tona moderne, miku i ynë Profesor Zeqir Lushaj, u nda papritur nga ne, pak ditë përpara, duke na lënë një boshllëk plot me dhimbje dhe trishtim të pamasë ndër ne...

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Në “Gazeta e Alpeve” të datës 1-16 nëntor 2021, ishte një shkrim me titull: “Një abonim në ‘Gazeta e Alpeve- dhuratë për mësuesin e kolegun e tij”. Shkrimi përcillet edhe me një fotografi të dy miqëve e dy kolegëve veteranë të arsimit shqiptar: Zeqir Lushaj dhe Xheladin Gjonaj, ish-mësues të Shkollës Fillore në Geghysen të Tropojës...

Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj

Zeqir Lushaj ishte bashkëpunëtor i portalit Zemra Shqiptare që prej vitit 2011.Krijimi i tij i parë i botuar në faqet e këtij portali mban datën 6 mars 2011 dhe titullohej: "Fola me princin, Lek Dukagjini". Në vitet në vijim numri i shkrimeve të botuara në këtë hapësirë u rrit dhe bashkë me të edhe lexuesit. Në nderim të tyre...

Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Që të jemi të sinqertë me lexuesit e shumte te ZemraShqiptare, ne banoret emigrantë shqiptarë të Cliffside Park, ne Bergen Contry, te NJ, USA, ne keto dite te percjelljes per ne At’Dhe te redaktorit te ZSh, dhe mikut tonë Zeqir Lushaj...

Tahir Bezhani: Dje në fshatin Gri të Krasniqes - Tropojë, u varros Zeqir Lushaj

Me 11 Nëntor 2021 në ora 13 00, në fshatin e lindjes Gri, të Krasniqes, Tropojë, u varros biri i nderuar i kësaj ane, gazetari, publicisti, poeti, shkrimtar e atdhetari i devotshëm i çështjes kombëtare, z. Zeqir Lushaj. Në varrimin e të ndjerit morën pjesë disa qindra qytetarë të rrethit të Tropojës dhe disa qyteteve të Shqipërisë, Kosovës...

Mehmet Musa: Letër ngushëllimi për Zeqir Lushaj

Lajmi për ndarjen nga kjo jetë e Zeqir Sadikut më tronditi thellë, prandaj ju redaksi e e Zemrës Shqiptare, ju dashamirët, e shokët e Tij nga të gjitha  krahinat e Shqipërisë nga Malësia e Gjakovës, nga Isniqi, Gllogjani, Istogu, Gjilani, Presheva e Shkupi, si dhe ju familjarë, e fis e farefis i Zeqir Lushaj  pranoni ngushëllime të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora