E premte, 10.04.2020, 02:42 AM (GMT+1)

Kulturë » Drita

Drita Lushi: ''Sharrajt në jetën e kombit''

E si mund të niste ndryshe ky libër monografik, veçse me këtë poezi kaq prekëse, e ringjallëse mbas çdo vargu?E si mund të niste ndryshe ky libër, veçse me këtë poezi që të zgjon ndjenjën atdhetare dhe admiruese për Vlorën...

Drita Lushi: Dashurisë...

Ka disa periudha në jetën e një vendi, në të cilat poetët e krijuesit duhet të jenë ringjallësit shpirtërorë dhe shpresa e humbur,qoftë dhe me poezinë apo krijimtarinë artistike,e sidomos në trajtimin e temave te gëzuara, e optimiste...

Drita Lushi: Zemër Nëne

Afër meje qëndronte me sytë s’di se ku, një nënë me të zeza,e mpakur nga rrobat që e mbulonin, si një natë pa yje.Por s’ishte vetëm veshja; E ndjeva që shpirti i saj qé po aq i trishtuar.Ajo priste në heshtje, e vetme, kokëulur ...

Drita Lushi: Peshorja

Qysh kur jemi në bark të nënës,“dëgjojmë” të flitet për peshë dhe peshore!Kur mamatë shkojnë tek mjeku obstetër ai u thotë: “Peshohu, peshohu  njëherë të shohim!”E ato, nga dëshira për një shtatzani normale dhe rrjedhimisht për fëmijë ...

Drita Lushi: ''Siç më the ti''

Pas “KITARA E DASHURISË” që më ra në dorë para pak muajsh(i cili nuk është i vetmi libër  i këtij autori),libri tjetër “SIC MË THE TI” është një surprizë e bukur për mua si  bashkëredaktore, por mbi të gjitha për lexuesin shqiptar ...

Drita Lushi: Dy buzë

Nën petalet e një trëndafili,ca pika shiuiu fshehën diellit nazemadhe  pritën zgjimin tim. Pritenqë buzët të m’i freskonin  me shiune  puthjeve,që qiellikish çuar mbrëmepër mua...

Drita Lushi: Argjirokastra

Kishin kaluar 28 vjet që nga vizita ime e parë dhe e fundit në atë qytet të gurtë, qytet kalldrëmesh, në atë qytet që gjithmonë më ka dhënë idenë sikur ka lindur, nga sqetulla e asaj kalaje të mbarsur me histori.Kisha shkelur atje kur isha ...

Drita Lushi: Valixhja e shpresës

U rrita me hijën tënde, qenie e padukshme,errësirë. Nëse ti ndenje me mua,unë nuk ndenja me ty,errësirë. Hija përpiqet t’më kontrollojë ditët,por unë ndjehem e lirë prej teje,errësirë...

Drita Lushi: Demir Gjergji - ''Orë akulli''

Në Orët e Akullit, njeriu ndoshta ngrin, ngrin vërtet,pushon ekzistencën, transformohet, ndalet, humb përgjithmonë,shndërrohet në materie pa frymë, dekompozohet dhe është veç eter.Ne Orët e akullit Poeti ...

Drita Lushi: Poetëve

Poezia nuk asht shfrim prepotent i shpirtit, po një shkrythje e tij, një kënaqësi, një zbavitje, një mënyrë komunikimi elegante. Ajo asht shkenca e gëzueshme e jetës, që shpalosë në radhë të parë doktrinën e dashunisë, në kuptimin e saj ma të gjanë, jo vetëm asaj erotike. Gjithçka asht  ...

Drita Lushi: Njeriu që shkruan për të tjerët

Një libër që më mbërriti në punë ditëdatën e 13 – marsit, jo vetëm që ishte një surprizë, por mu duk dhe si një urim dhe ogur i mirë për ditëverën që po priste pas dere, e që une do i çelja portën e stinës së shpirtit tim në datë 14 ...

Drita Lushi: Pranverë

Pranvera nuk është stinë,është lindje dhe rilindje,është frymë dhe oksigjen,është ngjallje dhe ringjallje,ështe këngë dhe sinfoni,ështe ndjenjë dhe prekje,është shpirt dhe parajsëështë ngjyrë dhe pikturëështe dashuri dhe drithërimëeshtë frymë dhe jetë! Mirëuputhshim Pranverë ...

Drita Lushi: U ndjefsh si mbret, Zeqir Lushaj!

Nuk e di si duhet të ndihet njeriu në Datën e Lindjes së tij! I gëzuar, apo i mërzitur?! I gëzuar, sepse merr urime, ështe në qendër të vëmendjes, gruaja të mban si princ, djali të merr në telefon e të uron : “Te bëhesh dhe njëqind!”, mbesa po ashtu tësjell zërin ...

Drita Lushi: Urim me vargje për 8 Mars

Gjyshja imenë kokë mbante një shami të bardhë;nen to,flokët e thinjur dhe vitet e saj. Gjyshja ime fliste rrallë,por fjalët ia desha,si rrudhat në ballë. Ia desha vitet dhe më shumë:nëpër ta shkruar e kaluara e sajdhe prejardhja ime e thjeshtë ...

Drita Lushi: Dallëndyshja

Atë vit, pranvera po vinte me nxitim.Dukej sikur rrezengrohtat e saj, kishin një dëshirë të papërmbajtëshme, të preknin sa më shpejt lekurëeturën për ngrohtësi, a ndoshta, donin të sfidonin statujën në shpërbërje të dimrit fodull, që dhe në dihatjet e ...

Drita Lushi: Dita ime

Tungjatjeta dita ime!Zgjuar prita,të përshëndesja,minutin tënd të bardhë,orën tënde të parë,akrepat e tu,që dyshues lëvizin përballë meje,e si shtojzovalle përrallash, më shohin bebëza-zmadhuar ...

Drita Lushi: Shën Valentini dhe shqiptarët

Shën Valentini është një festë që i përket të dashuruarve, e si e tillë, festohet në çift, nën dritën e një qiriu, në një bar a restorant me muzikë romantike, nën shikimin, frymën dhe zërin e njeriut që dashuron.Dhuratat bëhen sipas dëshirës, e sipas “xhepit”të gjithësecilit, mjafton ...

Drita Lushi: Urrejtja

Aq shumë jemi të dhënë pas lodrave në vegjëli, sa, nëse na i marrin ato, vëllai, motra, apo dikush tjetër, egërsohemi, bërtasim dhe qajmë. Përplasim këmbët, lakohemi në dysh, e me fjalët që sapo kemi filluar të mësojmë, të shqiptuara me vështirësi, flasim gjuhën tonë inatçore fëmijërore ...

Drita Lushi: Ah sikur...!

Na gënjejnë qysh në lindje.Po, po!Me një biberon gënjeshtër (rrens), mamatë na“mashtrojnë”,e na bëjnë të besojmë se kemi gjirin e tyre në gojë.E ne, as motakë, në abc-në e vetëdijes sonë hapvogël themi :“Ah sikur!” ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese