E marte, 29.11.2022, 11:04 AM (GMT)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Idetë e këqija

Franc Kafka në tregimin fantastik “Emblema e qytetit” e tematizon idenë e ndërtimit të Kullës së Babelit, një dëshirë e përhershme e qenieve njerëzore për të arritë qiellin, pikën kulmore të barazimit të njeriut me Zotin.Ndërtimi i kësaj kulle, siç tregojnë rrëfimet biblike nuk ka përfunduar kurrë, por prapa ka mbetë ideja...

Ndue Ukaj: Çfarë pushteti kërkon VV-ja?

Nga parullat me karakter revolucionar, të cilat i dëgjojmë përditë e zhurmshëm, VV-ja tashmë ka kaluar në një stad tjetër të rrezikshëm, duke kërcënuar hapur institucionet e pavarura të shtetit dhe kjo përbën një shqetësim tejet serioz për të ardhmen demokratike të vendit tonë.Sulmet ndaj kryetares së KQZ-së Valdete Daka...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë Ibrahim Rugovën

Kosova e ligështuar dhe e dërmuar, pa autoritete morale e politike dhe me disa demagogë të rrezikshëm me mendësi ekstremiste që i vërtiten si profetë të rremë, duhet të frymëzohet nga figura shembullore e Ibrahim Rugovës për të tejkaluar sfidat e mëdha që ka përpara. Sepse Rugova e ka shkruar ungjillin politik të shqiptarëve...

Ndue Ukaj: Humori që mbjell urrejtje

Katolikët, mishi i derrit, shkijet dhe shoqëria e pjerdhur e tallava që reagon e gulçon për çdo gjë dhe që bëhet e shurdhër dhe e vërbër në tema ku përbuzet bashkësia katolike shqiptare, siç ngjet në një pjesë pseudo humori ndërmjet Naser Rafunës dhe Sabri Fejzullahut.Ka disa ditë që qarkullon një...

Ndue Ukaj: Anton Çetta është shumë më shumë se një shtatore në kryeqytet

Anton Çetta është shumë më shumë se një shtatore në kryeqytet, ai është një shkollë madhështore e dashurisë për vendin.Ne duhet të bëhemi të sinqertë dhe të themi se: Shoqëria jonë e trallisur nuk ka provuar se ka mësuar nga vyrtytet e larta që na la trashëgimi Antoni. Ai ishte i përkor, solidar dhe unifikues, kurse...

Ndue Ukaj: Metamorfozë dramatike e çiftit më të ri politik

Pakkush ka mundë ta imagjinojë një metamorfozë kaq dramatike të çiftit më të ri politik: Vjosës e Albinit.Ende pa arritë te pushteti, u shpërfytyruan.Ata që flisnin zhurmshëm për parime e vlera, porsa shpallën martesën politike, nuk treguan bash asnjë parim e anjë cilësi të re ...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë Anton Pashkun në ditëlindjen e tij

Sepse Antoni ka krijuar një letërsi madhështore dhe njohja e rinjohja me të, na hapin shtigje kah e bukura dhe estetika.Sepse Antoni është shkrimtar klasik dhe i klasit të lartë dhe vepra e tij është një monument madhështor kulturor e idnenitar që duhet të na shërbejë si referencë kulturore, gjuhësore dhe letrare...

Ndue Ukaj: Dalldia pas dhuratave turke, tash e sa mote, nuk na lë të bëhemi popull normal

Shqipëria e jonë, në vend se të behet e zoja e t' u ndihmojë të tjerëve, meqë i ka të gjitha parakushtet për t' u bërë e tillë, ajo dalldiset deri në nivel gërdie nga disa dhurata të vockla që u jep baba sulltan, dhe përnjëherë bëhet bukëshkalë e pështyn krejt atë që Europa bën për të. Kjo dalldi tregon fytyrën tonë të vërtetë hipokrite dhe po ashtu e...

Ndue Ukaj: Kosovës i duhen ndryshime politike cilësore që priren nga idetë humane

Sipas George Orwell-it, synimi i parë i çdo revolucioni është gjuha, që synon të vendosë fuqinë aty ku duhet të jetë drejtësia. E kjo arrihet përmes ideve kolektiviste.Kolektivizimi është një doktrinë ose aset ideologjik, në të cilën qëllimi i një kolektivi të caktuar, siç është shteti, kombi, shoqëria,  kanë ...

Ndue Ukaj: A sjell kërbaçi ndryshime politike cilësore?

Historia njerëzore tregon se ka ndryshime politike që sjellin përparim, paqe e mirëqeni dhe këto ndryshime janë cilësore, dhe ka ndryshime që sjellin shkatërrim dhe frikë, dhe këto ndryshime janë të këqija.Ndryshimin politik që sjellin përparim...

Ndue Ukaj: Vizitat e politikanëve të Kosovës në Shqipëri dhe anasjelltas, përdoren për të ndezur zjarrin e përçarjeve

Vizitat e politikanëve të Kosovës në Shqipëri dhe anasjelltas, ka kohë që s’ u shërbejnë interesave të përgjithshme e as përmirësimit të jetës së shqiptarëve, por përdoren për të ndezur zjarrin e përçarjeve, rrjedhimisht, për të krijuar një mur të ri artificial ndërshqiptar, e ndonjëherë mjerisht edhe për pak like e përndezje militantësh partiakë...

Ndue Ukaj: A mund të ëndërrojmë një republikë humane?

Mjedisi ynë politik është varfëruar tej mase dhe duket sikur është bërë steril për ide të shëndosha politike dhe tejet i pëlleshëm për marrëzi të pafundme politike. Ky mjedis -  me shumë pak përjashtime - është tejet agresiv, ku grindjet primitive u kanë zënë vendin debateve normale e intrigat quhen informata e ide politike...

Ndue Ukaj: Kosova është në një mjegull totale mendore e politike

Të ashtuquajturat debate politike në Kosovë, më së shumti janë shfaqje vullgare të diletantizmit politik dhe provojnë pohimin e njohur se demokracia pa dije është shumë rrezikshme.Frytet e një demokraci të tillë po i shijojmë përditë, me figura politike qesharake e diletante, që defilojnë nëpër taborre...

Ndue Ukaj: Si sot, para 331 vjetëve, ka vdekë patriarku Pjetër Bogdani

Si sot, para 331 vjetëve, ka vdekë patriarku Pjetër Bogdani, ipeshkv, strateg ushtarak e shkrimtar i madh, që luftoi me dije e pushkë  "që të mos lënë dijen dhe gjuhen e dheut të zhduket, por sikur lufton gjithë dheu e bota për vet, duke u lartësuar nga urtësia."Siç thotë Eqrem Çabej "poetit si një prijës shpirtëror...

Ndue Ukaj: Rugova e deshi autoktonen, por e vlerësoi edhe universalen

Kosova e ligështuar dhe e dërmuar, pa autoritete morale e politike dhe me disa demagogë të rrezikshëm me mendësi ekstremiste që i vërtiten si profetë të rremë, duhet të frymëzohet nga figura shembullore e Ibrahim Rugovës për të tejkaluar sfidat e mëdha që ka përpara. Sepse Rugova e ka shkruar ungjillin politik të shqiptarëve...

Ndue Ukaj: Çfarë degjenerimi kulturor dhe estetik

Skulptura është arti i krijimit të shtatoreve, busteve, përmendoreve, kurse këto vepra të dy figurave tona historike, të vendosura dje në Prizren, janë krejt e kundërta e artit dhe nuk u shërebjnë qëllimeve për çka janë vendosë aty.Këto punime, nuk shprehin kurrfarë bukurie estetike dhe rrjedhimisht nuk e fisnikërojnë...

Ndue Ukaj: 28 Nëntori

Festa e madhe e 28 nëntorit na kujton golgotën nëpër të cilën kemi kaluar si komb dhe njëkohësisht na tregon se ç' dashuri përvëluese  kanë treguar për kombin shumë brezni.Luigj Gurakuqi, patriot i kulluar, udhëheqës fisnik dhe njeri i kulturës së lartë, duke kujtuar këtë të kremte, ai na porositë që krahas gëzimit...

Ndue Ukaj: Është koha që të bëhemi nxënës të mirë të historisë

Liria është një gramatikë e tërë dhe vërtet ka emra, por ka edhe mbiemra, folje, lidhëza dhe shumë gjymtyrë tjera që e kuptimësojnë atë.Nëse lirisë ia mësojme vetëm emrin ose emrat, ne s'e kuptojmë gramatikën e saj dhe kështu çalojmë kur flasim e shprehim mendime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora