E enjte, 02.12.2021, 09:25 PM (GMT)

Kryeshkrim » Ukaj

Ndue Ukaj: Nana shqiptare e dashunisë

Nëna Tereze ka trand themelet e një bote të egërsuar dhe egoiste, në të cilën dashuria është një nocion abstrakt. Madje, ajo ka dëshmuar të kundërtën, se bota mund të drejtohet me dashuri dhe se dashuria është fuqia më e madhe që mund ta transformon botën. Dhe pikërisht këtë nocion abstrakt, Nëna Tereze e ka konkretizuar më mirë se çdo kush në historinë e njerëzimit, duke dëshmuar me shumësi veprash të jashtëzakonshme, e të ...

Ndue Ukaj: Mësimet e Rugovës

Kur vdiq filozofi dhe mendimtari i madh, Volteri, shkrimtari francez Viktor Hygo, në një tekst plot admirim dhe mallëngjim, shkruante: "Ai ishte më shumë se njeri, ai ishte një epokë."Në historinë e Kosovës dhe të shqiptarëve, pakkujt mund t’i atribuohet një epitet i tillë, por nëse ekziston një që...

Ndue Ukaj: Perandoria e kuqe?

Sipas raportimeve të mediave të sotme, në Samitin e Demokracisë, të cilin e organizon presidenti i Amerikës, nuk është ftuar Kosova, vendi ynë që dikur ishte kampion i demokracisë në rajon. E kjo duhet t' na frikësojë të gjithëve. Sepse kjo hartë vërtet është shokuese...

Ndue Ukaj: Llafologjia dhe hipokrizia e udhëheqësve tanë

Kur i dëgjon qysh flasin udhëheqësit tanë kundër Europës, dhe në anën tjetër i njeh sjelljet e tyre të mjera politike, e kupton sesa thellë në zemër ata e kanë të thadruar mendësinë jo perëndimore.Para se ta drejtojmë gishtin qortues kundër të tjerëve, duhet ta kthejmë kah vetvetja dhe të shohim në ç' nivel është...

Ndue Ukaj: Ushtrim i neveritshëm ideologjik

Të tentosh ta justifikosh humbjen e këtyre zgjedhjeve, duke i krahasuar me zgjedhjet e 2017 është një ushtrim i neveritshëm ideologjik. Dhe një mashtrim i pastër politik.VV- ja ka pësuar humbje në këto zgjedhje dhe kjo s' mund të fshihet, ashtu siç s' mund të fshihet dielli me shoshë...

Ndue Ukaj: Çmimi Nobel për Letërsi është dinamit kulturor

Sot bota e letërsisë dhe kulturës me sy e zemër është e drejtuar kah kryeqyteti suedez, Stockholmi, ku kumtohet lajmi për fituesin e sivjetshëm të Çmimit Nobel për Letërsi.“Çmimi Nobel për Letërsi është dinamit kulturor”, shkroi Per Wästberg, shkrimtar dhe anëtar i Akademisë Suedeze...

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugova na ktheu dinjitetin dhe lirinë

Ata që flasin me ndjesi gati sensuale për udhëheqësin natyrshëm çdo veprim të tij e duartrokasin dhe për të janë në gjendje të hedhin baltë në secilin që e kundërshton.Të tillët të ekzaltuar udhëheqësit i quajnë edhe të ditur e profetë. Në fakt, këta soj udhëheqësish krejt historinë e tyre...

Ndue Ukaj: Demagogu është i kënaqur që të përgjumë publikun

Demagogu është i kënaqur që të përgjumë publikun dhe t’i shtyjë ata në iluzionet që u dikton - thotë shkrimtari suedez Kjell Espmark.Ja pra miq, demagogu ynë tanimë është i kënaqur sepse e përgjumi turmën që i shkon symbyllur prapa, të përndezurit që çdo herë janë të të gatshëm të stimulojnë...

Ndue Ukaj: Visar Zhiti - Dorëshkrimet e fshehta të burgut

Ky libër - botimi anastatik i poezive të burgut të Visar Zhitit - vërtet përbën një lajm të madh për letërsinë shqipe.Visari është denuar nga diktatura e Enver Hoxhës vetëm pse ka shkruar poezi dhe këtë fakt duhet ta njohim e për këtë e kemi detyrë morale të flasim...

Ndue Ukaj: Miqtë t'i ruajmë si sytë e ballit

Një udhëheqës i mirë kurrë s' mund të jetë ai që grindjet dhe konfiktet i ka parime të punës e të veprimit politik. Sidomos kjo vlen për vende të vogla. Në rastin tonë, ndërkaq, logjika e veprimeve të tillë politik mund të jetë fatale.E mjerisht, Kosova sot ka në krye...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot Nënën e dashurisë

Sot është dita e Nënës Tereze - Gonxhës shqiptare - gruas së imtë e me zemër të madhe, që përgjatë jetës së saj tokësore ndërtoi një perandori të pafund të dashurisë për njeriun.Prandaj ta kujtojmë veprën e saj madhështore në shërbim të njerëzimit dhe tesatamentin e dashurisë sublime që la trashëgimi...

Ndue Ukaj: Andrra e Zef Pllumit

Meqë  sot (28-08-2021) është  ditëlindja e Zef Pllumit, po e ri postoj një  poezi të tijen i bindur se andrra për të  cilën shkruan Pllumi është  andrra e çdo shqiptari të sotëm që  beson se “dashnia nuk vendoset me dhunë.”Lexuesit shqiptarë At Zef Pllumin e njohin kryesisht si autor të...

Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s' ka qenë e as s' do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as për demokracinë.Ky entuziazëm u shërben vetëm udhëheqësve egoistë, të cilët me çdo kush duan të fitojnë atë që Milan Kundera e quan pavdekësi ose ngarendja për të hyrë më çdo kusht në...

Ndue Ukaj: Nëse s’duam të jemi thjesht zombi, duhet të ngopemi me letërsi

Shkrimtari i madh Mario Vargas Llosa, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi, autor i shumë veprave mahnitëse letrare, vitin e kaluar ishte pjesëmarrës në Festivalin e Letërsisë në Berlin ku ka folë për peshën dhe fuqinë e madhe të letërsisë, për mundësitë e pafundme që ka ajo për të na treguar se diçka nuk shkon...

Ndue Ukaj: Raportet e Kosovës me Amerikën dhe perëndimin janë përkeqësuar!

Raportet e Kosovës me Amerikën dhe perëndimin janë përkeqësuar dhe kjo është intriga më e rrezikshme që i vërtitet vendit tonë. Është një hije e zezë. Është një intrigë e vjetër që përndizet nga interesa antishqiptare, në prapavijë të së cilës qëndron një sfond i rrezikshëm ideologjik, bashkë me do sentimente antiperëndimore...

Ndue Ukaj: Marshi i marrinave!

Marshi i marrinave për gjoja solidarititet me popullin palestinez në të vërtetë tregon sasinë e energjisë anti perëndimore që është mbjellë mes nesh prej kur ka ra murtaja komuniste.Kjo murtajë ka deformuar qenien shqiptare edhe ashtu me plagë të thella dhe vazhon të jetë mes nesh e retushuar dhe e mbështjellë...

Ndue Ukaj: Dita e Europës

Europa nuk është vetëm konceptet gjeografik dhe politik, siç pretendohet të vlerësohet kuturu në kontekstin tonë, por para se gjithash është koncept kulturor. Është stil jete.Ndaj, Europën nuk duhet ta aspirojmë vetëm për viza dhe të mira ekonomike...

Ndue Ukaj: Pse kjo joshje e dalldi pas politikës?

Sikur të tregonim ndjeshmëri dhe afinitet për kulturë dhe vlera të nalta estetike, siç tregojmë ndjeshmëri për tema politike dhe udhëheqës të trullosur, me siguri s' do të kishte kaq shumë rrëmujë e shëmti politike mes nesh.Sikur të tregonim ndjeshmëri për vlera kulturore...

Ndue Ukaj: Qeverisja para se gjithash është kulturë

Qeverisja para se gjithash është kulturë, është mendësi dhe kjo "mendësi e re" politike, goxha bashibozuke, po tregon e dëshmon mungesë të thellë të sensit kulturor në qeverisje. Dhe kjo mungesë për mua është për keqardhje dhe njëkohësisht është provë e një agonie të frikshme politike nëpër...

Ndue Ukaj: Kulti i individit

Faik Konica përpara një shekulli i këshillonte shqiptarët të shëroheshin nga dashuria për individin, sepse vetëm kështu e ndihmonin Shqipërinë dhe i kontribuonin asaj.Çuditërisht, pas një shekulli, në Kosovë, ku politika është në një stad të mjerë të zhvillimit, janë bërë bashkë politikanë demagogë, plot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora