E shtune, 13.08.2022, 10:02 PM (GMT+1)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Tonelata letra të quajtura diploma, por pak dije e emancipim

Sot, shqiptarët kanë dhjetëra universitete, me qindra shkolla e kolegje, por asnjë shkollë nuk e meriton një epitet të tillë çfarë i jepte Konica Shkollës Jezuite. Pra, pas më shumë se një shekulli, shqiptarët nuk kanë një referencë kaq të fortë morale e kulturore, një mostër kaq përfaqësuese për të krahasuar...

Ndue Ukaj: Shtëpia e Bardhë është e bardhë si bora

Dhe shqiptarët e mençur këtë gjë e kanë ditur gjithmonë, ndaj janë gëzuar sa herë janë ftuar aty, sepse prej aty kanë cicërruar zërat e lirisë dhe të demokracisë. E prej asaj Shtëpie ka ardhë pranvera për shqiptarët, mbas dimrave të gjatë e plot acar.Para më shumë se dy dekadave, krejt shpresat i ...

Ndue Ukaj: Mentaliteti i rrënimit

Një teatër i ri dhe i bukur me siguri do të ndërtohet, dhe atë sipas koncepteve të bukurisë bashkëkohore, plot vizëllima e xixëllima, por nuk ka mendje racionale që mund të arsyetojë rrënimin e një teatri të vjetër dhe me histori, për të ndërtuar në themelet e tij një objekt tjetër të ri...

Ndue Ukaj: Predikuesit ideologjikë dhe pushteti që duan ata

Politika si aktivitet i vjetër në shërbim të Res Publica-s dhe politika si manifestim i shtytjeve dhe interesave të pastra ideologjike nuk janë e njëjta gjë, siç nuk janë e njëjta gjë liria politike dhe liria ideologjike.Dallimet mes pushteteve ideologjike dhe atyre të lira, që bazohen te ...

Ndue Ukaj: Europa është një fakt politik dhe kulturor

Europa nuk është vetëm konceptet gjeografik dhe politik, siç pretendohet të vlerësohet kuturu në kontekstin tonë. Europa para se gjithash është koncept kulturor. Është stil jete.Ndaj, Europën nuk duhet ta aspirojmë vetëm për viza dhe të mira ekonomike, por, për ta humanizuar dhe përparuar shoqërinë tonë ...

Ndue Ukaj: Liria e shprehjes është vlerë sublime

Mediumet fisnike, kanë mundësi të krijojnë mjedis të qetë dhe fisnikNëse duam ta kërkojmë përsenë e kaosit tonë shoqëror, social dhe politik, deshëm ose jo, përgjigjja na shpie kah përgjegjësia që kanë njerëzit që shkruajnë dhe mediumet që transmetojnë mendime e ide...

Ndue Ukaj: Propaganda e egër ideologjike

Apologjetë dhe besimtarë të pushtetit të tanishëm kanë hyrë furishëm në tufën e militantëve të verbuar politikë dhe po bëjnë çmos të forcojnë makinerinë e propagandës së egër ideologjike e politike, për Mesian politik të Kosovës.Në një mjedis social si ky i ynë, me plot mungesa, është e lehtë të shfrytëzosh...

Ndue Ukaj: Për shpjegime irracionale politike, nuk na shkon kush

Bota e përparuar demokratike, beson te “maksima sokratiane se fillimi i mençurisë qëndron te njohja e injorancës dhe kjo ka rëndësi të thellë për të kuptuarit tonë ndaj shoqërisë - shkruan nobelisti F. H. Hayek te libri monumental “Kushtetuta e lirisë”.Kjo maksimë e moçme, mbi të cilën është...

Ndue Ukaj: Kriza e njeriut me identitet të humbur

Kriza e njeriut me identitet të humbur shkakton çarje e çaraveshje të madhe shpirtërore. Ja çka shkruan shkrimtari Erich Maria Remarque për sojin e këtij njeriu: "Kur është i tredhur, njeriu nuk i takon më asnjë kombi. Ai bëhet kozmopolit".Kjo historia jonë e mohimit lidhet me çekuilibrat identitar dhe...

Ndue Ukaj: Dita e Librit

Në këto ditë izolimi, libri mund të çajë muret që na rrethojnë, frikën që na mbërthen, pasigurinë që na trazon. Ndaj, të mbështjellmi me shenjtërinë e librit dhe të ushqehemi nga shujta e begatshme e tij, sepse kjo shujtë mund të bëjë jetën më të bukur, dhe njëherësh, lexuesit mund t' i edukojë që t’i përballojnë ...

Ndue Ukaj: Gjuha dominuese politike vazhdon të jetë ajo e intrigave

Shoqërinë tonë e kanë vërshuar intrigat, injoranca dhe fytyra e tyre është vizatuar kudo. Prandaj, pasojat reale të degradimit, nuk mund t’i kuptojmë dhe as t' i imagjinojmë tani për tani. Ato di t’i kuptojmë një ditë - nëse do të kthjellemi - kur do të detyrohemi ta pastrojmë llumin e madh që është mbledhë mes nesh...

Ndue Ukaj: Nëse duam që nesër të mos na gjykojë historia

Ç’mund të thuhet tanimë kur është krijuar përshtypja se të gjitha janë thënë, dhe se gjuha, mendimi, fjala nuk kanë fuqi të ndryshojnë këtë ligështim kombëtar dhe këtë realitet të zymtë?Në këso raste, në ndihmë na vijnë figurat e mëdha, shembullore, ato që sublimojnë vlera të jashtëzakonshme dhe të tejkohëshme...

Ndue Ukaj: Shoqëria jonë është ushqyer me mentalitet joperëndimor

Shoqëria jonë është ushqyer me shekuj me mentalitet joperëndimor. Njëherë e ka ushqyer otomanizmi e pastaj komunizmi, prej të cilave mendësi ende nuk jemi çliruar plotësisht.Që ta dini, në Shqipërinë e Enver Hoxhës shkruheshin libra, ku u tregohej popullit se kush ishin armiqtë më të mëdhenj...

Ndue Ukaj: Vendi im i marrosur

Vendi im i marrosur, ku janë tërbuar ata që tash e sa vite janë ushqyer me urrejtje dhe po shfaqin fytyrën e tyre të vërtetë.Vendi im i marrosur, ku fjalët solidaritet, mëshirë e respekt, janë groposur thellë në dhé.Vendi im i marrosur, që dikur - jo shumë moti ...

Ndue Ukaj: Në kujtim të Faik Konicës

Në një ditë si kjo - në vitin 1875 - lindi shkrimtari, diplomati dhe publicisti, Faik Konica.Ai ishte i kulturuar, erudit dhe i rreptë si pakkush.Konica lindi një ditë pas ditës së verës, së cilës ia kushtoi një tekst të shkurtë, por shumë domethënës. Në fakt...

Ndue Ukaj: Një plagë e re në historinë tonë të re

Taksa një ditë do të hiqet, dialogu dhe një marrëveshje politike mes Kosovës dhe Serbisë do të marrin një epilog, jo pse duam ne, por pse na detyrojnë tjerët, por fjalët e këqija kundër aleatëve tanë nuk do të harrohen.Dhe kjo do të jetë një plagë e re...

Ndue Ukaj: Krekosjet kundër Amerikës mund t' i paguajmë shtrenjtë

At Zef Pllumi i urtë dhe i mençur - na ka këshilluar se çdo avanturë me perëndimin, mund ta paguajmë me robëri të re.Vërtet, ne kemi përvojë me avantura të tilla, të cilat na kanë këputë nga rrjedhat e civilizimit dhe na kanë lënë më të prapambeturit në kontinent...

Ndue Ukaj: Legjitimimi i ligjërimit antiamerikan është i gërditshëm

Legjitimimi i ligjërimit antiamerikan është i gërditshëm. Është pjellë e deduksioneve të mjera marksisto-envertite, që popullit shqiptar i kanë shkaktuar tragjedi, vuajtje dhe prapambeturi pa fund.Për Kosovën dhe shqiptarët, dje, sot dhe nesër, nuk ka interes më të madh sesa ruajtja e raporteve me perëndimin...

Ndue Ukaj: Frederik Rreshpja - Miting për Enver Hoxhën

Para 28 vitesh u rrëzua busti i tiranit gjakpirës Enver Hoxha, por Shqipëria vazhdon t' i vuajë pasojat e rënda që la në psikologjinë shqiptare dergja komuniste. Dhe këtë element e tregon poezia e Frederik Rreshpjës, “Miting për Enver Hoxhën”, e shkruar vitin 1982. Duke e lexuar atë sot, ia ndjenë tanë fuqinë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora