E shtune, 01.04.2023, 06:30 AM (GMT+1)

Udhëpërshkrim » Gorica

Pëllumb Gorica: Ulqini, një histori e vjetër ilire

Në çdo udhëtim të përshkruar është bërë zakon të prekim copëza përjetimesh të gjalla për natyrën, historinë e vendeve, dhe kulturën e tyre të lashtë. Dendësia e përshtypjeve, është aq e madhe sa nuk di çfarë të shkruash  më parë. Kështu ndodhi edhe në udhëtimin tone...

Pëllumb Gorica: Kulla e Kamunaut, një kala ilire

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të Shqipërisë, në këmbët e shtatores Tomorr, malit të perëndive. Thepisjet e tij thyhen në kodrat shkëmbore të Sulovës. Ajo shquhet për pasuritë e pashtershme kulturore, arkeologjike nëntokësore, dhe mbitokësore, që nga ...

Pëllumb Gorica: Ndenjat e poetit

Dritë të kaltra ndenjatnë gjoksin e poetiti gëzon hareja,si dallgët e detit. Shpesh herë bëhen fjalë,pastaj bëhen stuhiç’ jugë i ka trazuarme emrin poezi...

Pëllumb Gorica: Karaburuni, magjia që sfidon

Udhëtimet jashtë Tiranës, në fundjavë, në gjirin e natyrës së mrekullueshme të vendit tonë, janë sa të këndshme, dhe aq mbresëlënëse, sa kur kthehesh, pavarësisht nga lodhja fizike ndjehesh i ripërtërirë, e me një ndjenjë kënaqësie brenda vehtes...

Pëllumb Gorica: Në vesh të Perëndisë!

Duhen përgëzuar vlerat artistike të Ardjan Bërdufit, fotografit të Shpatit, Elbasan si një promovues i turizmit të kësaj treve. Të bën përshtypje fjala e tij e thjeshtë.- Ajo që bëj unë është një pasion për të treguar peisazhin dhe etnokulturën, që ka Shpati. Nuk është puna vetëm tek peisazhet e ...

Pëllumb Gorica: Mik me detin

Hareshëm sonte kjo shëtitore:dritë, ajër, duket gjithë jetë,zagushi e magji shpirtëtore,afshin e nxehtë e flaka në det. Freski kaltëroshe çdokujt i jep,kjo mbrëmje buzë detit me miq,mërmërimë e valëve përkëdhelet mes nesh...

Pëllumb Gorica: Gjurmë të lashtësisë

Kushdo që kuturis të hulumtojë për historinë tonë, me siguri do t’i duhet të gërmojë në arkiva, bibloteka, botime historike, apo duke shkelur gjurmët e lashtësisë, dhe shpjeguar toponiminë e shumtë. Natyrisht nuk mund të zbulojë gjithçka… Veçse ato të shërbejnë...

Pëllumb Gorica: Të lexosh lotin në vargje

Ka shumë njerëz që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesë fragmentesh nga realiteti që jetojmë...

Pëllumb Gorica: Thesarët antikë të Sulovës

Një udhëtim drejt Sulovës së Sipërme të Gramshit është një mundësi e mirë për të shfletuar faqe pas faqe “librin” e thesareve të saj, sidomos kur udhëton për herë të parë këtyre anëve. Kjo krahinë shtrihet në një reliev të copëtuar me ulje ngritje, lugina, kodra...

Pëllumb Gorica: Metafora e pranverës durrsake

Nuk ka rëndësi se sa çaste të bukura kalojmë në jetë, por çfarë emocioni dhe gjurmësh lenë ato në kujtesë, dhe më e bukura është se si i ndajmë me njëri tjetrin. Kjo është arsyeja që ftesa në festivalin e përvitshëm “Pranvera poetike durrsake”, dhe dëshira për të takuar ...

Pëllumb Gorica: Masakrat serbe në Dumre

Historitë e masakrave ndaj shqiptarëve në fillim të shekullit të kaluar janë ende të paharruara. Aq të pashoqe ishin këto sa nuk mbetën pa u vënë re nga udhëtarët e studiuesit e huaj, duke përmendur fakte interesante me vërtetësi, të cilat i bën të njohura. Ato kanë vlerë të madhe historike, sepse e...

Pëllumb Gorica: Një jetë si një libër

Në një kujtesë të thjeshtë është e vështirë të gdhendësh jetën e një njeriu të njohur, e sidomos një mësuesi me vlera e kontribute si Hajdar Mëhalla. Ajo është si një libër, që në çdo fletë njihesh me sakrificat për t’u shkolluar, e gjer tek puna e përkushtimi i ...

Pëllumb Gorica: Malli i tokës

Pikojnë rrudha ylberesh,si pikon shiu ndër supe,dëshira të fton të nderesh,e të turresh tutje me hope. Eh, udhët trokitje zemre,pjesë simfonie e pastër!Vitet ikin pas një kënge,qiejve u thith ajrin e kaltër...

Pëllumb Gorica: Kali legjendar i Sulovës

Njeriu si pjesë e botës së gjallë ka zgjedhur me kujdes aleatët e vet në sigurimin dhe zhvillimin e jetës, duke zbutur e përshtatur kafshët për interesat ekonomike e të rëndësishme shoqërore. Por midis shumë kafshëve të zbutura si: qenin, macen, lopën, dhinë, delen, ai kalin e...

Pëllumb Gorica: Sytë e mallit

Si çafkë klithte nata në të sosure mbi lumë një mjegull ra ngadalë,i shtrirë mbi shpirtin e plagosur,ti më braktise për një fjalë. Ç' kërkova, iku largësish,diku në një cep të heshtjes harruar;kurrë në shpirtin tim më s’do të vish,mugëtira gjithësinë ta ka mbuluar...

Pëllumb Gorica: Fjala e fundit

Hapat ndalen nga furi e erës,si stuhi qënkan, o kombi im,më vije fshehur buzë humnerës,me zëra luftrash hingëllim. Me gjoksin tënd zbraze falanga,që mbollën brigjeve veç rrënim,shikime heshtjesh vallëzon nata,se diellin e sulmuan në verbërim...

Pëllumb Gorica: Një udhë drejt Rugovës

Një ditë e zakonshme mund të kthehet befasisht, në një ditë të bukur për shumë kënd prej nesh. Aq më shumë kur bëhet fjalë për udhëtime. Sërish në udhë drejt trojeve kosovare, me ndjesinë e përhershme të emocioneve të këndshme. Makina gati fluturon në Rrugën e Kombit, dhe bëhet më e lehtë ...

Pëllumb Gorica: Sinonimet e një shpirti të trazuar

Shënime rreth vëllimit poetik “ Ekstremume ”, të Hamdi Skejës - Të shkruash për librin e parë të një një autori, do të thotë ta rivendosësh atë në një konteks vlersues me të tjerët. Jemi të ngopur me qindra libra dhe letrarë, por risitë që sjellin ata janë të pakta...

Pëllumb Gorica: Nënë Tereza

Kur krahët rrahu vrullshëm jeta,me zgrip ku endet sot kjo botë,në mes mijëra e miliona zemra,mirësi shpërndave nëpër lotë. Mbi kryqe zish nise një shpresë,fëmijët rrotull teje i mblodhe,qarjet të mbeteshin në harresë,dhe uria të mos i perëndonte...

Pëllumb Gorica: Në trokëllimën e hapave

Si gur i rëndë nga mali i lartëU shkëpute një mbrëmje edhe tiMe qeleshe të bardhë në një ndjajnatëDhe me xhamadan e tirq të zi. Me bubullima shoqëruar nga prapaE dorën në brez prej hijes zgjaturTingull çjerrë nga këmbanaMe mëndje të mpirë dhe të ndotur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora