E shtune, 04.02.2023, 03:50 PM (GMT)

Udhëpërshkrim » Gorica

Pëllumb Gorica: Heshtja kërkon të harrohesh

Në baltovinën tënde vallen e hedh,egoizmi yt si mulli shkatërrimtar,frikshëm, në palcë të rrëqeth,sa kuja plaset në buzën e tharë. O mishërim i pangopësisë së pasionit,je mizori e ditës, si një kockë në fyt;i zhytur në llumin e unit...

Pëllumb Gorica: Disa veçori gjuhësore në Sulovë

Gjuha shqipe i ngjan një mozaiku shumëngjyrësh.  Pasuria leksikore si dhe prania e dialekteve, por edhe e nëndialekteve të krahinave, i japin asaj jo vetëm një begati interesante, por edhe një specifikë. Megjithë lëvizjet e shumta demokrafike, pushtimet, të shoqëruara nga presioni asimilues...

Pëllumb Gorica: I mbuluar nga një re

Perdet e një dritareje lëvizin nga era,melodi e saj hyn dhe sheh kërcimin,jashtë ndihet kënga e bulthit dhe e jotja,ku ëndërrat e vrara ndeshen me zhgënjimin. Dihatja trupat tanë mbështjellë,pas pak fërkimi do ndez zjarrin...

Pëllumb Gorica: Vjeshtë në Byshek

Gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese në gjirin e natyrës  aq më shumë, në ato vende që lidhen me histori misteresh.Ishte ftesa e miqve të mi nga qyteti i Elbasanit dhe dëshira për të kaluar ca çaste kënaqësie pranë natyrës piktoreske të Byshekut, i padiskutueshëm...

Pëllumb Gorica: I lagur jam këtë mëngjes

Pikëllohet zëri yt i bukurdhe lexohet errësira e mbrëmjes,në krisjet e pa cak kjo pasqyrë,tregoi zigzaket e dhimbjes. Ëndërra e një nate plot mall,u harrua nga sytë e përlotur,një zë i lodhur dhe i çalë...

Pëllumb Gorica: Kalaja e lashtë në Qafë të Sulovës

Kalaja e Qafës në Sulovë, është një ndër objektet e rëndësishme arkeologjike në trevën e Elbasanit.  Kjo kala datohet si ndërtim i shekullit të VI, të erës sonë,  si një ndër kalatë e ndërtuara  në periudhën e perandorit bizantin Justiniani (526-565). Ajo dominon në një lartësitë shkëmbore të ...

Pëllumb Gorica: Fle me heshtjen e gjetheve

Ikët larg nëpër terrin e një mbrëmjeje,si gjethet në tufan e në stuhi,zogjtë klithnin mes një ëndrre,vajtimi i erës ju bënte shoqëri. Kopshtit të endjeve shpresë kërkuat,dëshirat e verbuara s' u vyshkën dot,zërat e vjetër me kënd s’i ndërruat,deti i shpirtit kripë dhe lot...

Pëllumb Gorica: Vlera që pasqyrojnë shpirtin e kombit

Shënime rreth botimeve “Aforizma nga autorë shqiptare” të Ali R. Berisha dhe Luz Pernokaj - Çdokush që merr në duar një libër me vlerë, me të vërtetë ka marrë një thesar. Ndaj, gjithsecili prej nesh duhet të shprehet me fjalë shpirti për atë, ç’ka autorët u servirin lexuesve...

Pëllumb Gorica: Përjetime nga Monako

Duke u përballur me historinë e vjetër dhe të re të këtij qyteti, ndihesh vetvetiu edhe ti si i pushtuar nga fama, madhështia, format e larmishme të arkitekturës së ndërtesave, rrugëve, mureve të lashta, por edhe ndërtimeve...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Më kishin folur pa fund për ikjet,po ti ike vërtet këtë verë,unë s’vrapova udhëve me dremitje,çdo gjurmë të çonte në humnerë. Si udhëtar kërkoje brenda meje,dhe dot s’mendoja pabesinë,unë të flisja veç për fllade...

Pëllumb Gorica: Historia në këngë

Kënga bashkë me gëzimet dhe fatkeqësitë i kanë shoqëruar banorët e krahinës së Sulovës, në rrugën e jetës. Kënga sulovare është e pastër, e çiltër, ashtu siç janë vetë banorët e kësaj krahine. Ndër shekuj u kanë kënduar virtyteve më të mira, trimërisë, guximit e sidomos atdhetarisë...

Pëllumb Gorica: Mesazhet e kaltra të Darzezës

Stina e verës me vapën e saj përvëluese, sidomos këtë muaj, të shtyn të largohesh prej kryeqytetit tonë të mbytur, Tiranës, nga smogu e të trokasësh drejt plazheve, pishave dhe erës së freskët që fryn nga deti. Është kënaqësi të rendësh drejt tyre këto ditë, por edhe e vështirë paksa të ...

Pëllumb Gorica: U ktheve nga shtegtimi i gjatë

Rrugicat me kalldrëm të lashtë,në dhjetëra kthesa dredhojnë,hapat flakët nxjerrin jashtë,anetë llafet s’i mbarojnë. Legjendat nga gurët dalin,Ringrenë, bëjnë historinë,erërat vrullshëm gdhendin malin,këngët zgjojnë pavdeksinë...

Pëllumb Gorica: Homazh ndaj të shkuarës

Historia, si një pemë e brishtë e mbjellur në memorjen e kohës, përballë erozionit të saj, ndodh që shkatërrohet, fshihet e harrohet pa mëshirë. Histori e ngulur thellë që ushqen rrenjët tona të kërcënuara nëpër shekujt e mbijetesës nga pushtime, shkatërrime, djegje, vrasje. Ajo, me të kaluarën ...

Pëllumb Gorica: Jashtë kuadratit të një autori

Klimës artistike të Tiranës iu shtua këto ditë edhe një kuadrat arti.  Kjo sepse në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, një artist i ri nga Kosova hapi ekspozitën e tij të parë “Jeta në kuadrat”. Një ekspozitë e veçantë e cila u mirëprit nga dashamirësit e shumtë dhe kritikët e artit,  jo vetëm për ...

Pëllumb Gorica: Dumreja, sykaltra mes blerimit

Një udhëtimi i bukur më tërhoqi me forcën e tij drejt Dumresë, në këtë trevë magjike të 84 liqeneve karstike, por edhe e njohur për historinë, traditat e njerëzit punëtorë. -Sa bukur!,- thashë me vete, duke ecur rrugëve ...

Pëllumb Gorica: Pellgje të hirta

Rrotulluar vorbullave të egra me mister mbështjellë,fshehur pranë tokës me sytë e qelqtë në heshtje,të zbrazët s’arrinim të shihnim as veten në shtjellë,veç hapa zhgënjimi ku s’gjenim dot prehje...

Pëllumb Gorica: Drurët frutorë në Luginën e Devollit

Panorama e Luginës së Devollit në Elbasan, veçoritë specifike të vendodhjes së saj, të shtojnë admirimin e thellë për bukuritë që të shpalosen para syve. Jo pak vendbanime të vjetra kanë mbetur në histori gojore, që dëshmojnë për lashtësinë e saj. Ajo karakterizohet nga klimë me ajër të pastër dhe të ...

Pëllumb Gorica: M’i zbardhi flokët koha

Gjakmarrje, klithmë e tendosur,gjakmarrje, tmerr mbi tmerr,me frikë gjithë vendin ke pllakosur,çdo ditë kufoma merr! Kur të mendoj në gjoks më mblidhet,një lëmsh, një makth nxehtësie.Me plagë dita ofshan dhimbjet,nën qiej perde zije...

Pëllumb Gorica: Urimet - shpirti fisnik i kombit

Urimet, si elemente të bukura të filozofisë së vlerave njerëzore dhe gurra të mençurisë së popullit tonë në shekuj, janë shpirti fisnik i tij. Janë krijime të tilla që i përmbahen rrënjeve të thella të tabanit popullor, të trashëguara brez pas brezi, duke fituar përjetësi. Të gdhendura bukur ato fluturojnë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora