E premte, 23.08.2019, 07:57 AM (GMT+1)

Kulturë » Gorica

Pëllumb Gorica: Në magjinë e kaltër të Jonit

Të udhëtosh në vendet turistike përjeton një emocion më vete. Sidomos në këtë vapë përvëluese të Verës, kur rend drejt detit që i tërheq të gjithë të pushojnë brigjeve të tij. Ashtu si Natyra, që ka krijuar kufinj të pakapërcyeshëm, deti është kurorë dhe vlera ...

Pëllumb Gorica: Sërish në Prizren

Nuk jemi shtegtarë si zogjtë për t’iu përshtatur stinëve të vitit në trojet andej e këtej që kanë ndjeshmërinë e gjakut tonë etnik shqiptar. Ndaj, me gëzimin e kapluar, unë dhe miq të mi udhëtojmë drejt Kosovës, një ëndërr e kahershme e çdo shqiptari...

Gorica: Janina të deh me aromë historie shqiptare

Është kënaqësi të nisësh një udhëtim të gjatë, kur qyteti ende s’është zgjuar dhe kur pret që erërat e Jugut të të thërrasin për së largu. Po udhëtoj drejt kufirit grek, nën një qiell të shndritshëm, të nënshkruar  vende- vende nga trille resh të bardha...

Pëllumb Gorica: Në Korab, në kreshtën që puthet me qiellin

Ka rrugë të cilat nuk maten me kilometra e orë udhëtimi, por me mori impresionesh dhe emocionesh që të falin ato. Ndaj, kur rrugëton, ashtu si uji që rrjedh e gurgullon në shtratin e vet duke lenë pas rrugë të shkelura në kërkim të atyre të reja, te Natyra çdoherë ...

Gorica: Festa që i uron mirëseardhjen pranverës

Nga rrëketë e shekujve kanë gurgulluar e gurgullojnë shumë rite pagane. Këto janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvisshmërisë së jetës, si një dëshmi e madhe e kulturës së lashtë të një vendi. Dita e Verës është një prej riteve ...

Pëllumb Gorica: Në thinja flokësh

Në krahë trupin mban të ngrirë,edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,të shpin lodhjen ai sy i mpirë,shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.Me plagë skuqur-o nga gjaku,një dinjitet më shumë e prek,e dora dridhet mes një laku,në shpirtin sterrë dëshirën merr...

Pëllumb Gorica: Shpella e Zezë e Pëllumbasit

Shpella e Zezë e Pëllumbasit është një ndër gjashtë shpellat më unikale në Europë. Flitet se është e 10 mijë vjetëve më parë, por s’dihet prej sa kohe është zbuluar, veç faktit se studiuesit e fushës speleologjike e kanë zbuluar tepër vonë këtë mrekulli natyrore ...

Pëllumb Gorica: Legjendë e vjetër

Hapat ngatërrohen nga furi e erës,si stuhi dallgësh janë kombi im,vijnë me kohën buzë humnerës,në pamje luftrash hingëllim. Me gjoksin tënd zbraze falanga,që mbollën brigjeve veç rrënim,shikime të vrara rrëzonte nata...

Pëllumb Gorica: Shkolla e parë shqipe e Mollasit

Prej më shumë se një shekull, në trevat e Elbasanit është luftuar për arsimin shqip. Idetë e Lidhjes së Prizrenit, që u mbajt më 1878, u përhapën në gjithë Shqipërinë, dhe gjetën mbështetje të gjërë. Lufta e patriotëve për liri e pavarësi ishte e pandarë nga lufta për dije e gjuhë...

Pëllumb Gorica: Ulqini, një histori e vjetër ilire

Në çdo udhëtim të përshkruar është bërë zakon të prekim copëza përjetimesh të gjalla për natyrën, historinë e vendeve, dhe kulturën e tyre të lashtë. Dendësia e përshtypjeve, është aq e madhe sa nuk di çfarë të shkruash  më parë. Kështu ndodhi edhe në udhëtimin tone...

Pëllumb Gorica: Kulla e Kamunaut, një kala ilire

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të Shqipërisë, në këmbët e shtatores Tomorr, malit të perëndive. Thepisjet e tij thyhen në kodrat shkëmbore të Sulovës. Ajo shquhet për pasuritë e pashtershme kulturore, arkeologjike nëntokësore, dhe mbitokësore, që nga ...

Pëllumb Gorica: Ndenjat e poetit

Dritë të kaltra ndenjatnë gjoksin e poetiti gëzon hareja,si dallgët e detit. Shpesh herë bëhen fjalë,pastaj bëhen stuhiç’ jugë i ka trazuarme emrin poezi...

Pëllumb Gorica: Karaburuni, magjia që sfidon

Udhëtimet jashtë Tiranës, në fundjavë, në gjirin e natyrës së mrekullueshme të vendit tonë, janë sa të këndshme, dhe aq mbresëlënëse, sa kur kthehesh, pavarësisht nga lodhja fizike ndjehesh i ripërtërirë, e me një ndjenjë kënaqësie brenda vehtes...

Pëllumb Gorica: Në vesh të Perëndisë!

Duhen përgëzuar vlerat artistike të Ardjan Bërdufit, fotografit të Shpatit, Elbasan si një promovues i turizmit të kësaj treve. Të bën përshtypje fjala e tij e thjeshtë.- Ajo që bëj unë është një pasion për të treguar peisazhin dhe etnokulturën, që ka Shpati. Nuk është puna vetëm tek peisazhet e ...

Pëllumb Gorica: Mik me detin

Hareshëm sonte kjo shëtitore:dritë, ajër, duket gjithë jetë,zagushi e magji shpirtëtore,afshin e nxehtë e flaka në det. Freski kaltëroshe çdokujt i jep,kjo mbrëmje buzë detit me miq,mërmërimë e valëve përkëdhelet mes nesh...

Pëllumb Gorica: Gjurmë të lashtësisë

Kushdo që kuturis të hulumtojë për historinë tonë, me siguri do t’i duhet të gërmojë në arkiva, bibloteka, botime historike, apo duke shkelur gjurmët e lashtësisë, dhe shpjeguar toponiminë e shumtë. Natyrisht nuk mund të zbulojë gjithçka… Veçse ato të shërbejnë...

Pëllumb Gorica: Të lexosh lotin në vargje

Ka shumë njerëz që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesë fragmentesh nga realiteti që jetojmë...

Pëllumb Gorica: Thesarët antikë të Sulovës

Një udhëtim drejt Sulovës së Sipërme të Gramshit është një mundësi e mirë për të shfletuar faqe pas faqe “librin” e thesareve të saj, sidomos kur udhëton për herë të parë këtyre anëve. Kjo krahinë shtrihet në një reliev të copëtuar me ulje ngritje, lugina, kodra...

Pëllumb Gorica: Metafora e pranverës durrsake

Nuk ka rëndësi se sa çaste të bukura kalojmë në jetë, por çfarë emocioni dhe gjurmësh lenë ato në kujtesë, dhe më e bukura është se si i ndajmë me njëri tjetrin. Kjo është arsyeja që ftesa në festivalin e përvitshëm “Pranvera poetike durrsake”, dhe dëshira për të takuar ...

Pëllumb Gorica: Masakrat serbe në Dumre

Historitë e masakrave ndaj shqiptarëve në fillim të shekullit të kaluar janë ende të paharruara. Aq të pashoqe ishin këto sa nuk mbetën pa u vënë re nga udhëtarët e studiuesit e huaj, duke përmendur fakte interesante me vërtetësi, të cilat i bën të njohura. Ato kanë vlerë të madhe historike, sepse e...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese