E merkure, 01.04.2020, 11:17 AM (GMT+1)

Kulturë » Gorica

Pëllumb Gorica: Të lexosh lotin në vargje

Ka shumë njerëz që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesë fragmentesh nga realiteti që jetojmë...

Pëllumb Gorica: Thesarët antikë të Sulovës

Një udhëtim drejt Sulovës së Sipërme të Gramshit është një mundësi e mirë për të shfletuar faqe pas faqe “librin” e thesareve të saj, sidomos kur udhëton për herë të parë këtyre anëve. Kjo krahinë shtrihet në një reliev të copëtuar me ulje ngritje, lugina, kodra...

Pëllumb Gorica: Metafora e pranverës durrsake

Nuk ka rëndësi se sa çaste të bukura kalojmë në jetë, por çfarë emocioni dhe gjurmësh lenë ato në kujtesë, dhe më e bukura është se si i ndajmë me njëri tjetrin. Kjo është arsyeja që ftesa në festivalin e përvitshëm “Pranvera poetike durrsake”, dhe dëshira për të takuar ...

Pëllumb Gorica: Masakrat serbe në Dumre

Historitë e masakrave ndaj shqiptarëve në fillim të shekullit të kaluar janë ende të paharruara. Aq të pashoqe ishin këto sa nuk mbetën pa u vënë re nga udhëtarët e studiuesit e huaj, duke përmendur fakte interesante me vërtetësi, të cilat i bën të njohura. Ato kanë vlerë të madhe historike, sepse e...

Pëllumb Gorica: Një jetë si një libër

Në një kujtesë të thjeshtë është e vështirë të gdhendësh jetën e një njeriu të njohur, e sidomos një mësuesi me vlera e kontribute si Hajdar Mëhalla. Ajo është si një libër, që në çdo fletë njihesh me sakrificat për t’u shkolluar, e gjer tek puna e përkushtimi i ...

Pëllumb Gorica: Malli i tokës

Pikojnë rrudha ylberesh,si pikon shiu ndër supe,dëshira të fton të nderesh,e të turresh tutje me hope. Eh, udhët trokitje zemre,pjesë simfonie e pastër!Vitet ikin pas një kënge,qiejve u thith ajrin e kaltër...

Pëllumb Gorica: Kali legjendar i Sulovës

Njeriu si pjesë e botës së gjallë ka zgjedhur me kujdes aleatët e vet në sigurimin dhe zhvillimin e jetës, duke zbutur e përshtatur kafshët për interesat ekonomike e të rëndësishme shoqërore. Por midis shumë kafshëve të zbutura si: qenin, macen, lopën, dhinë, delen, ai kalin e...

Pëllumb Gorica: Sytë e mallit

Si çafkë klithte nata në të sosure mbi lumë një mjegull ra ngadalë,i shtrirë mbi shpirtin e plagosur,ti më braktise për një fjalë. Ç' kërkova, iku largësish,diku në një cep të heshtjes harruar;kurrë në shpirtin tim më s’do të vish,mugëtira gjithësinë ta ka mbuluar...

Pëllumb Gorica: Fjala e fundit

Hapat ndalen nga furi e erës,si stuhi qënkan, o kombi im,më vije fshehur buzë humnerës,me zëra luftrash hingëllim. Me gjoksin tënd zbraze falanga,që mbollën brigjeve veç rrënim,shikime heshtjesh vallëzon nata,se diellin e sulmuan në verbërim...

Pëllumb Gorica: Një udhë drejt Rugovës

Një ditë e zakonshme mund të kthehet befasisht, në një ditë të bukur për shumë kënd prej nesh. Aq më shumë kur bëhet fjalë për udhëtime. Sërish në udhë drejt trojeve kosovare, me ndjesinë e përhershme të emocioneve të këndshme. Makina gati fluturon në Rrugën e Kombit, dhe bëhet më e lehtë ...

Pëllumb Gorica: Sinonimet e një shpirti të trazuar

Shënime rreth vëllimit poetik “ Ekstremume ”, të Hamdi Skejës - Të shkruash për librin e parë të një një autori, do të thotë ta rivendosësh atë në një konteks vlersues me të tjerët. Jemi të ngopur me qindra libra dhe letrarë, por risitë që sjellin ata janë të pakta...

Pëllumb Gorica: Nënë Tereza

Kur krahët rrahu vrullshëm jeta,me zgrip ku endet sot kjo botë,në mes mijëra e miliona zemra,mirësi shpërndave nëpër lotë. Mbi kryqe zish nise një shpresë,fëmijët rrotull teje i mblodhe,qarjet të mbeteshin në harresë,dhe uria të mos i perëndonte...

Pëllumb Gorica: Në trokëllimën e hapave

Si gur i rëndë nga mali i lartëU shkëpute një mbrëmje edhe tiMe qeleshe të bardhë në një ndjajnatëDhe me xhamadan e tirq të zi. Me bubullima shoqëruar nga prapaE dorën në brez prej hijes zgjaturTingull çjerrë nga këmbanaMe mëndje të mpirë dhe të ndotur...

Pëllumb Gorica: Ohri, qyteti i një kujtese të harruar

Duke prekur hapsirat që shtrihen përtej kufirit të Qafë Thanës, çdokush prej nesh, që edhe pse ka udhëtuar në këtë vend provon mbresa. Natyra,historia janë thelbi i artit, të cilën e duam dhe ripërtrinë gjuhën që fle në shpirt. Në mes një grupi vizitorësh...

Pëllumb Gorica: Zërat e lashtë të një qyteti

Mjafton të prekësh një fragment muri të lashtë, një relike, një armë prijësi, që edhe pse të ndryshkura nga shekujt, emblemën e tyre të lirisë e kanë mbajtur përherë të re dhe të pandryshuar, dhe kjo është Lezha...

Pëllumb Gorica: Urim i bukur nga krahina e Sulovës

Ne, shqipëtarët më tepër se çdo gjë tjetër urimin e kemi në majë të gjuhës. Në gëzime, në pritje e përcjellje të miqëve, në dasma e fejesa, në ceremoni të tjera të gëzueshme familjare, por edhe në festa kombëtare apo fetare urojmë bukur...

Pëllumb Gorica: Shtëpi e braktisur

Mëngët e kuqërremta të dritësMë tërhoqën drejt gëzimitIshin veshur nga shkëlqimi i hënësDhe lanë pas çastet e trishtimit. Natës i rrëmbeva një ëndërrE trazuar ajo vërtitej përqarkPo këndonte një këngë të vjetër.Fjalë dhimbjesh e tinguj endacak...

Pëllumb Gorica: Koha të gdhend emrin

Profesioni i mësuesit është vlerësuar për formimin e tij botëkuptimor dhe qëndron më lart se çdo profesion tjetër të përgjegjësive si një prind i dytë. Këto radhë ja kushtoj njërit prej mësuesve nga krahina e Sulovës, Xhevit Mema. Sëmundja e papritur e rrëmbeu atë dhe ...

Pëllumb Gorica: Në Shpat, me ftesë të ''Onufrit''

Me dëshirën e hershme, por disi të vonuar, një ditë udhëtuam për në Gjinar, në krahinën e Shpatit, trevën më të njohur të Elbasanit, me miqtë e mi poetë, të rinj e të vjetër në moshë. Mbresat e këtij udhëtimi spontan ...

Pëllumb Gorica: Deri kur?

Larg shumë larg, në botën e pafajsisë,atje ku syri pikon lot përdhe,thellohet honi i marrëzisëdhe zhurma ngrihet gjer në re. Sa duar ngrijnë larg dashurisë,sa zëra thërrasin për pak gjakatje ku plumbi hyn në mish,jeta kacidhe, kushton pak....
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese