E shtune, 04.02.2023, 03:30 PM (GMT)

Udhëpërshkrim » Gorica

Pëllumb Gorica: Dallëndyshet e erës

Eh, shpirti kërkon të heshtë...Dhe fjalët meken, bëjnë mënjanë,mendimet s'durojnë një botë të sertëdhe ngrenë një det me tramundanë. Letra, m ik pa fletëpalosje,më fton të futem tek e panjohura...

Pëllumb Gorica: Udhë e re me vargje nisur

Për vëllimin me poezi “ Si mund të të harroja unë ty!” i krijueses së re Sotiria Demaj. Poezia si gjini kryesore e letërsise, por edhe si një dëshmitare e ndenjave, emocioneve jetësore, po lëvrohet shumë. Të vargëzosh është një pasion, të cilën nuk e kanë të gjithë dhe më e rëndësishmja akoma, të ngresh ...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Pikturë që ngjizet nga agimi,kështu të mbaj në sy, mësuesi im,portret i thurur me grimca përmallimi,fjalë zemre, gonxhe në shpërthim. E ëmbël kjo kafe që pi me ty,por koha shkon, s’mund ta ndal,..

Pëllumb Gorica: Themelore mes riteve dhe besytnive

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të shqipërisë së Mesme, në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll. Ajo ka trashëguar e ruajtur tradita të lashta, rite, zakone, e besytni. Një pjesë e tyre, në rrjedhat e shekujve janë zhdukur, duke u zëvendësuar nga zakone e rite të tjera, por është akoma ...

Pëllumb Gorica: Trokite mes dimrit

Dielli të kish hedhur në vite një kurorë me rreze,penelat të ftonin për të derdhur dritë magjie,ashtu mbete, me kavaletin e hapur dhe pas reve,me dorën që hidhte rreze të reja nëpër agime. Mbeti e verdha jote në pasqyrë liqenore...

Pëllumb Gorica: Plaga e kahmotshme e trojeve shqiptare

Më vjen në mendje një kullë e lartë atje në veri të Shqipërisë, që ata të cilët e kanë ndërtuar dhe e kanë kthyer në Muze e quajnë ndryshe “Kulla e Ngujimit”. Gurët e heshtur të saj dëgjojnë përtej atyre fushave dhe maleve për frikën se cili anëtarë do të ketë radhën të viktimizohet ...

Pëllumb Gorica: Jozefina Traboini - “Perandoria...

Nëse do ta rimblidhja me dy fjalë gjithë mesazhin që sjell poetesha Jozefina Traboini në vëllimin e saj poetik “Perandoria e shpirtit”, ku midis vargjeve vibron ndjenjë e hollë artistike dhe estetike do të shprehesha: Dashuri e dhëmbje, themelet mbi të cilat ngrihet...

Pëllumb Gorica: Ura e Kadipashaj

Lumi i Devollit, gjatë gjithë historisë së tij, në periudhat e dimrit dhe veça­nërisht shirave me ujëra të rrëmbyera bëhej i pakalueshëm dhe prob­lem kryesor i banorëve të krahinës së Sulovës. Karakteri bujqësor e blegtoral i krahinës, tregtia, nevoja e komunikimit të banorëve për më tej e sidomos të lidhjeve me tregjet e Elbasanit dhe Beratit ...

Pëllumb Gorica: Puls dashurie në peshën e kohës

Vëllimi me poezi “Nesër ju them gjysmën e mbetur” i poetit të ri Artan Almeta nga Librazhdi është një udhëtim i konceptuar me të gjitha ndjesitë, duke u ndalur në katër stacione që të ngacmojnë e të bëjnë ta duash jetën ashtu siç është, me të mirat dhe problematikat e saj ...

Pëllumb Gorica: I heshtur udhës

Era puthje ëndërrimesh,zemra fërgëllon,ti je larg. Dora prek flokët e thinjur,bora tokën puth,i heshtur udhës së vendlindjes. Në errësirën e natës,sytë e tu të bukur ...

Pëllumb Gorica: Veshjet popullore të Sulovës

Sulova e gjendur midis Elbasanit dhe Beratit, është një krahinë me veçori etnografike. Pjesë të kulturës së pasur materiale shpirtërore të kësaj krahine janë edhe veshjet popullore. Veçori kryesore e veshjeve të periudhës të herëshme është se kanë qenë të thjeshta ...

Pëllumb Gorica: Portat mbeten gjithmonë hapur

Palca e poezisë së vërtetë mbetet sinqeriteti. Asnjë poezi nuk mund të qëndrojë në këmbë, nuk mund të ngacmojë zemrat e të tjerëve e të lejë gjurmë në faqet e krijimtarisë poetike po nuk buroi nga sinqeriteti dhe po nuk përcolli mesazhe të sinqerta. Edhe poezia e poeteshës, këngëtares dhe ish luftëtares së UÇK, nga Prishtina Shefqete Gosalci ...

Pëllumb Gorica: Ditën që të humba ty

Si çajkë klithte dita në të sosur,mjegull në heshtjen e zgjatur,shtrirë mbi shpirtin e plagosur,diku me britmën e tromaksur. Ç'ka kërkova, iku largësish,diku në një cep të heshtjes harruar ...

Pëllumb Gorica: Historia në sytë e një burri

Në Kamuna të Elbasanit jeton prej shekujsh familja e madhe Cërriku. Në rrjedhat historike, fama e saj, në kuptimin e vërtetë të fjalës, i kalon kufijtë e krahinës Sulovë. Në ç’do kohë, Cërrikasit, janë shquar ndër familjet e tjera të Sulovës për patriotizëm, fisnikëri e mençuri ...

Pëllumb Gorica: Një zemër që pikon luleloti

Kam lexuar mjaft vëllime me poezi, por metaforën luleloti, edhe pse e kam hasur shumë rrallë, nuk më ka bërë aq përshtypje, se sa tek vëllimi poetik “Lind nga perëndon” i poetit elbasanas Fatmir Musai. Gjuha metaforike ...

Pëllumb Gorica: Stinë gri

Një fjalë e thënë u kruspullos,u dergj, u dogj, u shkrumbua, u bë hi,e nëpërkëmbën, e vranë, e shtrinë,si dikur fjalën më të ngrohtë “liri”. O fjalë, më dukesh shpesh si lot zemre ,si dëshirë e madhe e shpirtit në mundim ...

Pëllumb Gorica: Kapituj të shqetësimeve të bukura

Migena Arllati në krijimtarinë e saj shpalos një botë interesante poetike. Në 100 poezi  të bukura plot elokuencë e ndjenjë shpirtërore, të titulluara simbolikisht në librin “Mendime në kornizë” poetja Migena Arllati, i ka ndarë në katër ...

Pëllumb Gorica: Misri ''farë Sulova''

Sulova është një krahinë, që zhvillimi ekonomik e shoqëror i saj në periudhat e kaluara ishte tepër i lidhur me bujqësinë dhe blektorinë. Por “në fillim të shekullit XX dhe shumë vite më pas bujqësia vazhdonte të ishte e prapambetur. Punohej në radhë të parë të parë ...

Pëllumb Gorica: Me diellin humbet në shteg!

I rëndë sirtari që mban kujtimet,si në një tokë me labirinte gërmova,pyes gurët e udhët mes lëndinave:ku vallë fëmijërinë e mbulova? Pse kaq i plumbtë e i rëndë ky mister?Më trishton një ditë që iku pa kthim ...

 

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora