E merkure, 01.04.2020, 12:45 PM (GMT+1)

Kulturë » Gorica

Pëllumb Gorica: Vlera që pasqyrojnë shpirtin e kombit

Shënime rreth botimeve “Aforizma nga autorë shqiptare” të Ali R. Berisha dhe Luz Pernokaj - Çdokush që merr në duar një libër me vlerë, me të vërtetë ka marrë një thesar. Ndaj, gjithsecili prej nesh duhet të shprehet me fjalë shpirti për atë, ç’ka autorët u servirin lexuesve...

Pëllumb Gorica: Përjetime nga Monako

Duke u përballur me historinë e vjetër dhe të re të këtij qyteti, ndihesh vetvetiu edhe ti si i pushtuar nga fama, madhështia, format e larmishme të arkitekturës së ndërtesave, rrugëve, mureve të lashta, por edhe ndërtimeve...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Më kishin folur pa fund për ikjet,po ti ike vërtet këtë verë,unë s’vrapova udhëve me dremitje,çdo gjurmë të çonte në humnerë. Si udhëtar kërkoje brenda meje,dhe dot s’mendoja pabesinë,unë të flisja veç për fllade...

Pëllumb Gorica: Historia në këngë

Kënga bashkë me gëzimet dhe fatkeqësitë i kanë shoqëruar banorët e krahinës së Sulovës, në rrugën e jetës. Kënga sulovare është e pastër, e çiltër, ashtu siç janë vetë banorët e kësaj krahine. Ndër shekuj u kanë kënduar virtyteve më të mira, trimërisë, guximit e sidomos atdhetarisë...

Pëllumb Gorica: Mesazhet e kaltra të Darzezës

Stina e verës me vapën e saj përvëluese, sidomos këtë muaj, të shtyn të largohesh prej kryeqytetit tonë të mbytur, Tiranës, nga smogu e të trokasësh drejt plazheve, pishave dhe erës së freskët që fryn nga deti. Është kënaqësi të rendësh drejt tyre këto ditë, por edhe e vështirë paksa të ...

Pëllumb Gorica: U ktheve nga shtegtimi i gjatë

Rrugicat me kalldrëm të lashtë,në dhjetëra kthesa dredhojnë,hapat flakët nxjerrin jashtë,anetë llafet s’i mbarojnë. Legjendat nga gurët dalin,Ringrenë, bëjnë historinë,erërat vrullshëm gdhendin malin,këngët zgjojnë pavdeksinë...

Pëllumb Gorica: Homazh ndaj të shkuarës

Historia, si një pemë e brishtë e mbjellur në memorjen e kohës, përballë erozionit të saj, ndodh që shkatërrohet, fshihet e harrohet pa mëshirë. Histori e ngulur thellë që ushqen rrenjët tona të kërcënuara nëpër shekujt e mbijetesës nga pushtime, shkatërrime, djegje, vrasje. Ajo, me të kaluarën ...

Pëllumb Gorica: Jashtë kuadratit të një autori

Klimës artistike të Tiranës iu shtua këto ditë edhe një kuadrat arti.  Kjo sepse në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, një artist i ri nga Kosova hapi ekspozitën e tij të parë “Jeta në kuadrat”. Një ekspozitë e veçantë e cila u mirëprit nga dashamirësit e shumtë dhe kritikët e artit,  jo vetëm për ...

Pëllumb Gorica: Dumreja, sykaltra mes blerimit

Një udhëtimi i bukur më tërhoqi me forcën e tij drejt Dumresë, në këtë trevë magjike të 84 liqeneve karstike, por edhe e njohur për historinë, traditat e njerëzit punëtorë. -Sa bukur!,- thashë me vete, duke ecur rrugëve ...

Pëllumb Gorica: Pellgje të hirta

Rrotulluar vorbullave të egra me mister mbështjellë,fshehur pranë tokës me sytë e qelqtë në heshtje,të zbrazët s’arrinim të shihnim as veten në shtjellë,veç hapa zhgënjimi ku s’gjenim dot prehje...

Pëllumb Gorica: Drurët frutorë në Luginën e Devollit

Panorama e Luginës së Devollit në Elbasan, veçoritë specifike të vendodhjes së saj, të shtojnë admirimin e thellë për bukuritë që të shpalosen para syve. Jo pak vendbanime të vjetra kanë mbetur në histori gojore, që dëshmojnë për lashtësinë e saj. Ajo karakterizohet nga klimë me ajër të pastër dhe të ...

Pëllumb Gorica: M’i zbardhi flokët koha

Gjakmarrje, klithmë e tendosur,gjakmarrje, tmerr mbi tmerr,me frikë gjithë vendin ke pllakosur,çdo ditë kufoma merr! Kur të mendoj në gjoks më mblidhet,një lëmsh, një makth nxehtësie.Me plagë dita ofshan dhimbjet,nën qiej perde zije...

Pëllumb Gorica: Urimet - shpirti fisnik i kombit

Urimet, si elemente të bukura të filozofisë së vlerave njerëzore dhe gurra të mençurisë së popullit tonë në shekuj, janë shpirti fisnik i tij. Janë krijime të tilla që i përmbahen rrënjeve të thella të tabanit popullor, të trashëguara brez pas brezi, duke fituar përjetësi. Të gdhendura bukur ato fluturojnë ...

Pëllumb Gorica: Dallëndyshet e erës

Eh, shpirti kërkon të heshtë...Dhe fjalët meken, bëjnë mënjanë,mendimet s'durojnë një botë të sertëdhe ngrenë një det me tramundanë. Letra, m ik pa fletëpalosje,më fton të futem tek e panjohura...

Pëllumb Gorica: Udhë e re me vargje nisur

Për vëllimin me poezi “ Si mund të të harroja unë ty!” i krijueses së re Sotiria Demaj. Poezia si gjini kryesore e letërsise, por edhe si një dëshmitare e ndenjave, emocioneve jetësore, po lëvrohet shumë. Të vargëzosh është një pasion, të cilën nuk e kanë të gjithë dhe më e rëndësishmja akoma, të ngresh ...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Pikturë që ngjizet nga agimi,kështu të mbaj në sy, mësuesi im,portret i thurur me grimca përmallimi,fjalë zemre, gonxhe në shpërthim. E ëmbël kjo kafe që pi me ty,por koha shkon, s’mund ta ndal,..

Pëllumb Gorica: Themelore mes riteve dhe besytnive

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të shqipërisë së Mesme, në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll. Ajo ka trashëguar e ruajtur tradita të lashta, rite, zakone, e besytni. Një pjesë e tyre, në rrjedhat e shekujve janë zhdukur, duke u zëvendësuar nga zakone e rite të tjera, por është akoma ...

Pëllumb Gorica: Trokite mes dimrit

Dielli të kish hedhur në vite një kurorë me rreze,penelat të ftonin për të derdhur dritë magjie,ashtu mbete, me kavaletin e hapur dhe pas reve,me dorën që hidhte rreze të reja nëpër agime. Mbeti e verdha jote në pasqyrë liqenore...

Pëllumb Gorica: Plaga e kahmotshme e trojeve shqiptare

Më vjen në mendje një kullë e lartë atje në veri të Shqipërisë, që ata të cilët e kanë ndërtuar dhe e kanë kthyer në Muze e quajnë ndryshe “Kulla e Ngujimit”. Gurët e heshtur të saj dëgjojnë përtej atyre fushave dhe maleve për frikën se cili anëtarë do të ketë radhën të viktimizohet ...

Pëllumb Gorica: Jozefina Traboini - “Perandoria...

Nëse do ta rimblidhja me dy fjalë gjithë mesazhin që sjell poetesha Jozefina Traboini në vëllimin e saj poetik “Perandoria e shpirtit”, ku midis vargjeve vibron ndjenjë e hollë artistike dhe estetike do të shprehesha: Dashuri e dhëmbje, themelet mbi të cilat ngrihet...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese