E merkure, 01.04.2020, 01:08 PM (GMT+1)

Kulturë » Gorica

Pëllumb Gorica: Në thellësi të toponimeve

Toponimet janë një dokument i heshtur, që të parët tanë na e kanë lënë trashëgim. Dëshmi e qartë për historinë e shkruar deri në ditët tona, që ndriçojnë pjezësa të errësirës shekullore. Sigurisht çdo vend ka një emër dhe kuptim domethënës, të krijuar gjithnjë mbi baza bindëse e shpesh...

Gorica: Shpella e Pëllumbasit - monument natyror

Shqipërisë natyra i ka dhuruar bollëk bukurish e pasurish, ndaj udhëtimet drejt tyre, në kuptimin më të gjërë, janë dije dhe domosdo një kënaqësi e veçantë. Kjo herë pas here me pasionin e udhëtarit dhe miqtë adhurues...

Pëllumb Gorica: Traditë që po humb

Në tendencën drejt rendjes globaliste, përpjekja për të ruajtuar elementët e traditës, për të gjithë ne është një domosdoshmëri jetike.Në krahinën e Sulovës banorët shquhen për shpirtin bujar dhe respektues të traditave. Tradita të rrënjosura në gëzimet dhe hidhërimet...

Pëllumb Gorica: Yjet e qiellit ke ftuar

Bukuria, një fjalë që të mrekullon!Brenda saj gëlojnë mahnitje dhe mistere,relike në kujtesën e moshës qëndronme nanurisje drithërimash dhe heshtje. Sikur në Botë në një çast të vockël,jeta të ndërtohej vetëm nga bukuria,ky do t’ ishte gëzimi i përbotshëmdhe pse kjo botë ka mrekulli...

Pëllumb Gorica: Ujëvara e Sotirës, perla shqiptare

Një udhëtim drejt Ujëvarës së Sotirës së Gramshit pamvarësisht kapërcimit të shtigjeve të vështira herë- herë me pengesa të ngjan se hap brenda teje, një hapsirë të mrekullueshme gjelbërimi dhe uji. Është një hapsirë e çuditëshme që shoqërohet me dashurinë për natyrën...

Pëllumb Gorica: Sytë e kaltërsive

Ka shumë njerez që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata njerëz, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesën e fragmenteve nga realiteti që jetojmë, duke vënë në kornizë ...

Pëllumb Gorica: Udha e emigrantit

Sa herë hedh hapat në këtë rrugës’di pse ndjej në shpirt kaq mall,një këngë rinie më vjen në buzëledhe fëmijërie në zemër më ngjall. E braktisur me mëndje.humbur në meditime.kjo rrugë nën hijen tënde.dëshirë për të reja agime...

Pëllumb Gorica: Ti je si era

Dita e Verës të prish ty qetësinëme karakaftet dhe ballakumet.Gurgullimën e ëmbël në Shkumbine zgjove këtë ditë nga përgjumjet. Të zgjon kjo ditë vere prej dimridhe qyteti i lashtë në prehrin tënd,këngët, motivet i shtuan gëzimin...

Pëllumb Gorica: Gora dhe njerëzit e saj

Krejt rastësisht më ra në duar gazeta “Beslidhja Gorare”.Organ i Shoqatës Kulturore Atdhetare të krahinës Gorë, Korçë. U befasova për shkrimet interesante dhe ridimesionin e ri të kësaj gazete për t’i paraqitur në një kënd më të gjërë vlerat atdhetare të kësaj krahine. Ajo ka vite që botohet...

Pëllumb Gorica: Mirënjohje për mësuesin

Ndodh që njerëzit të çfarëdo kategorie qofshin këta, të impenjuar për të ecur me ritmin e kohës e kthejnë kokën herë pas here prapa për të nderuar e kujtuar me respekt, ata që kanë treguar përkushtim, ndërgjegjje. Sidomos ata që kanë derdhur mund dhe dashuri me profesionin e tyre...

Pëllumb Gorica: Peisazh shpirti

Natën e zbardh agimi rrezear,vello drite me krahët e kaltëruar,hapësirën më dysh duke e ndarë,gdhend gonxhe dashurie pakuptuar. Në duar fort shtrëngoj gëzimin,ëndrra ime magjiplotë,në emrin tënd gjej sinonimin,tek syri yt më linde sot!...

Pëllumb Gorica: Zëri i babait

Me trastën e dëshirave shëtita gjatënë udhën e natyrës së arnuar,jetën e shikoj si një bard,zinxhirët kurrë s’i kam pranuar. Nata shpesh yjet m’i fshehu,teksa shpirti im ngre erë,të pashpresë më pandehu,por si një anonim të mjerë...

Gorica: Peisazhe të gdhendura në shkëmbinj lashtësie

Në të manjtë të rrjedhës së poshtme të lumit Devoll, aty ku peisazhi i valëzuar i kodrave fillon ngjitjen e tij shkallë- shkallë, sikur duan të mbërrijnë malet, shfaqet krahina e Sulovës. Ajo është një nga krahinat ...

Pëllumb Gorica: Heshtja kërkon të harrohesh

Në baltovinën tënde vallen e hedh,egoizmi yt si mulli shkatërrimtar,frikshëm, në palcë të rrëqeth,sa kuja plaset në buzën e tharë. O mishërim i pangopësisë së pasionit,je mizori e ditës, si një kockë në fyt;i zhytur në llumin e unit...

Pëllumb Gorica: Disa veçori gjuhësore në Sulovë

Gjuha shqipe i ngjan një mozaiku shumëngjyrësh.  Pasuria leksikore si dhe prania e dialekteve, por edhe e nëndialekteve të krahinave, i japin asaj jo vetëm një begati interesante, por edhe një specifikë. Megjithë lëvizjet e shumta demokrafike, pushtimet, të shoqëruara nga presioni asimilues...

Pëllumb Gorica: I mbuluar nga një re

Perdet e një dritareje lëvizin nga era,melodi e saj hyn dhe sheh kërcimin,jashtë ndihet kënga e bulthit dhe e jotja,ku ëndërrat e vrara ndeshen me zhgënjimin. Dihatja trupat tanë mbështjellë,pas pak fërkimi do ndez zjarrin...

Pëllumb Gorica: Vjeshtë në Byshek

Gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese në gjirin e natyrës  aq më shumë, në ato vende që lidhen me histori misteresh.Ishte ftesa e miqve të mi nga qyteti i Elbasanit dhe dëshira për të kaluar ca çaste kënaqësie pranë natyrës piktoreske të Byshekut, i padiskutueshëm...

Pëllumb Gorica: I lagur jam këtë mëngjes

Pikëllohet zëri yt i bukurdhe lexohet errësira e mbrëmjes,në krisjet e pa cak kjo pasqyrë,tregoi zigzaket e dhimbjes. Ëndërra e një nate plot mall,u harrua nga sytë e përlotur,një zë i lodhur dhe i çalë...

Pëllumb Gorica: Kalaja e lashtë në Qafë të Sulovës

Kalaja e Qafës në Sulovë, është një ndër objektet e rëndësishme arkeologjike në trevën e Elbasanit.  Kjo kala datohet si ndërtim i shekullit të VI, të erës sonë,  si një ndër kalatë e ndërtuara  në periudhën e perandorit bizantin Justiniani (526-565). Ajo dominon në një lartësitë shkëmbore të ...

Pëllumb Gorica: Fle me heshtjen e gjetheve

Ikët larg nëpër terrin e një mbrëmjeje,si gjethet në tufan e në stuhi,zogjtë klithnin mes një ëndrre,vajtimi i erës ju bënte shoqëri. Kopshtit të endjeve shpresë kërkuat,dëshirat e verbuara s' u vyshkën dot,zërat e vjetër me kënd s’i ndërruat,deti i shpirtit kripë dhe lot...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese