E diele, 05.02.2023, 02:02 AM (GMT)

Udhëpërshkrim » Gorica

Pëllumb Gorica: Ohri, qyteti i një kujtese të harruar

Duke prekur hapsirat që shtrihen përtej kufirit të Qafë Thanës, çdokush prej nesh, që edhe pse ka udhëtuar në këtë vend provon mbresa. Natyra,historia janë thelbi i artit, të cilën e duam dhe ripërtrinë gjuhën që fle në shpirt. Në mes një grupi vizitorësh...

Pëllumb Gorica: Zërat e lashtë të një qyteti

Mjafton të prekësh një fragment muri të lashtë, një relike, një armë prijësi, që edhe pse të ndryshkura nga shekujt, emblemën e tyre të lirisë e kanë mbajtur përherë të re dhe të pandryshuar, dhe kjo është Lezha...

Pëllumb Gorica: Urim i bukur nga krahina e Sulovës

Ne, shqipëtarët më tepër se çdo gjë tjetër urimin e kemi në majë të gjuhës. Në gëzime, në pritje e përcjellje të miqëve, në dasma e fejesa, në ceremoni të tjera të gëzueshme familjare, por edhe në festa kombëtare apo fetare urojmë bukur...

Pëllumb Gorica: Shtëpi e braktisur

Mëngët e kuqërremta të dritësMë tërhoqën drejt gëzimitIshin veshur nga shkëlqimi i hënësDhe lanë pas çastet e trishtimit. Natës i rrëmbeva një ëndërrE trazuar ajo vërtitej përqarkPo këndonte një këngë të vjetër.Fjalë dhimbjesh e tinguj endacak...

Pëllumb Gorica: Koha të gdhend emrin

Profesioni i mësuesit është vlerësuar për formimin e tij botëkuptimor dhe qëndron më lart se çdo profesion tjetër të përgjegjësive si një prind i dytë. Këto radhë ja kushtoj njërit prej mësuesve nga krahina e Sulovës, Xhevit Mema. Sëmundja e papritur e rrëmbeu atë dhe ...

Pëllumb Gorica: Në Shpat, me ftesë të ''Onufrit''

Me dëshirën e hershme, por disi të vonuar, një ditë udhëtuam për në Gjinar, në krahinën e Shpatit, trevën më të njohur të Elbasanit, me miqtë e mi poetë, të rinj e të vjetër në moshë. Mbresat e këtij udhëtimi spontan ...

Pëllumb Gorica: Deri kur?

Larg shumë larg, në botën e pafajsisë,atje ku syri pikon lot përdhe,thellohet honi i marrëzisëdhe zhurma ngrihet gjer në re. Sa duar ngrijnë larg dashurisë,sa zëra thërrasin për pak gjakatje ku plumbi hyn në mish,jeta kacidhe, kushton pak....

Pëllumb Gorica: Në thellësi të toponimeve

Toponimet janë një dokument i heshtur, që të parët tanë na e kanë lënë trashëgim. Dëshmi e qartë për historinë e shkruar deri në ditët tona, që ndriçojnë pjezësa të errësirës shekullore. Sigurisht çdo vend ka një emër dhe kuptim domethënës, të krijuar gjithnjë mbi baza bindëse e shpesh...

Gorica: Shpella e Pëllumbasit - monument natyror

Shqipërisë natyra i ka dhuruar bollëk bukurish e pasurish, ndaj udhëtimet drejt tyre, në kuptimin më të gjërë, janë dije dhe domosdo një kënaqësi e veçantë. Kjo herë pas here me pasionin e udhëtarit dhe miqtë adhurues...

Pëllumb Gorica: Traditë që po humb

Në tendencën drejt rendjes globaliste, përpjekja për të ruajtuar elementët e traditës, për të gjithë ne është një domosdoshmëri jetike.Në krahinën e Sulovës banorët shquhen për shpirtin bujar dhe respektues të traditave. Tradita të rrënjosura në gëzimet dhe hidhërimet...

Pëllumb Gorica: Yjet e qiellit ke ftuar

Bukuria, një fjalë që të mrekullon!Brenda saj gëlojnë mahnitje dhe mistere,relike në kujtesën e moshës qëndronme nanurisje drithërimash dhe heshtje. Sikur në Botë në një çast të vockël,jeta të ndërtohej vetëm nga bukuria,ky do t’ ishte gëzimi i përbotshëmdhe pse kjo botë ka mrekulli...

Pëllumb Gorica: Ujëvara e Sotirës, perla shqiptare

Një udhëtim drejt Ujëvarës së Sotirës së Gramshit pamvarësisht kapërcimit të shtigjeve të vështira herë- herë me pengesa të ngjan se hap brenda teje, një hapsirë të mrekullueshme gjelbërimi dhe uji. Është një hapsirë e çuditëshme që shoqërohet me dashurinë për natyrën...

Pëllumb Gorica: Sytë e kaltërsive

Ka shumë njerez që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata njerëz, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesën e fragmenteve nga realiteti që jetojmë, duke vënë në kornizë ...

Pëllumb Gorica: Udha e emigrantit

Sa herë hedh hapat në këtë rrugës’di pse ndjej në shpirt kaq mall,një këngë rinie më vjen në buzëledhe fëmijërie në zemër më ngjall. E braktisur me mëndje.humbur në meditime.kjo rrugë nën hijen tënde.dëshirë për të reja agime...

Pëllumb Gorica: Ti je si era

Dita e Verës të prish ty qetësinëme karakaftet dhe ballakumet.Gurgullimën e ëmbël në Shkumbine zgjove këtë ditë nga përgjumjet. Të zgjon kjo ditë vere prej dimridhe qyteti i lashtë në prehrin tënd,këngët, motivet i shtuan gëzimin...

Pëllumb Gorica: Gora dhe njerëzit e saj

Krejt rastësisht më ra në duar gazeta “Beslidhja Gorare”.Organ i Shoqatës Kulturore Atdhetare të krahinës Gorë, Korçë. U befasova për shkrimet interesante dhe ridimesionin e ri të kësaj gazete për t’i paraqitur në një kënd më të gjërë vlerat atdhetare të kësaj krahine. Ajo ka vite që botohet...

Pëllumb Gorica: Mirënjohje për mësuesin

Ndodh që njerëzit të çfarëdo kategorie qofshin këta, të impenjuar për të ecur me ritmin e kohës e kthejnë kokën herë pas here prapa për të nderuar e kujtuar me respekt, ata që kanë treguar përkushtim, ndërgjegjje. Sidomos ata që kanë derdhur mund dhe dashuri me profesionin e tyre...

Pëllumb Gorica: Peisazh shpirti

Natën e zbardh agimi rrezear,vello drite me krahët e kaltëruar,hapësirën më dysh duke e ndarë,gdhend gonxhe dashurie pakuptuar. Në duar fort shtrëngoj gëzimin,ëndrra ime magjiplotë,në emrin tënd gjej sinonimin,tek syri yt më linde sot!...

Pëllumb Gorica: Zëri i babait

Me trastën e dëshirave shëtita gjatënë udhën e natyrës së arnuar,jetën e shikoj si një bard,zinxhirët kurrë s’i kam pranuar. Nata shpesh yjet m’i fshehu,teksa shpirti im ngre erë,të pashpresë më pandehu,por si një anonim të mjerë...

Gorica: Peisazhe të gdhendura në shkëmbinj lashtësie

Në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll, aty ku peisazhi i valëzuar i kodrave fillon ngjitjen e tij shkallë- shkallë, sikur duan të mbërrijnë malet, shfaqet krahina e Sulovës. Ajo është një nga krahinat ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora